Představujeme
Poznań Motor Show – Velká přehlídka
Jiří Duchoň 16.12.2024 02:36
Foto: Jiří Duchoň
A prý že nerostou! V Polsku uspořádali úspěšný autosalon. Žádná módní „přehlídka mobility“: poněkud drze mu dokonce ponechali jméno Motor Show.
Na výstavišti MTP Poznań Expo ve dnech 4. až 7. dubna proběhl automobilový veletrh, jenž je tradičně nejvýznamnější oborovou událostí v regionu. V deseti pavilonech i na přilehlých venkovních plochách (na té centrální probíhaly třeba exhibice driftingu) čekala přehlídka automobilové současnosti, jež přilákala takřka 100 000 návštěvníků. Pro srovnání, na letošní „Ženevu“ jich přijelo jen o 70 tisíc více, přičemž v Poznani se jim na rozdíl od švýcarské legendy naskytl pohled na prakticky kompletní aktuální evropskou modelovou nabídku. A k tomu i rozsáhlé expozice obchodníků s exkluzivními vozy, motocykly (nechyběly značky Harley-Davidson, Royal Enfield, AJP ani Triumph), příslušenstvím či servisním vybavením. Premiér samozřejmě nebylo mnoho ani v Poznani, nicméně vystavovaly prakticky všechny značky přítomné na evropských trzích. Většinu stánků zajistili lokální dealeři a místo honosných staveb na nich měli spoustu vozidel. A jelikož je polská populace ve srovnání s tou českou početně bezmála čtyřnásobná, pak má s ohledem na velikost tamního trhu význam slova „dealer“ poněkud větší váhu než u nás…
Foto: Jiří Duchoň
Viděli jsme často velmi hodnotné výstavky úpravců a prodejců a na nich skutečné skvosty současnosti i minulosti. V premiéře bylo vystaveno třeba nejnovější provedení supersportu McLaren 750 S s výkonem 551 kW (750 k), zrychlením z klidu na 100 km/h za 2,8 s a nejvyšší rychlostí 330 km/h. Nechyběl impozantní roadster DB12 polského zastoupení značky Aston Martin, vystavený ve vzdušném stánku s pohovkami a příslušenstvím, a v areálu poznaňského výstaviště prakticky všudypřítomná společnost Karlik, prodejce a servis šesti automobilových a čtyř motocyklových značek, která ve své expozici Karlik Luxury Cars ukázala opravdové unikáty od dvanáctiválce Ferrari 512 TR přes Mercedes-Benz SLR McLaren až třeba po zakázkové kupé Rolls-Royce Spectre.
Velký stánek měl v Polsku velmi úspěšný jihokorejský SsangYong, aktuálně postupně přecházející na jméno KGM. Předvedl tam svoji kompletní nabídku včetně speciálních nástaveb velkého Mussa a evropské výstavní premiéře vlastně podrobil nový typ Torres, a to včetně elektrického provedení Torres EVX. Možná vůbec poprvé byla v Poznani na veřejnosti k vidění dodávka Toyota Proace Max, alias Fiat Ducato, jež v souvislosti s ofenzivou Toyoty v oblasti užitkových vozů dělá vrásky zejména tradičním prodejcům značek Fiat, Peugeot a Citroën. Za zmínku stojí ale třeba i zajímavá expozice tradiční polské společnosti Junak, vyrábějící ve druhé polovině minulého století jediné čtyřtaktní motocykly v zemi a dnes nabízející různé jednostopé koktejly Almot (už ne SFM) podobně, jak to dnes dělá naše Jawa.
Foto: Jiří Duchoň
V rámci obecného trendu v Poznani vynikly čínské značky, jež si v Polsku často zřizují své středoevropské centrály, určené k expanzi do zemí střední a východní Evropy. To je případem též nově ustanovené společnosti Baic Auto Polska, zastupující koncern BAIC, jednu z největších a nejstarších čínských automobilek (k ní se ještě vrátíme). Ačkoli se již roky mohutně brojí proti ofenzivě „levných čínských aut“, žádné takové zatím na českém trhu není a neobjevili jsme je ani v Poznani. Vypadá to tak, že Číňané nakonec jen nízkou cenou útočit nebudou: místo toho stále nabízejí spalovací, byť dosti primitivní a málo hospodárné motory, a řadu zajímavých nápadů.
Společnost Maxus ze stáje koncernu SAIC, jejíž elektrické dodávky se pomalu objevují i na našich silnicích, vystavila též své osobní vozy, jež zatím na evropských trzích nenajdete. V samostatných stáncích vystavoval Dongfeng své řady Voyah a Forthing. Na druhou stranu jinde v Evropě velmi asertivní Byd, vyrábějící i vlastní akumulátory a polovodiče, v Polsku kupodivu zcela chyběl.
BAIC
Autosalon v Poznani se však stal především záležitostí BAICu, jenž si z Polska udělal nástupní prostor pro vstup na evropské trhy. Koncern Beijing Automotive Group Co., Ltd vyrobil první osobní automobil vlastní konstrukce roku 1958, o deset let později přidal terénní a lehké užitkové typy BJ a v roce 1984 vytvořil první joint venture pro licenční výrobu Jeepu Cherokee (v Číně zahraniční automobilky dosud nesmějí stavět vlastní továrny, pouze ve spojení s tamní firmou). V roce 2002 následoval další společný projekt se značkou Hyundai (Beijing Hyundai) a o tři roky později s Mercedes-Benz (v Daimleru dnes BAIC mimochodem drží takřka 10 % akcií), přičemž roku 2009 BAIC odkoupil aktiva švédského Saabu.
Foto: Jiří Duchoň
Nyní je základem BAICu paleta typů prodávaných pod značkou Beijing, doplněnou novými skupinami Foton a Arcfox, z nichž posledně jmenovaná v Poznani jako luxusní značka koncernu slavila premiéru. BAIC v současnosti provozuje 30 továren a montážních závodů, 7 vývojových středisek a loni vyrobil 1,7 milionu automobilů, tedy o čtvrt milionu více než v roce 2022. Nově založená společnost Baic Auto Polska, jejíž obchodní a marketingový ředitel Paweł Kusowski nám byl v Poznani hostitelem, hodlá do konce letošního roku v Polsku rozšířit počet prodejců ze stávajících 14 na 20 a o rok později na 35. Tehdy má také počet nabízených typů vzrůst z dnešních 6 na 10 a roční prodej narůst na asi 5000 vozů, což by polskému BAICu mělo zajistit ovládnutí asi 1 % tamního trhu s novými vozidly.
Dosud nabízená SUV Beijing 3 (v přepočtu od bezmála půl milionu korun) a 5 doplnila na Motor Show v Poznani premiéra vlajkové lodi Beijing 7. Ta má zážehový, turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec 1,5 litru s výkonem 126 kW (177 k), točivým momentem 305 N.m a samočinnou převodovkou. Odpovídá filozofii značky vždy nabízet již ve standardu kompletní bezpečnostní a komfortní výbavu, v níž tedy nechybí ani 12,3palcový přístrojový štít, výsuvné dveřní kliky či adaptivní tempomat. Je však otázkou, kolik zákazníků pořizovací cena blížící se v přepočtu hranici milionu korun osloví. Poněkud v ústraní stál solidně vyhlížející, avšak poměrně rurálně postavený černý sedan Beijing U5 Plus s podobným poháněcím ústrojím, jenž se od pohledu mohl stát tím pověstným „skutečně levným čínským vozem“, nicméně jeho ceny jsme se bohužel nedopátrali.
BAIC ale umí i další divy. Jen za rohem svého pavilónu předvedl SUV a off-roady Beijing řad BJ40, BJ60 a BJ80, očividně vycházející z japonských, resp. německých předloh. Oba menší vozy pohání dvoulitrový čtyřválec s výkonem kolem 190 kW (260 k) v kombinaci s drahou samočinnou převodovkou ZF 8HP50 a 48V/10kW mild hybridním systémem startér/generátor. Samozřejmostí je pohon všech kol, u BJ60 doplněný o redukci, překvapí třeba systém aktivního potlačování ruchů, vysílající prostřednictvím reproduktorů audiosoustavy opačné akustické vlny.
Další novinkou polského BAICu byla v Poznani premiéra prémiové a výhradně na elektromobily zaměřené značky Arcfox. Mezi trojicí jinak celkem nezajímavých typů vynikl Kaola. Dle výrobce má jít o zakladatele kategorie SPV (Smart Parenting Vehicle) určené pro rodiče. Součástí výbavy Kaoly je kamera sledující dítě v sedačce vzadu, výkonný čistič vzduchu a variabilní zadní část interiéru usnadňující veškeré požadavky na krmení, přebalování a užívání si výletů do přírody. 59kWh akumulátor má ve městě zajistit dojezd až 500 km.
Převzato z časopisu