Představujeme
89. GENEVA INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2019 – PLNÉ VÝSTAVIŠTĚ
Petr Hanke 01.04.2019 06:39
Představujeme
Letošní autosalon v Ženevě byl již 89. ročníkem této mezinárodní automobilové výstavy. Novinek bylo mnoho, a dokonce se tentokrát podařilo některé premiéry utajit až do okamžiku, kdy z nich ve výstavním areálu Palexpo sklouzla krycí plachta.
Rozvoj internetu změnil mnoho desetiletí zaběhlé zvyklosti. Zrychlil a usnadnil komunikaci, znamenal pokles nákladů tištěných médií, a třeba také významu „reálných“ akcí, jakými jsou například autosalony. Na mnoha příkladech je ale vidět, že když se správně pojmou, mají i tradiční formáty stále svůj význam. Ať už jde o tištěný časopis nebo autosalon.
Letošní Geneva International Motor Show toho byla jasným důkazem. Její návštěva byla velmi zajímavým pohledem nejen na nové automobily nejbližších několika měsíců, ale umožnila i výhled ke vzdálenějším horizontům. Subjektivně hodnoceno to byl jeden z nejpříjemnějších autosalonů za posledních několik let.
Často se mluví o tom, zda má smysl navštěvovat autosalony, když automobilky většinu svých chystaných novinek představují buď s předstihem, nebo často i mimo jejich čas, kdy jsou schopné pro sebe získat více mediálního prostoru. Letos ale bylo v Ženevě vidět několik skutečných premiér, jež se podařilo výrobcům utajit. Bylo jich však jednoznačně méně než těch předem ukázaných. Pořadatelé ženevského autosalonu mluví přibližně o stovce automobilových novinek, které zde slavily svoji premiéru. Přesné číslo v tomto směru asi nedovede spočítat nikdo.
Jednu část premiér tvořily nové generace sériových modelů, případě facelifty nebo nové verze. Zde se ukazuje, že se vývoj pohybuje v tradičních kolejích. Druhou částí jsou premiéry koncepčních vozidel, takzvaných studií s různým zaměřením i myšlenkou. Jejich společnými vlastnostmi letos ve velké míře byl především elektrický pohon.
Třetí velmi zajímavou skupinou v Ženevě představených novinek byly různé pro-dukty či studie malovýrobců. Taktéž velmi často s elektrickým pohonem a v mnoha případech plánovaných jen v ně-ko-li-ka-kuso-vých sériích.
Koncepční studie
Abecedně je první představenou koncepční studií Alfa Romeo Tonale, jejíž vzhled se podařilo utajit až do začátku autosalonu. Tento velmi zajímavý vůz postavený na technice Jeepu Compass by měl být menším sourozencem typu Stelvio a zařadit se do segmentu po bok například Range Roveru Evoque, BMW X2 nebo Lexusu UX. Velmi působivý vzhled v sobě mísí tradiční výraz vozů Alfa Romeo s moderními prvky v podobě například provedení světlometů a zadních skupinových svítilen.
Aston Martin zaujal konceptem supersportovního modelu AM-RB 003, jenž je třetím vozem značky s motorem uprostřed a vychází z technologií vývojového oddělení týmu Red Bull. AM-RB 003 stojí pod modely Valkyrie a Valkyrie AMR Pro a je vybaven hybridním ústrojím, v němž je hlavním zdrojem síly přeplňovaný šestiválec. Audi se ve své expozici zaměřilo zejména na elektrické modely e-tron. Zaujala především studie Q4 e-tron. Tento elektromobil, využívající techniku koncernu Volkswagen MEB s délkou 4,59 metru, je navržen jako kompaktnější elektrické SUV oproti již prodávanému typu e-tron (viz AR 1/’19). Představený vůz byl vybaven akumulátorem 82 kWh, motory s celkovým výkonem 225 kW (306 k) a dojezdem podle WLTP 450 km. Na rozdíl od studií postavených na stejném základě ostatních značek německého koncernu je právě Q4 e-tron navržena v nejklasičtější podobě s proporcemi běžného vozu SUV. Vedle stojící již známá studie Audi e-tron GT Concept, sdílející techniku s chystaným Porsche Taycan, byla v tomto srovnání mnohem dravější. Designérskou studii mikrovozu do města Citroën Ami One jsme představili již v minulém Automobilu, naopak koncept pětidveřového sportovně laděného SUV kupé Cupra Formentor představujeme v tomto čísle na straně 12. U Citroënu zaujala studie SpaceTourer The Citroënist Concept, která ukazuje, že Francouzi mají v plánu vyrábět konkurenta pro Volkswagen California a Mercedes-Benz třídy V Marco Polo s výklopnou střechou.
Jedním z vůbec nejpovedenějších koncepčních vozů představených v Ženevě byl Fiat Centoventi, připomínající svým jménem 120 let Fiatu. Automobil s délkou 3,6 metru zaujme jednoduchým designem a možností kombinace různých barevných provedení. Právě variabilita nabídky tohoto 3680 mm dlouhého vozu je zřejmá nejen v provedení interiéru, ale zejména hnacího ústrojí. Centoventi je samozřejmě elektromobil, jenž má ve standardní verzi plánovaný akumulátor zajišťující dojezd přibližně 100 km. Když je ale potřeba dojezd delší, lze do podlahy nechat vestavět další tři akumulátory (koupené či pronajaté na delší cestu), každý na 100 km. Pátý akumulátor lze umístit pod sedadlo, a tím dojezd prodloužit až na maximálních 500 km. Automobil je navržen jak pro individuální zákazníky, tak například pro sítě sdílených vozidel.
Také Honda ukázala studii malého městského elektromobilu – e Prototype. Ten má sice tvary známé již z konceptu Urban EV (2017), avšak nyní byl k vidění i neotřele pojatý interiér s širokým displejem. Objednávky na sériovou verzi, jejíž vzhled se od představeného prototypu již nemá lišit, budou spuštěny v polovině roku 2019.
Jedním z klasických designérských cvičení, zkoumajících reakce veřejnosti na nový designérský styl, je studie Imagine by Kia. Samozřejmostí je elektrický pohon, ale především nečekané řešení mnoha detailů uvnitř i vně vozu. Zaujme například osvětlená maska chladiče integrující světlomety, ale také celoskleněná střecha nebo kaskáda displejů na palubní desce. Studie naznačuje, že Kia chce do vzhledu svých vozů vložit více emocí.
Další z velkých a nepřehlédnutelných konceptů představila značka Lagonda patřící Aston Martinu. Tentokrát se jmenoval All-Terrain Concept a je navržen jako superluxusní limuzína se zvýšenou světlou výškou. Výroba tohoto elektromobilu je plánována na rok 2022.
Další rozvoj značky EQ Mercedes-Benz naznačil elektrickou studií EQV, postavenou na základě modernizované verze třídy V, s dojezdem přes 400 km. Představa Mitsubishi o velkém sedmimístném SUV byla v expozici značky zhmotněna v podobě nepřehlédnutelného vozu Engelberg Tourer s překvapivě reálně vyhlížejícím interiérem. Pro jeho pohon byla použita plug-in hybridní soustava z Outlanderu PHEV, ovšem s větším akumulátorem o kapacitě 20 kWh.
Kompaktní crossover Nissan IMq s délkou 4558 mm a hybridním pohonem o celkovém výkonu 250 kW (340 k) zaujme velmi rovnými plochami a ostře řezanými tvary. Automobil připomínající některé modely Lexus by měl ukazovat nový designérský styl značky.
Polestar v Ženevě vystavil svůj druhý plánovaný typ, nazvaný prostě jen Polestar 2. Vůz využívající kompaktní platformu Volvo/ /Geely CMA, ovšem s elektrickým pohonem, je přímo namířen proti vozu Tesla Model 3. Kompaktní sedan se představil s dvojicí elektromotorů o celkovém výkonu 300 kW (408 k). Výroba je plánována v Číně na počátek roku 2020 a vůz bude možné objednávat pouze online za ceny od 60 tisíc eur (cca 1,55 mil. Kč).
Renault se se svojí studií EZ-Ultimo dívá do budoucnosti autonomních a sdílených vozidel. Ukazuje, že i tento druh automobilů bude schopen poskytnout vrcholnou míru luxusu. V tomto případě zaujme nejen celková velikost vozidla, ale také elegantní interiér. Samozřejmostí je elektrický pohon neuvedeného výkonu.
Dvojici elektrických koncepčních vozů Seat Minimó a el-Born popisujeme v samostatném článku na straně 12. Smart v Ženevě navázal na svoji studii Forease z pařížského autosalonu. Podobně navržený vůz dostal do svého označení znak +, symbolizující nové originální pojetí plátěné střechy připomínající napnutou celtu. Základem vozu je elektrický Smart EQ fortwo cabrio. Naopak se sériovou produkcí nemá nic společného designérská studie Subaru Viziv Adrenaline Concept, ukazující připravovaný vývoj designérského jazyka této japonské značky. Jeho zajímavostí je například výrazně oddělená střecha od těla karoserie, ale také masivní zvýraznění blatníků. Studie bez interiéru má karoserii pětidveřového hatchbacku velikosti přibližně aktuálního Subaru XV.
Škoda si pro autosalon v Ženevě připravila hned několik novinek, z nichž dvě byly navrženy jako studie s elektrickým pohonem. Zajímavostí bylo elektrické jízdní kolo bez pedálů nazvané Škoda Klement, ovšem hvězdou expozice se stala zářivě žlutá studie velkého elektromobilu Škoda Vision iV, jemuž věnujeme samostatný článek na straně 10.
Modularitu elektrické platformy MEB ukazuje studie Volkswagen ID. Buggy, navržená jako dvoumístné plážové vozidlo s pohonem všech kol. I tímto způsobem hodlá Volkswagen podpořit fakt, že právě platformu MEB je připraven poskytnout jako základ pro elektrické modely i jiným výrobcům. Jedním z prvních partnerů bude v tomto ohledu společnost e.GO Mobile AG z Cách, jež bude vyrábět svůj vůz na technickém základě platformy MEB.
Sériová produkce
Podobně pestrá skladba jako u koncepčních a designérských studií byla patrná také u reálnějších vozů, které se v horizontu týdnů či měsíců dostanou na trh. Novinky opět řadíme abecedně podle jejich značek, takže začínáme u Alfy Romeo, jež pro sériovou produkci připravila edici Alfa -Romeo Racing pro modely Giulia a Stelvio Quadrifoglio.
Do Švýcarska se přijela pochlubit nová ruská značka Aurus, která vyvinula luxusní limuzínu Senat pro vrcholné politiky své země, ovšem nyní tyto vozy nabízí k prodeji. Připraveny jsou verze S600 a prodloužená L700 s motorem od ruské společnosti Nami (ve spolupráci s Porsche Engineering) – přeplňovaným osmiválcem 4,4 litru doplněným elektromotorem (46 kW/62 k) o celkovém výkonu 434 kW (590 k). Samozřejmostí je pohon všech kol. Vzhled vozu kopíruje především pojetí Rolls-Royce Phantom a zezadu Bentley Flying Spur.
Bentley v Ženevě vystavil dvojici edicí oslavujících 100leté výročí značky: Continental GT Number 9 a Mulsanne W.O. Edition by Mulliner. K vidění byla také Bentayga Speed s dvanáctiválcem o výkonu 467 kW (635 k). BMW na svém stánku ukázalo evropskou premiéru velkého SUV X7 a současně poprvé předvedlo modernizované provedení BMW řady 7. Světovou premiéru oslavila plug-in hybridní verze BMW X3 xDrive30e kombinující čtyřválec a elektromotor.
Vrcholem expozice koncernu Volkswagen byl nejdražší nový vůz, který kdy vznikl – Bugatti „La Voiture Noire“ (černý vůz), jehož cena činí přibližně 350 milionů korun. Automobil vznikne v jediném exempláři a jeho cílem je připomenout slavné Bugatti Type 57 SC Atlantic. Do nejmenších detailů propracovaný vůz pohání přeplňovaný motor W16 s objemem 8 litrů, výkonem 1103 kW (1500 k) a točivým momentem 1600 N.m.
Jedním z nejobdivovanějších vozů autosalonu bylo také Ferrari F8 Tributo, navazující na 44letou tradici osmiválcových Ferrari s motorem uprostřed. Oproti předchůdci, typu 488 GTB, má nový model sice stejný objem, ale o 37 kW/50 k větší výkon (529 kW/720 k), je o 40 kg lehčí a má o 10 % lepší aerodynamiku. Nový motor nepochází přímo z typu 488 Pista, ale přebírá z něj, stejně jako z programu Challenge, některá použitá technická řešení.
Jeep představil své první dva plug-in hybridní modely Renegade a Compass. Oba modely kombinují zážehový motor 1,3 turbo s elektromotorem, celkový výkon dosahuje až 176 kW (240 k). Součástí systému je také pohon všech kol tvořený samostatným elektromotorem pro zadní nápravu.
Lamborghini se zaměřuje na intenzivní jízdní zážitky a v Ženevě představilo extremistický Aventador SVJ Roadster a v této spojitosti „krotší“ Huracán EVO Spyder. Sportovním modelem se pochlubil také Lexus, jenž ukázal modernizované RC F ve verzi Track Edition. Přesně do mezery mezi typy CX-3 a CX-5 zamíří Mazda CX-30. Automobil využívá techniku Skyactiv X, jež měla premiéru v Mazdě 3.
Hned několik premiér se odehrálo u značky Mercedes-Benz. Především šlo o modernizované modely GLC a další karosářskou verzi odvozenou od třídy A – CLA Shooting Brake. Činila se i divize AMG, a to především otevřenou verzí GT R Roadster a AMG variantou nové generace modelu GLE. Kromě koncepčního vozu Engelberg Tourer ukázalo Mitsubishi také další modernizaci typu ASX. Tentokrát se významně zaměřila na vzhled a interiér. Novinkou nabídky bude čtyřválec 2,0 l.
Jednou z premiér zcela nové generace vozu určeného pro širokou veřejnost byl Peugeot 208 s novou, výraznější maskou chladiče a celkově sportovními proporcemi. Premiéru si kromě zážehových a vznětových verzí odbyla také elektrická (e-208). Samozřejmostí je i-Cockpit s malým volantem a vysoko umístěnými přístroji.
U Porsche měla výstavní premiéru 911 Cabrio, jejíž jízdní představení přinášíme na straně 28, a také modely 718 T (Boxster i Cayman). Ty kombinují základní čtyřválec 2.0 turbo s výkonem 221 kW (300 k) s bohatou výbavou a sportovním podvozkem.
Srovnatelný význam, jako má nový Peugeot 208, má také nová generace Renaultu Clio, o níž jsme již psali v minulém automobilu. Naživo vypadá velmi svěže a zaujme zajímavými barevnými kombinacemi. Subaru si připravilo premiéru evropské verze modelu Forester, kterou podrobněji představíme v příštím Automobilu. Současně s tím měla premiéru nová hybridní hnací soustava e-Boxer, o níž píšeme na straně 56.
Kromě elektrické studie Vision iV měla v Ženevě premiéru Škoda Kamiq, jež je sériovou verzí studie Vision X, představené na stejném místě loni. Kamiq postavený na základě platformy MQB A0 zaujme pro Škodu netradičně řešenými hlavními světlomety.
Na emoce lákal stánek Toyoty, kde se v evropské premiéře ukázala sériová podoba typu Supra. Překvapivě kompaktní vůz techniku BMW prozrazuje především v interiéru volantem, ovladači i multimediálním systémem iDrive. Dále Toyota ukázala sportovně laděnou variantu Corolla GR Sport dostupnou s hybridními motory. Kombi Corolla Trek se naopak řadí do kategorie zvýšených (+20 mm) „dobrodružnějších“ verzí běžných modelů.
Již v minulém čísle jsme avizovali novinky Volkswagenu v podobě modernizovaného Passatu a nejvýkonnější verze modelové řady T-Roc s doplňkovým označením R. Nyní doplňme, že disponuje motorem 2.0 TSI s výkonem 221 kW (300 k). K vidění bylo také vrcholné provedení modelu Touareg V8 TDI (310 kW/421 k). Nenápadnou premiéru si odbyla také modernizovaná verze Multivanu, označovaná jako 6.1. Kromě mírně upraveného vzhledu dostala především nejmodernější asistenční systémy a luxusnější interiér. Modernizace se projevuje ve všech verzích univerzálního T modelu.
Informace o malovýrobcích přítomných na autosalonu v Ženevě připravujeme do květnového vydání Automobilu.
Převzato z časopisu