Svezli jsme se
Exkluzivně: Kia Niro – za volantem prototypu!
Jiří Duchoň 22.12.2015 22:09
Představujeme
Přímo v okolí jihokorejské metropole jsme vyzkoušeli maskovaný prototyp zcela nového automobilu značky Kia…
Také se zájmem a jistým rozechvěním sledujete špionážní snímky maskovaných automobilů různých značek? Do éteru unikají průběžně a naznačují podobu bedlivě střežených novinek, jež se mají oficiálně představit až na některém z nadcházejících autosalonů. I přes masivní nástup elektronických simulací zůstává testování v běžném provozu stále mimořádně důležitým prvkem vývoje každého nového typu! Jezdit je proto třeba, ale důležité je, aby objektivy specializovaných fotografů (navíc fotoaparát má dnes ve svém telefonu většina z nás…) nezachytily a do světa nevypustily reálnou podobu vozu před jeho plánovanou premiérou.
Dostat se k takto maskovaným automobilům bývá obtížné, a když už se k nim dostanete, jen těžko se podíváte dovnitř. Mně se podařilo zdánlivě neuvěřitelné: v rámci jihokorejské mise určené porotcům ankety Car of the Year (COTY) jsem se dostal k prototypu zcela nové typové řady Kia Niro (SUV někde na pomezí nižší střední a střední třídy), s nímž jsem měl tu možnost jezdit po běžných silnicích v okolí Soulu. Pro čtenáře magazínu AutomobilRevue mohu přinést nejen poznatky k prvním zkušenostem za volantem a základní technické údaje, ale též vlastní fotografie. Přiznávám, pořízeny byly jen mobilním telefonem (odtud omluva za sníženou kvalitu…), ale přítomní zástupci značky Kia po krátkém dohadování nakonec netrvali na tom, abych je z paměti vymazal.
S modelem Kia Niro jsme se měli možnost seznámit do detailu, byť ne všechny podrobnosti vám zatím mohu prozradit. Za stylistickým ztvárněním nového vývojového projektu Niro stála vlastní návrhářská centra automobilky Kia v Kalifornii a v korejském Namyangu a bez maskování Niro působí skutečně vyváženým a civilizovaným, byť dosti konzervativním dojmem (tam jsme fotit nesměli vůbec). A jak vypadá takový maskovaný prototyp ve skutečnosti? Povrchové díly, mající za úkol deformovat siluetu a skrývat proporce a detaily karoserie, nejsou žádným improvizovaným igelitovým hávem, ale sestavou pečlivě střižených a polystyrenovými prvky vycpaných dílů, připevněných ke karoserii kombinací druků, suchých zipů a úvazů. Jejich instalace překvapivě nijak neomezuje otevírání dveří.
Příď i přes ně odhaluje funkční průduchy po stranách předního nárazníku, které odvádí proudění vzduchu z podběhů předních kol; je to dnes běžně používaný prvek omezující celkový aerodynamický odpor. Přední světlomety sází na projektory (zatím nevíme, co bude za nimi), zadní svítilny jsou kompletně sestaveny z LED. Že jde o prototyp, to poznáte zvláště v interiéru. Řada obkladových dílů je vyrobena z provizorního lesklého, na omak jakoby mastného plastu, ale též v prostoru pracoviště řidiče jsme se museli spokojit s kamufláží. Přesto je i z připojených snímků dobře patrné, že logika rozmístění ovládacích prvků na volantu, dveřích a středové konzole do značné míry odpovídá aktuálním sériovým typovým řadám automobilky Kia.
Za zmínku stojí širokoúhlý dotykový displej multimediální sestavy a unikátní přístrojový štít s analogovým rychloměrem vpravo. Zbytek jeho plochy zabírají elektronické ukazatele; otáčkoměr chybí, prioritou je zřejmě ukazovat řidiči jak efektivně hospodaří s energií, kterou má zrovna k dispozici. Kia Niro ukázala, že je schopna krátkodobého pohybu na čistě elektrickou energii, ale především překvapila komfortním, prostorným interiérem s pohodlnými sedadly. Vyšší poloha těžiště není takřka znát a Niro úrovní absorpce ruchů ze strany pohonného ústrojí a prvků závěsů kol výrazně překonává jiné vozy značky Kia, s nimiž jsme v Jižní Koreji měli možnost jezdit…
Typ Niro spočívá na zcela nové platformě (podíl vysokopevnostních ocelí na skeletu karoserie překračuje 50 %!) a konstruován je výhradně pro použití hybridního pohonného ústrojí (nic jiného se do něj zkrátka montovat nebude). Jeho jádrem se stane atmosféricky plněný zážehový čtyřválec Kappa s přímým vstřikováním GDi ve verzi 1,6 l s výkonem 77 kW (105 k) a nejvyšším točivým momentem 147 N.m. Doplněn bude elektromotorem o výkonu 32 kW (44 k) napájeným z li-polymerové baterie s kapacitou 1,56 kWh; točivý moment ústrojí je přenášen na kola přední nápravy skrze dvouspojkovou šestistupňovou převodovku. Co se průměrných emisí CO2 týče, měla by se Kia Niro podle evropské metodiky NEDC vejít pod 90 g/km.
Hyoung-Keun Lee, místopředseda představenstva a generální ředitel společnosti Kia Motors Corp., nám prozradil: „Náš nový model byl navržen tak, aby zájemcům o kompaktní SUV nabídl vše, co očekávají ve smyslu praktičnosti i stylu, avšak současně přinesl typicky nízké provozní náklady spojované s hybridním ústrojím pohonu. Naše konstruktéry jsme motivovali k tomu, aby vývoj zahájili s čistým listem papíru a vyvinuli vůz, který dokáže oslovit širší zákaznickou základnu.“ Lee pak ještě připomenul, že „segment kompaktních SUV je celosvětově jedním z nejrychleji rostoucích, takže pokud nový hybridní vůz Kia Niro nabídne líbivý moderní vzhled, vysokou praktičnost a mimořádnou spotřebu paliva, může se stát vůbec nejatraktivnějším a nejžádanějším zástupcem v této třídě.“
Nová Kia Niro by měla být oficiálně představena na březnovém autosalonu v Ženevě, se zahájením prodejů na exportních trzích se počítá ve druhé polovině příštího roku.