Svezli jsme se
Subaru Forester e-Boxer – Drsňák s hebkou slupkou
Petr Hanke 07.01.2025 06:54
Foto: Subaru
Drsňák s hebkou slupkou. Subaru Forester vždy upřednostňovalo důraz na co možná největší univerzálnost, terénní
schopnosti a celkovou účelnost – tedy vesměs racionální vlastnosti. Šestá generace se snaží tento celek doplnit osobitějším designem, a především větší dávkou komfortu. Ukázaly jízdní testy, že se to podařilo?
Byť byl původní Forester z roku 1997 z dnešního pohledu spíše crossoverem, stál u zrodu vozů SUV, jak je známe dnes – tedy s karoserií terénního vozu, ovšem navrženého především pro použití na běžných silnicích. S postupem času se ale vozy tohoto segmentu stále více specializovaly na silnice, a to jak robustností své techniky, tak designem a výbavou. Forester ale byl v tomto směru trochu jiný – vždy například disponoval pohonem všech kol, robustností či dostatečnou světlou výškou k tomu, aby se dokázal vypořádat s nástrahami i středně těžkého terénu.
Foto: Subaru
Zásluhou specifické techniky Subaru s plochým motorem typu boxer si ale tento vůz i přes svoji vyšší stavbu vždy zachovával nízké těžiště, které je spolu s optimálním rozložením hmotnosti v podélném i příčném směru zásadní pro vynikající jízdní vlastnosti i na kvalitních silnicích.
Šestá generace Foresteru navazuje na více než pět milionů celosvětově prodaných Subaru tohoto jména a technicky vzdáleně vychází z předchozí páté generace představené v roce 2018 (viz AR 5/’19). Technické propojení obou typů se opírá zejména o shodný rozvor 2670 mm a základní koncepci, protože jinak došlo k mnoha změnám. Podobně jako je tomu i u jiných značek a modelových řad, jde o důkladné přepracování, na jehož základě lze nový Forester skutečně považovat za další generaci, a ne jen za běžný facelift.
Důkazem toho jsou především úpravy karoserie, na jejichž konci je zvýšení torzní tuhosti o 10 %. Subaru totiž v případě nového Foresteru upravilo svoji globální platformu používanou i v typech Outback či Impreza/Crosstrek. Nové řešení označuje jako konstrukci s vnitřním rámem, kdy se k podlahové plošině nejdříve připevní prvky jako prahy, příčná výztuha pod čelním sklem, podběhy zadních kol či příčný prvek v zádi. A až na tento základ se navaří boky vozu, vnější části boků a střecha. Tímto rozdělením bylo možné mezi jednotlivými konstrukčními celky dosáhnout pevnějšího spojení.
Pro zvýšení tuhosti došlo ještě k dalším úpravám, a to zejména k rozsáhlejšímu použití lepených spojů v oblasti podlahy vozu, jejichž délka se prodloužila z 8 na 27 metrů. Současně byla posílena tuhost v oblastech pro připevnění přední i zadní nápravy, stejně jako poháněcí soustavy. Tím bylo dosaženo omezení přenosu vibrací mezi jednotlivými celky. Dalším přínosem tužšího spojení jsou také rychlejší reakce na pohyby volantu či menší naklánění vozu v zatáčkách.
Foto: Subaru
Všechny tyto změny efektivně přispívají ke zvýšení komfortu jízdy, který je jasně patrný po prvních stovkách ujetých metrů. Během prezentace nového Foresteru jsme totiž měli možnost přímého porovnání s jeho předchůdcem. Rozdíl v komfortu a stabilitě byl mezi oběma vozy tím větší, čím horší byl povrch pod jejich koly. Na hladké vozovce vnímá posádka zvýšení komfortu zejména zásluhou pohodlnějších sedadel s měkčí svrchní vrstvou. Jakmile se ale pod koly objeví například panelová cesta, kočičí hlavy nebo třeba záplatovaný povrch, nová generace tyto nástrahy překoná s naprostou samozřejmostí, lehkostí a v tichosti. Podvozek dokáže neduhy povrchu efektivně odfiltrovat a tuhá karoserie jejich zbytky nepřenáší na posádku. Naprostý klid vnímáte také ve volantu, v němž ale stále máte jistotu, protože jednoznačně rozpoznáváte trakční možnosti předních kol. Za všech okolností přitom Forester udrží svá kola pevně spojená s povrchem a nemáte ani nejmenší pocit, že by odskakovala. I to přispívá k pocitu značné stability a jistoty.
Jednoznačným posunem proti odcházející generaci byly také výrazně menší pohyby a náklony karoserie. Při jízdě přímým směrem tato vlastnost přispívá ke klidu, naopak v zatáčkách k větší agilitě a v konečném důsledku i zábavnosti. V tomto ohledu je třeba ocenit také nové řízení s dvojicí pastorků oddělujících samotnou převodku řízení od elektrického posilovače.
S Foresterem jsme vyrazili i do borovicového lesa a na pískový povrch, což jsou typické podmínky pro oblasti jižně od Berlína. Vyzkoušeli jsme tam oba terénní režimy X-Mode, které umožnily na jednu stranu jemné manévrování a hledání trakce a na stranu druhou progresivní dodávku točivého momentu ke kolům, usnadňující vyhrabání se na sypkém podkladu. Zcela přirozeně zde fungoval také systém kontrolovaného sjíždění příkrých svahů s možností nastavení požadované rychlosti jízdy. Suverenitu v terénu nad úroveň většiny konkurentů zajišťuje i světlá výška 220 mm.
Foto: Subaru
Jízdní testy v různých provozních podmínkách potvrdily vysoké kvality podvozku nového Foresteru, který jimi navazuje na své předchůdce, ale také vysokou míru komfortu. Nová generace SUV Subaru přichází i s dalšími technickými novinkami. Jednou z nich je dále zdokonalený systém EyeSight, v jehož nejnovější generaci doplňuje dvojici kamer ještě třetí širokoúhlá kamera, specializující se na rozpoznávání chodců, motorkářů a dopravních značek, nechybí přitom ani radary v rozích předního nárazníku. Systém je díky tomu nyní schopen přesněji vyhodnocovat konkrétní jízdní situaci a následně na ni reagovat. K citlivějším reakcím přispívá také integrovaná brzdová soustava s centrální regulací brzdného účinku pro jednotlivá kola. Tento systém přináší nejen konzistentnější odezvu brzdového pedálu, ale také citlivější regulaci trakce v terénu nebo naopak jemnější zásahy bezpečnostních a komfortních funkcí.
Systém EyeSight nyní rozpoznává více situací například na křižovatkách, kde dokáže třeba při odbočování doprava či doleva reagovat na protijedoucí motocykly a cyklisty přijíždějící ze stran nebo jedoucí stejným směrem v pruzích pro ně určených. Systém v těchto situacích identifikuje také chodce na přechodech, kam řidič odbočuje, a aktivací brzd dokáže předejít střetu s nimi. Před samotným zásahem brzd ale systém řidiče různými způsoby na situaci upozorňuje. Jedním z těchto způsobů je série barevných diod umístěných pod čelním sklem, které varování v podobě žluté nebo červené barvy zobrazí přímo do zorného pole řidiče. Subaru vylepšilo také systém monitorování řidiče, jehož komfortní funkcí je schopnost nastavit různé funkce vozu podle konkrétního rozpoznaného řidiče. Novinkou je ale funkce nouzového zastavení, jež v případě nečinnosti řidiče identifikované nejen kamerou, ale také kapacitním volantem dokáže po sérii akustických a optických upozornění vozidlo se zapnutými varovnými světly v jízdním pruhu pomalu zastavit. Systém bere v potaz i průběh silnice, takže nezastaví například za zatáčkou. Mezi standardní funkce systému EyeSight patří i adaptivní tempomat, který pracuje ještě jemněji než dříve a při nastavení udržované rychlosti dokáže přebírat rychlostní limity určené dopravními značkami.
Foto: Subaru
V porovnání s předchůdcem učinil značný pokrok také interiér, který zejména v lepších výbavách působí až luxusním dojmem, takže v tomto ohledu se odpoutal od menšího modelu Crosstrek a spíše se přiblížil většímu Outbacku. Samotnými vnitřními rozměry je nový Forester takřka na milimetry shodný se svým předchůdcem, což platí i pro zavazadlový prostor, jehož objem se podle polohy zadních opěradel pohybuje od 508 do 1720 l (dříve 509 až 1779 l). Silnou stránkou Foresteru je vynikající výhled všemi směry, což je ale typická vlastnost všech Subaru. Palubní systém přebírá Forester z ostatních modelových řad, takže sází na 11,6“ svisle orientovaný displej, v jehož střední části je umístěn samotný infotainment. Nad ním je sekce pro různé doplňkové funkce podle přání, a naopak dole segment s pevnými tlačítky pro obsluhu klimatizace. K dispozici je bezdrátové připojení rozhraní Apple CarPlay a Android Auto, která se zobrazují právě ve střední části displeje a na obou okrajích stále nechávají prostor pro zmiňované funkce.
Nový Forester bude nabízen, stejně jako tomu bylo u předchozí generace, s jediným motorem, kterým je zážehový dvoulitrový čtyřválec s mild hybridní technikou. Jde o nejnovější variantu motoru označovaného e-Boxer, která je použita již v modelech Impreza a Crosstrek. I přes nižší udávaný výkon systém působí v nízkých a středních rychlostech „plnějším“ dojmem, protože se více než dříve opírá o elektrickou větev pohonu. Systém s novým nastavením dokáže nyní svůj akumulátor vybíjet a nabíjet v širším rozsahu. Tato změna se pozitivně projevuje také v terénu, v němž systém podle zvoleného režimu X-Mode jemněji reaguje na pohyby plynového pedálu.
Foto: Subaru
Z pohledu dynamiky šestá generace Foresteru nepatří mezi nejrychlejší vozy svého segmentu, to je však další vlastnost, kterou navazuje na svého předchůdce. Proti minulosti ovšem nový model přináší o poznání větší komfort odpružení, ale také interiéru, lepší činnost asistenčních systémů, mimořádný nadhled v terénu a celkově klidnější jízdní projev.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec s protilehlými válci (e-Boxer), uložený vpředu podélně, DOHC 4V, proměnné časování ventilů Dual-AVCS, elektronické vícebodové přímé vstřikování paliva, EU6; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 100 kW (136 k)/5600 min-1 a 182 N.m/4000 min-1; mild hybrid, elektromotor umístěný v převodovce 12,3 kW (16,7 k) a 66 N.m, li-ion akumulátor v zavazadlovém prostoru 118,4 V a 4,8 Ah.
Foto: Subaru
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (3,601 až 0,513–Z 3,689), stálý převod 3,900. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou v převodovce.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC/X-Mode/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,8 m; kola 7,0J x 18 nebo 7,5J x 19; pneumatiky 225/55 R18 nebo 235/50 R19.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1565/1570 mm; d/š/v 4670/1830/1730 mm; světlá výška 220 mm; objem zavazadlového prostoru 508 až 1720 l; objem palivové nádrže 48 l; pohotovostní hmotnost 1693 kg; přívěs brzděný/nebrzděný 1870/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 188 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 12,2 s; spotřeba paliva WLTP 8,1 l/100 km; emise CO2 WLTP 183 g/km.
Cena v době uzávěrky ještě nebyla stanovena
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)