Svezli jsme se
Nový Renault Mégane III - Změna stylu
Tom Hyan 23.03.2009 15:20
Svezli jsme se
Renault u třetí generace Mégane opustil podivné experimenty a vtiskl jí líbivé tvary logických linií, ostatně šéfdesignerem nového vozu je Fabio Filippini, jehož jméno jasně vypovídá, že pochází z kraje nejlepších automobilových stylistů.
Vlastně všechny nejlepší francouzské automobily jsou dílem Italů, namátkou připomeňme legendy jménem Ettore Bugatti (netřeba představovat), Flaminio Bertoni (Citroën Traction, 2 CV, ID/DS a Ami 6), Pinin Farina (dlouhá řada Peugeotů), Amedeo Gordini (závodní vozy, pak spolupráce s Renaultem na sportovních automobilech), Enrico Pigozzi (otec značky Simca, původně licence Fiat), Giorgetto Giugiaro (např. design Renaultu 19 a 21), Giovanni Michelotti (Alpine Renault), Luigi Segre (karoserie Ghia pro Renault Floride), Giuseppe Figoni & Ovidio Falaschi (nádherné prestižní kousky na podvozcích Delage, Delahaye a Talbot), a to jsme nevyjmenovali zdaleka všechny…
Renault Mégane III má všechny předpoklady zařadit se mezi nejlepší. Po prvním svezení se dvěma předsériovými vozy při dánských Tannistesten 2008 nebylo ještě možné důkladně prověřit jízdní vlastnosti, tuto možnost jsme dostali až koncem listopadu v okolí Madridu. Prozraďme předem, že jsme tentokrát neměli žádné výhrady ani k nastavení účinku elektrického posilovače řízení (po uvedení ve druhé generaci došlo na naše slova, musel být nově optimalizován), ani k tuhosti a charakteristice odpružení, neboť pověsti o zoufale měkkém podvozku francouzských vozů se Mégane III netýkají. Pružiny a tlumiče pohlcují nerovnosti na vozovce bez problémů, nový automobil drží dobře stopu, odpružení je tužší, nikoli však nekomfortní. Trochu nás zaskočil ostrý náběh brzd, po několika kilometrech jsme si však na upravené dávkování při sešlápnutí pedálu zvykli. Řazení zůstává v tradici Renaultu, je to takové klik-klak, jak sami říkají představitelé značky…
Od roku 1995 bylo vyrobeno přes 8,5 milionu vozů Mégane prvních dvou generací, v letech 2004 a 2005 byl Mégane nejprodávanějším automobilem v Evropě, jedním z pilířů segmentu C, který nejen loni tvořil přes 29 % všech evropských prodejů, ale také třetinu odbytu vozů značky Renault. Druhá generace v provedení hatchback 3d/5d však nepadla zrovna do oka každému, a proto se u Renaultu rozhodli u třetí (projekt X95) opět pro harmonické linie, jimiž vynikala nejen první generace, ale také předchůdce Renault 19. Směr ostatně naznačila studie Mégane Coupé Concept, představená na Ženevském autosalonu 2008, a její styl (samozřejmě bez vzhůru výklopných bočních dveří) také ze sériových vozů nové generace vyzařuje.
Premiéru na Mondial de l’Automobile 2008 v Paříži měl nejen pětidveřový hatchback (berline), ale rovněž třídveřový Mégane Coupé. Oba vozy jsou postaveny na shodné podlahové plošině s rozvorem náprav 2540 mm, s hodnotou 4295 mm jsou stejně dlouhé, široké 1808 mm a vysoké 1471 mm, resp. 1423 mm u kupé. Vtipným využitím obestavěného prostoru se zvětšil objem zavazadlového prostoru na 405 l u hatchbacku a na 377 l u kupé, což je více než u druhé generace, nemluvě o lepším přístupu dovnitř a odděleném prostoru pod podlahou (33 l z celkového objemu).
Variabilitu interiéru završuje asymetricky dělené sklopné opěradlo zadních sedadel v poměru 60:40 %, vnitřní výška v oblasti loktů dosahuje vpředu/vzadu 1476/1417 mm (kupé 1480/1400 mm), což jsou velmi dobré hodnoty. Výška hrany vzhůru výklopné zadní stěny je po otevření 1989 mm, resp. 2000 mm nad zemí. Bohatě vybavený interiér posádku obklopuje a vytváří útulný interiér, daní výraznému designu je ovšem zhoršený výhled vzad.
Tuhá karoserie s naprogramovanou deformační strukturou a řadou prvků pasivní i aktivní bezpečnosti včetně bočních čidel nárazu (inovace, jaká se prvně objevila ve třetí generaci většího typu Laguna), šesti airbagů (čelní dvoustupňové adaptivní, boční a hlavové okenní) a opěrek hlavy nové generace přispívá k pětihvězdičkovému hodnocení se 37 body ze 37 možných v nárazovém testu EuroNCAP 2008 (ochrana dospělých cestujících), čímž se nový Mégane stal jedenáctým vozem své značky s pětihvězdičkovým ziskem (prvním v segmentu C byl Mégane II v roce 2002; další jsou Laguna II jako vůbec první pětihvězdičkový vůz v roce 2001, Vel Satis, Espace IV, Scénic II, Modus, Mégane II Coupé Cabriolet, Clio III, Laguna III a Koleos).
Kotoučové brzdy na všech kolech, vpředu s vnitřním chlazením, jsou standardní výbavou včetně ABS/EBD/BA, podle typu a trhu se dodává elektronický stabilizační program ESP včetně přídavné kontroly nedotáčivosti CSV. Renault Mégane III je tak podle výrobce teoreticky nejbezpečnějším vozem segmentu C (společně s typem Nissan Qashqai).
Boční čidla nárazu ve sloupku B a předních dveřích zkracují dobu aktivace airbagů na polovinu, spolu s novou konstrukcí okenních airbagů záclonového typu lépe chrání posádku v případě kolize (uvádí se 30% zlepšení ochrany hlavy). U kupé je už tradičně protiponořovací airbag PRC (Pelvis Restrain Cushion, proti podklouznutí z bezpečnostních pásů) v sedáku předních sedadel. Nová konstrukce upevnění opěrky hlavy zaručuje lepší ochranu při kolizi, její nosníky se posouvají vzhůru a nikoli do opěradla, čímž se zkracuje dráha hlavy při nárazu na 60 mm (ochrana krční páteře).
Zadní vnější sedadla mají závěsy dětských sedaček Isofix, kapota a přední nárazník jsou přizpůsobeny učinnější ochraně chodců. Nový Mégane má také další výbavu, která snižuje riziko za provozu na silnici. Již jsme se zmínili o protiprokluzovém a stabilizačním systému, připomeňme také monitorování tlaku v pneumatikách (věřme, že už si u Renaultu poradili s jeho dříve nevalnou spolehlivostí; zažil jsem, jak kontrolka svítila dva týdny, ať bylo nahuštěno jakkoliv), tempomat s omezovačem rychlosti, samočinně aktivované hlavní světlomety a čidlo stíračů, případně bi-xenonové světlomety, natáčené do zatáčky. Na středové konzole může být otočný ovladač s přídavnými tlačítky (všichni nakonec napodobili iDrive), ale také ovládání elektronické parkovací brzdy (zmizela příšerná dvojitá páka ve stylu Mégane II); přístroje s otáčkoměrem vlevo a digitálním rychloměrem uprostřed jsou lépe čitelné, celkově působí interiér kvalitnějším a přehlednějším dojmem než u druhé generace.
Srdcem automobilu zůstává jeho motor, ať už si každý myslí co chce, rozhodně je důležitější než připojení USB/iPod, Bluetooth nebo Carminat, bez nichž se normální řidič nadále obejde. Tyto nové přídavné funkce totiž stejně ohrožují bezpečnost provozu, i řidič telefonující s hands free je větším nebezpečím než ten, který se řádně věnuje řízení, stejně jako ten, jenž vybírá některou ze čtyř tisíc písní ze své databanky, samozřejmě se sluchátky vecpanými do uší. Bohužel, výrobci automobilů přistoupili na tuto hru, a tak i v novém Méganu najdete všechny tyto elektronické nesmysly, spalovací motor však zatím stále zůstává pod kapotou.
Můžete vybírat, jsou tu dva zážehové, a to 1.6 16V ve dvou verzích různého výkonu 74/81 kW (100/110 k) pro pěti nebo šestistupňovou převodovku, silnější 1.6/81 kW (110 k) bude na některých trzích také v plynové verzi LPG, resp. v provedení na etanol (E85), a přeplňovaný 2.0 TCe/132 kW (180 k) se šestistupňovou převodovkou, jenž dovoluje opravdu svižnou jízdu (0 – 100 km/h za 7,8 s; max. 225 km/h; průměrnou spotřebu benzinu EU 7,6 l/100 km se nám nepodařilo udržet, dosáhli jsme 9,5 l/100 km). Kromě pohonných jednotek uvedených v obvyklém přehledu (technické údaje platí pro hatchback, kupé se nedodává s 1.6/74 kW) se připravují další zážehové motory. Patří k nim nový 2.0 16V (M4R)/103 kW (140 k) s plynulou variátorovou převodovkou CVT ze spolupráce s Nissanem (pro vybrané trhy šestistupňová manuální); plodem Renault-Nissan Alliance je také čtyřválec 1.4 Twin-Scroll Turbo TCe 130 o výkonu 96 kW (130 k), využívající japonský blok HR15/16 a šestistupňovou převodovku.
Základ vznětových motorů tvoří známý 1.5 dCi ve čtyřech variantách výkonu 63/78 kW (85/105 k), resp. s částicovým filtrem FAP 66/81 kW (90/110 k), typy s FAP mají vstřikování common rail 1650 barů a mohou spalovat také bionaftu B30; další alternativou je větší čtyřválec 1.9 dCi/96 kW (130 k). Nabidku později rozšíří turbodiesel 2.0 dCi (M9R) z dílny Nissanu jako dCi 150 (110 kW/150 k) se šestistupňovou adaptivní samočinnou převodovkou AJ0 a dCi 160 (118 kW/160 k) se šestistupňovou manuální.
Všechny vozy mají pohon předních kol, zvláštností je uložení předního pomocného rámu zavěšení kol v karoserii prostřednictvím dvojice svislých válcových členů (čepů), jež významně zvyšují tuhost celku. Jak už jsme řekli v úvodu, hřebenové řízení s elektrickým posilovačem variabilního účinku bylo zcela rekonstruováno pro potěchu většiny řidičů. Sportovní podvozek s tužší charakteristikou odpružení o 10 % vpředu a 19 % vzadu se standardně dodává pro Mégane Coupé, ale také pro pětidveřové hatchbacky s motory TCe 180, dCi 160 a dCi 150. Hmotnost vozu se v porovnání s předchůdcem snížila jen mírně, hovoří se o průměru 8 kg podle verze a pohonné jednotky. K dispozici je rozšířená nabídka originálního příslušenství Renault včetně sportovní sady, střešního nosiče, tažného zařízení apod.
Nový Mégane III je součástí plánu Renault Commitment 2009, v Evropě byl zahájen prodej hatchbacku loni v listopadu (u nás v lednu) a kupé přišlo na trh letos v lednu. Třetí generace Mégane bude mít šest karosářských variant, výroba jiných se nejpozději do dvou let rozběhne ve francouzském Douai, ale hatchbacky a kupé se vyrábějí výhradně ve španělské Palencii. Celkové investice do projektu X95 (Mégane III) včetně připravovaných variant dosahují 1,8 miliardy eur.
Autor: Tom Hyan
Zdroj: Automobil revue 02/09
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA | kapalinou chlazené řadové čtyřválcové motory, uložené vpředu napříč; elektronické vícebodové vstřikování paliva, u vznětových přímé common rail; a) 1.6 16V BV5: typ K4M; zážehový, DOHC 4V; 1598 cm3 ( 79,5 x 80,5 mm); 9,8:1; 74 kW (100 k)/5500 min-1, 148 N.m/4250 min-1; b) 1.6 16V BV6: viz výše, ale 9,7:1; 81 kW (110 k)/6000 min-1, 151 N.m/4250 min-1; c) 2.0 TCe 180: viz výše, ale typ F4R; přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; 1998 cm3 ( 82,7 x 93 mm); 9,3:1; 132 kW (180 k)/5500 min-1, 300 N.m/2250 min-1; d) 1.5 dCi 85: typ K9K; vznětový, přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem vzduchu; OHC 2V; 1461 cm3 ( 76 x 80,5 mm); 17,6:1; 53 kW (85 k)/3750 min-1, 200 N.m/1750 min-1; e) 1.5 dCi 90 FAP: viz výše, ale 15,2:1; 66 kW (90 k)/4000 min-1, 200 N.m/1750 min-1; f) 1.5 dCi 105: viz výše, ale 15,3:1; 78 kW (105 k)/4000 min-1, 240 N.m/2000 min-1; g) 1.5 dCi 110 FAP: viz výše, ale kompresní poměr neuveden; 81 kW (110 k)/4000 min-1, 240 N.m/1750 min-1; h) 1.9 dCi 130: viz výš,ale typ F9Q; 1870 cm3 (80 x 93 mm); 16,6:1; 96 kW (130 k)/3750 min-1, 300 N.m/1750 min-1; i) 1.9 dCi 130 FAP: viz výše, ale verze s filtrem FAP. Jednokotoučová suchá spojka a přímo řazená pětistupňová převodovka pro 1.6 16V BV5 a 1.5 dCi 85/90 FAP; pro ostatní šestistupňová; pohon předních kol. |
PODVOZEK | samonosná karoserie s pomocnými rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (vzadu nesoustřednými); vpředu příčný zkrutný stabilizátor 22,5 mm; kotoučové brzdy o 280 (2.0 TCe: 296 mm)/260 mm, vpředu s vnitřním chlazením, ABS Bosch 8.0 včetně EBD/BA; ESP podle verze; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, 2,8 otáčky na plný rejd; pneumatiky 195/65 R 15 (205/55 R 16 pro 1.9 dCi, 225/45 R 17 pro 2.0 TCe 180). |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (hatchback 5d) | rozvor 2640 mm, rozchod kol 1546/1547 mm; d/š/v 4295/1808/1471 mm; objem zavazadlového prostoru 405/1129 l; objem palivové nádrže 60 l; pohotovostní hmotnost v pořadí uvedených motorů 1205/1215/1330/1215/1215/1215/1215/1315/1320 kg, celková hmotnost 1722/1734/1836/1743/1762/ 1761/1779/1813/1829 kg; brzděný přívěs do 1300 kg. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI | (údaje výrobce, v pořadí uvedených motorů) – největší rychlost 190/195/225/175/180/190/190/205/205 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,9/10,5/7,8/12,9/12,5/10,9/10,5/9,5/9,5 s; spotřeba EU město 9,0/9,3/10,2/5,3/5,3/5,5/5,8/6,2/6,2 l/100 km, mimo město 5,5/5,6/6,1/4,1/4,0/4,0/3,9/4,4/4,5 l/100 km a kombinovaná 6,7/6,9/7,6/4,5/4,5/4,5/4,6/5,1/5,1 l/100 km; emise CO2 159/163/178/118/118/120/120/134/135 g/km. |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)