Svezli jsme se
Renault 5 e-Tech – Odlehčení
Jiří Duchoň 27.12.2024 07:14
Foto: Renault
Odlehčení. Že by onen bájný, nikým dosud nezpozorovaný, avšak v médiích tolik zmiňovaný „levný elektromobil“ neměl do Evropy nakonec přijet z Číny? Co když nakonec dorazí třeba z Francie…?
Renault 5 E-Tech je důkazem toho, jak moc evropské automobilky váhají s uváděním kompaktních a dostupnějších elektromobilů na evropské trhy. Vyčkávají na ten správný okamžik, protože neúspěch si finančně i personálně vyčerpané koncerny nemohou dovolit, navíc prodejní výsledky z posledních týdnů ukazují, že poptávka po vozidlech s plně elektrickou trakcí v Evropě vytrvale klesá. Škoda Auto představila svůj Elroq teprve před měsícem a Volkswagen má typ ID.2 a Kia svůj EV2 již dávno připraven. Rovněž studie velkého návratu slavného Renaultu 5 (nyní jen s elektrickým pohonem) jsme již potkali na řadě autosalonů a výstav. Nicméně Renault 5 je nyní konečně zde a s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (Car of the Year) jsme předprodukční vozy jako vůbec první (a pod embargem) směli vyzkoušet na zářijovém velkém testování novinek v Dánsku.
Renault se již výrazně zapsal do rozvoje elektromobility. Jeho Mégane E-Tech, postavený na platformě CMF-EV aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, sloužící i koncernovému příbuznému Nissan Ariya, zaostal jen několik bodů za vítězným typem Kia EV6 ve volbě COTY 2022, a zvýšený a v řadě ohledů vylepšený Renault Scénic E-Tech letos dokonce zvítězil a stal se nositelem stále ještě aktuálního titulu Car of the Year 2024. Nový Renault 5 nevychází z čistě elektrického základu CMF-EV, ale z menšího a jednoduššího základu CMF-B (před rokem přeznačeného na AmpR Small). To by mělo slibovat hlavně levnější výrobu, a tedy i konkurenceschopnou cenu. Tato platforma je přímo odvozena z jednotky sloužící nyní nejen třeba současným vozům Renault Clio, Captur a Symbioz, ale též Nissanu Juke či výhradně jihokorejskému Samsungu XM3 (Arkana).
Foto: Renault
Proporce Renaultu 5 E-Tech jsou i proto zcela svérázné. V porovnání s typem Mégane E-Tech „pětka“ přináší přednosti kompaktního automobilu, má o 145 mm menší rozvor a je o 278 mm kratší, ale zároveň o 6 mm širší a o 93 mm vyšší. Nijak nás tedy nezarazí, že základní objem zavazadlového prostoru je o 112 litrů menší, nicméně 277 litrů stále představuje dostatečnou přepravní kapacitu pro městský a příměstský provoz. Na druhou stranu u vozu této třídy překvapí použití motoru s výkonem 110 kW (150 k), ale ještě více relativně velký akumulátor s kapacitou 52 kWh, umožňující ujet podle WLTP v kombinovaném režimu 410 km na jedno nabití. Později však přijde i levnější a lehčí akumulátor s kapacitou 40 kWh, párovaný s motorem o výkonu 70 nebo 90 kW a slibující stále solidní dojezd 312 km.
52kWh akumulátor má ve svém pouzdře čtyři velké moduly, zatímco u typů Mégane E-Tech a Zoe je jich dvanáct. Tato zjednodušená architektura přináší ve srovnání se Zoe úsporu 20 kg. 46 článků je osazeno do 4 modulů, z nichž každý váží přibližně 55 kg. Proti tomu akumulátor o kapacitě 40 kWh dostane pouze tři velké moduly integrované do společného pouzdra. Každé z nich obsahuje 31 silnějších článků o celkové hmotnosti přibližně 240 kg. Pro optimální výkon za všech podmínek je akumulátor vybaven kapalinovým chladicím okruhem. Pro větší bezpečnost chladicí kapalina necirkuluje uvnitř jeho těla, ale skrz kanály vylisované v podlaze. Pokud jde o nabíjení, trasu si naplánujete pomocí Google Maps a akumulátor se s předstihem samočinně předehřeje, aby se zkrátila doba dobíjení.
Příjemně potěší na pětimístný moderní elektromobil poměrně nízká hmotnost. Renault 5 E-Tech vykazuje pohotovostní hmotnost 1449 a celkovou 1920 kg, což jsou údaje zhruba o 100 kg nižší než u Méganu E-Tech a o stejnou hodnotu vyšší než u konvenčního Clia s hybridním pohonem. Všechny verze jsou osazeny překvapivě výhradně pneumatikami 195/55 R18 a víceprvkovými závěsy zadních kol (typy postavené na platformě CMF-B totiž vzadu vesměs používají vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou). Novinkou je integrovaný brzdový systém, obsahující kromě jiného systém ESC a umožňující také rychlejší zapojení systému samočinného nouzového brzdění (reakční doba se údajně zkrátila na polovinu).
Foto: Renault
Výrazné barvy, rošťácké světlomety, svislé zadní svítilny, vystouplé blatníky, barevná střešní lišta, mřížka na kapotě a další – Renault 5 E-Tech je již od prvního pohledu plný odkazů na svého předchůdce. Zatímco podběhy kol jsou kruhové, provedení blatníků kopíruje charakteristický tvar původního Renaultu 5. Barevná lišta lemující střechu (v černé, červené nebo zlaté barvě), zadní svítilny ve velmi sytě červené barvě a křiklavé barvy karoserie jsou dalšími z jedinečných znaků.
Mřížka na levé straně kapoty původního modelu byla přepracována tak, aby držela krok s dobou. Nahradil ji indikátor nabíjení v podobě symbolického čísla 5, jenž se rozsvítí, když se řidič přiblíží k vozidlu, a má tak představovat vzájemnou interakci mezi člověkem a strojem. Dalším příkladem „humanizovaného“ rozhraní je uvítací sekvence v podobě mrknutí LED světlometů ve tvaru zorniček. Aerodynamické doplňky, které v původním Renaultu 5 chyběly a dnes jsou nezbytné pro optimalizaci obtékání vzduchu, zůstaly skryté.
Renault 5 E-Tech uvádí na trh novou obousměrnou střídavou nabíječku kompatibilní s technologiemi V2L (vehicle-to-load) a V2G (vehicle-to-grid). Tento systém umožní vozidlu stát se skutečným hráčem v energetickém ekosystému prostřednictvím koncernových služeb Mobilize tím, že bude dodávat bezuhlíkovou elektřinu zpět do sítě. Soustava V2L umožňuje připojit k akumulátoru vozu spotřebič na 220 V, jako je vysavač, koloběžka nebo gril. Výkon této funkce činí 3700 W.
Foto: Renault
Akustický komfort je optimalizován standardně dodávaným patentovaným systémem odhlučnění Smart Cocoon (speciální materiál nad akumulátorem) a vrstveným čelním sklem. Na vrcholu v oblasti bezpečnosti jsou asistenční systémy pocházející z vyšších tržních segmentů, včetně inteligentního adaptivního tempomatu, který předvídá podmínky na silnici, a autonomního řízení 2. úrovně v rámci výbavy Active Driver Assist.
Tlačítko My Safety, umístěné vlevo od volantu, umožňuje řidiči „dvojklikem“ aktivovat preferovaná nastavení nejméně pěti asistenčních systémů najednou, přičemž si může zvolit například jejich aktivaci, úroveň zásahu, přítomnost zvukových výstrah a podobně. Jednoduše řečeno: jakmile nastoupíte, tímto dvojklikem snadno odpojíte třeba protivné upozornění na překročení rychlostního limitu nebo vedení v pruhu.
V Dánsku jsme měli k dispozici tři vozy, na něž nakonec musel být (i přes silnou konkurenci dalších zajímavých automobilů) vypsán pořadník. Zářivě žlutý Renault 5 E-Tech uvidíte ve většině materiálů, my jsme si však oblíbili ten světle zelený. Právě v jeho konturách podle nás nejlépe vynikají všechny ty křivky a motivy původní „pětky“. Zatímco Mégane E-Tech a Scénic E-Tech se snaží být vysloveně technicistně vedeným „řešením pro novou dobu“, Renault 5 E-Tech se stává přívětivým, jakoby odněkud z dětství známým přítelem. Prošívaná stropnice, částečně čalouněná palubní deska a dveřní obklady, k řidiči nakloněná středová konzola i přední „retro“ sedadla, avšak skvěle a zcela moderně podpírající boky těla jsou dalším důvodem k tomu myslet si, že se to dlouhé čekání vyplatilo. Co na tom, že základní sedmipalcový digitální přístrojový štít je menší než v Méganu a Scénicu, a je tedy poněkud zapadlý a opticky přímo nenavazuje na dotykový displej středové obrazovky multimediálního systému, když se celá soustava OpenR Link opírá o nejnovější podobu integrace služeb Google v podobě, kterou znáte ze svých telefonů se systémem Android! Je doplněn více než 50 aplikacemi a praktickými službami, jako je například plánovač jízd pro elektrické vozy.
Foto: Renault
Kromě připojených služeb Google představuje Renault 5 E-Tech interaktivního avatara Reno, inteligentního a přátelského spolucestujícího vyvinutého společností Renault s cílem zpříjemnit zákazníkům zážitek z jízdy v elektromobilu. Reaguje na dotazy a příkazy uživatelů vedené běžnou řečí.
Prvním vjemem z Renaultu 5 E-Tech se nám stala právě přívětivost, kombinovaná s perfektně využitým obestavěným prostorem. S ohledem na nižší výkon motoru, efektivní dělení točivého momentu mezi přední kola a lepší rozložení hmotnosti jsme trakci v tomto případě hodnotili jako plynulejší než v typech Mégane či Scénic. Stabilita jízdy je příkladná, a to i přes spíše měkčí nastavení podvozku: vývojáři jej totiž ladili pro jediný rozměr kol. Řízení kolem střední polohy je poněkud vlažné, ale řidiči zajišťuje alespoň základní představu o trakční situaci na vozovce. V rychleji projížděných zatáčkách se sice karoserie více naklání, ale díky vhodnému rozložení hmotnosti není třeba při náhlém zrychlování či zpomalování vůz nikterak „lovit volantem“. A to není u většinou těžkých elektromobilů vůbec běžné. Renault 5 E-Tech se stane spolehlivým partnerem i méně zkušených řidičů, a to i v neočekávaných situacích. Ocenili bychom však o něco lepší filtraci ostřejších nerovností, jež se k posádce přenášejí rázy i akusticky. Skelet je však tuhý, takže vibrace nehrozí.
Foto: Renault
Centrem průmyslového zařízení pro výrobu elektrického Renaultu 5 E-Tech se stává středisko ElectriCity sdružující tři výrobní závody v Douai, Maubeuge a Ruitz v regionu Hauts-de-France. Vůz se montuje v Douai a akumulátory v Ruitzu (od března 2025 se budou kompletně vyrábět v gigafactory v Douai ve spolupráci s AESC-Envision). Motor bude mezitím sjíždět z montážní linky v závodě Cléon v Normandii, aby bylo zajištěno, že vůz bude vyráběn ve Francii. Tento výrobní systém ve stylu „průmyslu 4.0“ má zkrátit dobu potřebnou k výrobě elektrického Renaultu 5 E-Tech na devět hodin.
Na velkých evropských trzích nyní začíná cena typu Renault 5 E-Tech v přepočtu kolem 840 tis. Kč, ovšem plánovaný nástup slabších motorů a menšího akumulátoru má cenu stlačit blíže k dříve avizované hranici 25 000 eur, což je nyní zhruba 630 000 Kč.
Foto: Renault
Stručné technické údaje
Poháněcí ústrojí
Synchronní elektromotor s aktivně buzeným rotorem, jednostupňový převod; 110 kW (150 k) a 245 N.m. Li-iontový trakční akumulátor NMC (nikl, mangan, kobalt) v podlaze mezi nápravami, napětí 400 V, kapacita 52 kWh, hmotnost 300 kg.
Podvozek
Platforma AmpR Small. Celokovová samonosná konstrukce s pomocnými rámy, přední kola zavěšena na spodních trojúhelníkových ramenech a vzpěrách MacPherson, zadní na víceprvkových závěsech, příčné zkrutné stabilizátory, teleskopické tlumiče; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením ø 296 x 26 mm, vzadu plné ø 280 x 10 mm; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,3 m, počet otáček volantem mezi krajními rejdy 2,6; pneumatiky 195/55 R18.
Foto: Renault
Rozměry a hmotnosti
Rozvor 2540 mm, d/š/v 3922/1774/1598 mm, rozchod 1548/1532 mm, světlá výška 145 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 277–959 l; hmotnost pohotovostní/celková 1449/1920 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 500/500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 150 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 8,0 s; kombinovaná spotřeba elektřiny (WLTP) 14,9 kWh/100 km; emise CO2 0 g/km; dojezd (WLTP) 410 km; nabíjení AC/DC 11/100 kW.
Zkoušky Tannistesten 2024
Losí test
Zkouškami prošel Renault 5 E-Tech na letních pneumatikách Continental EcoContact 60, vyvinutých údajně zvlášť pro tento typ. Z nájezdové rychlosti 68 km/h se sice vůz mírně nakláněl, ale i s jemným přispěním stabilizačního systému se vyhýbacím manévrem protáhl hravě. Ze 74 km/h již byla znát jistá nedotáčivost, nicméně „pětka“ bez obtíží uspěla. 81 km/h již však na ni bylo příliš, její měkký podvozek ztrácel oporu, takže opustila vytyčenou trať v nedotáčivém smyku. Úspěch nepřineslo ani zvolnění na 79 km/h, i tak však jde o velmi dobrý výsledek! Zkušební řidiči si pochvalovali pohotové řízení a bezpečné chování, ovšem připustili, že výsledek by mohl být ještě lepší, pokud by ESP reagoval pohotověji a výrazněji.
Brzdění před překážkou
Při couvání na figurínu caparta na odrážedle vyniklo kvalitní zobrazení obrazu zadní kamery Renaultu 5. Vůz v přesně daných sekvencích varoval řidiče graficky i akusticky a nakonec sám bezpečně zastavil.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)