Svezli jsme se
Ford Ka+: Směrem k základu
Jiří Duchoň 30.11.2016 06:16
Evropský Ford myslí i na ty zákazníky, kteří zatouží po malém, cenově dostupném, ale přesto dobře vybaveném a bezpečném voze.
V rámci jízdních zkoušek Tannistesten 2016 jsme měli možnost vyzkoušet i nový Ford Ka+, jímž Ford posiluje svoji přítomnost v nabídce kompaktních a subkompaktních typů. Uplynulé roky se v evropské divizi koncernu Ford nesly v duchu důsledné reorganizace a radikálních řezů včetně uzavření známé továrny v belgickém Genku a s tím spojených náročných přesunů výroby mezi ostatními provozy po celé Evropě. To přineslo skluz zahájení produkce nového Mondea a další nepříjemnosti, ale cíl se splnit podařilo: v roce 2015 společnost Ford Europe vykázala zisk 259 milionů dolarů. Ofenziva nicméně pokračuje a již na počátku června jsme spolu s kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) měli příležitost seznámit se v areálu vývojového střediska FCSD Merkenich na okraji Kolína nad Rýnem s připravovanými novinkami evropského Fordu v oblasti malých vozů (viz AR 7/’16). Samozřejmě včetně Ka+, jehož statická premiéra se stala středobodem celé prezentace. Tam jsme měli rovněž možnost prohlédnout si (alespoň na snímcích) i zcela novou, v pořadí sedmou generaci Fiesty, legendy mezi malými evropskými vozy.
Jak bylo z obrázků patrné, Fiesta si zachová typický profil, ovšem členitější příď bude působit hodnotněji (nejvíce se podobá zřejmě řadě S-Max/Galaxy), záď vymění svisle řešené svítilny za vodorovné a palubní deska ve stylu u Fordu dosud nevídaném nabídne novou koncepci s „plovoucím“ displejem multimediální soustavy. To však bude znamenat také vyšší cenu, a tak se již nyní, s předstihem představuje levnější alternativa v podobě typu Ford Ka+ z produkce indického závodu Sanand (Ford Figo). Ford Ka+ je kompaktní vůz, situovaný výrobcem zejména proti Dacii Sandero, ve srovnání s níž má být prostornější. Po technické stránce vychází z aktuální generace Fiesty (viz AR 11/’08) a motor 1.2 Ti-VCT s proměnným časováním všech ventilů je přímo odvozen ze známé jednotky 1.25 Duratec. Dosahuje kombinované spotřeby 5,0 l/100 km a výkonu 52 nebo 63 kW (71 nebo 86 k), standardem je pětistupňová manuální převodovka a pohon předních kol. Proti Fiestě je o 53 mm kratší, o 14 mm užší, ale o 29 mm vyšší.
V Dánsku jsme testovali Ford Ka+ se silnější verzí motoru a ve špičkové výbavě. Interiér je specifický, má proti Fiestě jednodušší přístrojový štít, ovšem řada ovládacích a kontrolních prvků je evropským uživatelům vozů Ford dobře známá. Zavazadlový prostor v základním uspořádání pojme 270 l nákladu. Již po prvním zavření dveří je znát důraz na robustnost. Sedadla jsou umístěna poněkud výše, takže se na ně dobře nastupuje. Mají dostatečně tuhé výplně a dlouhé sedáky a opěradla, pracoviště řidiče je navýsost přehledné a účelně rozvržené. Motor je kvalitně odhlučněn a i přes nepříliš oslnivé „papírové“ hodnoty umožňuje i překvapivě dynamickou jízdu. K tomu značným dílem přispívá i znamenitý podvozek z Fiesty, Ka+ se na něm sice v ostrých zatáčkách poměrně naklání, ale je stabilní a řidiči se ani v extrémních situacích nesnaží vy-mknout z kontroly. Motor se bez přemlouvání točí přes 6500 min-1, ale to už je -poněkud hlučnější, řazení převodovky na zkoušeném voze mělo rezervy co do přesnosti. Účinek brzd s „bubny“ vzadu sice neoslní, ale poslání vozu rozhodně vyhoví. Na českém trhu se Ford Ka+ objevil s poněkud odvážnou cenou 288 990 Kč, v níž ale již najdeme například klimatizaci, elektricky ovládaná přední okna a zrcátka, šest airbagů nebo audiosystém Ford SYNC (Microsoft) s hlasovým ovládáním a Bluetooth.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Zážehový řadový atmosféricky plněný čtyřválec; DOHC 4V, proměnné časování sacích i výfukových ventilů; uložený napříč nad přední nápravou; EU6. a) 1.2 Ti-VCT 70: 1196 cm3; 52 kW (71 k)/6000 min-1 a 105 N.m/4000 min-1; b) 1.2 Ti-VCT 86: viz výše, ale 63 kW (85 k)/6300 min-1 a 112 N.m/4000 min-1; pětistupňová manuálně řazená převodovka; pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a ESP, vpředu kotoučové 258 x 23 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové 200 x 30 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPAS; pneumatiky 195/55 R15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2489 mm, rozchod kol 1473/1460 mm; d/š/v 3929/1695/1524 mm; pohotovostní hmotnost od 1009 kg; objem zavazadlového prostoru 270 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, a/b)
Největší rychlost 156/169 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 15,3/13,3 s; spotřeba paliva EU (a+b) 6,6/4,0/5,0 l/100 km, emise CO2 114 g/km.
Převzato z časopisu