Svezli jsme se
Ford Bronco – Ryzí off-road
Petr Hanke 08.11.2023 06:58
Foto: Ford
Bronco není jen dalším SUV v nabídce americké značky. Ford je pro svůj domácí trh navrhl téměř jako samostatný ekosystém, v němž zájemci o jízdu v terénu vždy najdou to své. Do Evropy se však dostal pouhý zlomek, či spíše zlomeček z kompletní nabídky. Buďme za něj ale rádi.
Ve světě marketingu se říká, že aby něco zaujalo, musí za tím být příběh. Čím silnější, tím lépe. Automobilky se této poučky v posledních letech drží tím, že oprašují jména svých někdejších slavných modelů a dávají jim nový život. Zdá se, že právě Ford je v tomto ohledu skutečným mistrem. Kromě Pumy tento přístup použil i na nedávno představeném elektrickém typu Explorer a v roce 2020 oživil jméno Bronco. V tomto ohledu je ale situace poněkud jiná. Zatímco první generace představená v roce 1965 byla navržena jako lehké, sportovně laděné SUV, ovšem s tehdy obvyklou technikou s nosným rámem a tuhými nápravami, aktuální Bronco číslo šest je na tom koncepčně podobně. V kontextu dnešní doby to však není SUV, ale opravdový off-road.
Foto: Ford
Zatímco na americkém trhu je k dispozici s tří- a pětidveřovou karoserií se snímatelnou nebo pevnou střechou v bezpočtu různých edicí a může být navržen jako hospodárné silniční SUV s motorem 1.5 EcoBoost i jako agresivní sportovně pojatý Raptor s výkonem přes čtyři sta koní, pro Evropu jsou připraveny verze dvě. Mají pětidveřovou karosérii s pevnou snímatelnou střechou, přeplňovaný zážehový šestiválec 2,7 litru a desetistupňovou samočinnou převodovku. Varianta Outer Banks s jednodušším, přiřaditelným pohonem všech kol je určena spíše pro silnice, Badlands se samočinně fungujícím pohonem všech kol a další terénní výbavou míří na náročné nezpevněné trasy.
U obou verzí je okamžitě při jízdě zřejmá robustní koncepce s pevným nosným rámem, na němž je připevněna karosérie. I proto může mít na čtyři díly rozdělenou střechu, kterou je možné snadno sejmout. Odmontovat lze také dveře, ovšem v této konfiguraci Bronco nesmí na silnici. Vzadu Ford použil robustní tuhou nápravu Dana 44, již doplnil Panhardskou příčkou, vpředu jsou umístěna kovaná dvojitá příčná ramena – toto řešení umožnilo snížit neodpruženou hmotnost o 20 procent. I tak se podařilo zachovat značné dráhy propružení, a to až 259 mm. Terénní výbavu doplňují pohony všech kol s redukčními převodovkami, v případě verze Badlands jde o systém s centrálně umístěnou elektronicky řízenou spojkou připojující podle potřeby (v režimu 4A) kola přední nápravy. K dispozici je také zcela otevřené nastavení 2H, případně plně uzavřené 4H a s elektricky řazenou redukcí 4L. Celek doplňují elektronicky řízené závěry nápravových diferenciálů, stejně jako možnost odpojit přední příčný zkrutný stabilizátor.
Mechanickou výbavu doplňují elektronické pomůcky v podobě terénních režimů označovaných zkratkou G.O.A.T. (Goes Over Any Type of Terrain) a určených pro různé druhy povrchů a způsoby používání. Toto spojení pochází již z první generace typu Bronco a opírá se o přirozenou schopnost koz (anglicky goat) vypořádat se s jakýmkoli druhem terénu. Chytře navrženou funkcí je Trail Turn Assist, která po aktivaci a přidání plynu přibrzdí vnitřní zadní kolo a automobilu pomůže s mírným „smykem“ provést ostrou zatáčku v nízké rychlosti.
Foto: Ford
Během prvních zkušebních jízd s oběma verzemi určenými pro Evropu jsme měli možnost vyrazit do náročného terénu. V obou případech byla z vozu jasně cítit jeho robustnost. Ochranné ocelové prvky podvozku a prahů umožnily využít nájezdového a přechodového úhlu na maximum. Příkladná ale byla také přehlednost karosérie, daná hranatými tvary a úchytnými oky na rozích kapoty, a především možnost jemného modulování hnací síly ke kolům a přesné řízení. Vyzkoušeli jsme jak jízdu po boulích s maximálním vyvěšením kol, kdy se ukázala tuhost nosného rámu a efektivita pohonu všech kol v situacích, kdy bylo jedno či dvě kola ve vzduchu, tak rovněž průjezd rozbahněnou oblastí. Tam se ke slovu dostalo vynikající sladění především elektronických systémů, jež se mohly opřít o pevný mechanický základ. Bronco zkrátka dává v terénu pocit suverénní nadřazenosti nad nástrahami přírody, což lze v podobné míře zažít pouze u několika konkurentů, z nichž jedním je bezpochyby Jeep Wrangler.
Bronco svoji terénní povahu projevuje i řadou prakticky navržených detailů, jako jsou například snadno odmontovatelné plastové lemy blatníků, které lze v případě poškození snadno vyměnit. Praktická může být i nosná rampa na palubní desce pro upevnění telefonu, kamer nebo jiné výbavy. Pozornosti nesmějí uniknout ani vodotěsná tlačítka v interiéru či příprava pro připojení další výbavy, jako je například naviják či doplňkové svítilny – jsou pro ně připravené ovládací spínače na stropě i základní kabeláž. Samozřejmostí je také 230V zásuvka s výkonem až 400 W v zadní části středové konzoly.
Foto: Ford
Palubní deska svojí hranatostí vhodně ladí s exteriérem. Potěší přítomnost moderních prvků výbavy, ale rovněž nápaditá grafika použitých displejů pro hlavní přístroje (8 palců) i infotainment (12 palců). Standardní výbavou je 360stupňový kamerový systém i adaptivní tempomat, udržování v jízdním pruhu, sledování mrtvých úhlů a další moderní asistenční systémy. Vzhledem k „hrubému“ charakteru překvapuje použití audiosystému od společnosti Bang & Olufsen s 10 reproduktory.
Na silnici tento masivní vůz samozřejmě nedosahuje jemnosti podobně velkých SUV, nicméně jeho výkonný přeplňovaný zážehový šestiválec dokáže nabídnout až překvapivou dynamiku a chuť k životu. Nutno ale dodat, že především v přímém směru, protože jízda v zatáčkách může ve vyšších rychlostech připomínat spíše souboj s hmotou než carving. Tím se ale jasně ukazuje pevně daná definice tohoto na evropském trhu výjimečného automobilu, který nabízí moderní retrodesign se skutečným historickým odkazem, a tedy příběhem, a vlastnostmi, jimiž v terénu dokonce předčí to, co slibuje jeho design.
58Letá tradice První až páté generace se celkem vyrobilo více než jeden milion kusů. |
1. generace Foto: Ford |
2. generace Foto: Ford |
3. generace Foto: Ford |
Bronco II (menší sourozenec, obdoba dnešního modelu Bronco Sport) Foto: Ford |
4. generace Foto: Ford |
5. generace Foto: Ford |
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový V6/60° EcoBoost, uložený podélně za přední nápravou; litinový blok, hlavy z hliníkové slitiny; přeplňování dvojicí výfukových turbodmychadel; DOHC, proměnné časování Ti-VCT, přímé a nepřímé vstřikování, EU6d, 2694 cm3 (ø 83,0 x 83,0 mm), 10,0:1; 246 kW (335 k)/5250 min-1 a 563 N.m/3100 min-1.
Převodné ústrojí (a) Outer Banks, b) Badlands)
Desetistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu (4,714–2,997–2,149–1,769–1,521–1,275–1,000–0,853–0,689–0,636–Z 4,855), redukovaný převod a/b) 2,72/3,06; a) trvalý pohon zadních kol, přiřaditelný pohon kol přední nápravy bez mezinápravového diferenciálu, b) trvalý pohon zadních kol a elektronicky řízenou lamelovou spojkou přiřaditelný pohon předních kol; diferenciály s elektronicky řízenou svorností na přední a zadní nápravě.
Foto: Ford
Podvozek (v pořadí verzí)
Celokovová karoserie připevněná na samostatném žebřinovém rámu se sedmi příčkami, přední kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech, vzadu tuhá náprava Dana 44 příčně ustavená Panhardskou příčkou, pérování vinutými pružinami, teleskopické tlumiče (b) Bilstein); vpředu zkrutný stabilizátor, pro b) odpojitelný; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, př./zad. ø 311/308 mm, plovoucí třmeny př./zad. 2-/1pístkové, ABS/EBS/ASR, ESC/TCS; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 12,13 m; pneumatiky a) 255/70 R 18, BF Goodrich Dueler A/T, b) 285/70 R 17, BF Goodrich All-Terrain TA.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí verzí)
Rozvor náprav 2950 mm, rozchod kol a) 1653/1650 mm, b) 1648/1650 mm, d/š/v a) 4811/1852/1928 mm, b) 4800/1962/1937 mm, světlá výška a/b) 237/261 mm, úhly nájezdový/přechodový/výjezdový a) 38,1/21,9/31,4°, b) 40,6/23,6/33,3°; brodivost 800 mm, zavazadlový prostor a/b) 471/546 l; hmotnost pohotovostní a/b) 2214/2343 kg, celková a/b) 2700/2805 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí verzí)
Největší rychlost 161 km/h; zrychlení 0–100 km/h 6,7/7,2 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 13,7/14,2 l/100 km; emise CO2 326/338 g/km.
Cena od 1 849 900/1 954 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)