Představujeme
Beiqi Foton Motor – Spasitel?
-FT- 04.01.2016 06:49
O záchranu německého Borgwarda se postaral čínský Foton, ale o jakou společnost vlastně jde?
Foton jsou především automobily užitkové, a to od lehkých typů po těžké a speciální, ale také autobusy, minibusy a pikapy; program doplňují lehká kombi Midi ve stylu Citroën Berlingo nebo Renault Kangoo. Podnik je zároveň velkým výrobcem vznětových motorů a stavebních strojů, k nimž patří domíchávače betonu, čerpadla betonu a autojeřáby, většinou na vlastních podvozcích. Dosud nejznámější aktivitou Fotonu je společný podnik s Daimler Trucks, který v roce 2012 zahájil výrobu nových těžkých nákladních vozů Auman GTL podle licence Mercedes-Benz v závodě BFDA (Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd.), jež navázaly na více než půl milionu čínských Aumanů vyrobených od roku 2003. Mezinárodní prezenci Fotonu také od roku 2014 podpořila účast v jihoamerickém Dakaru s argentinskými jezdci (pikapy Tunland), ale do cíle se podařilo dojet až v ročníku 2015 (na 57. a 59. místě), kdy na trati asistovaly doprovodné kamiony Foton Auman TX. V roce 2014 přišly zprávy o prodeji značky Borgward čínským podnikatelům, potvrzením je květnové založení Borgward Group AG ve Stuttgartu a oznámení výroby vozů i motorů v Číně.
S kapacitou 500 až 800 tisíc automobilů Borgward ročně tak mateřská společnost Beiqi Foton Motor Co., Ltd., míří k vytyčené metě 2020 Strategy, jež předpokládá zvýšení globální produkce z jednoho na tři miliony vozidel ročně. Beiqi (= Beijing) Foton Motor vznikla v srpnu 1996 jako státní podnik pro výrobu užitkových vozidel se sídlem v Beijingu (Changping), podřízený koncernu BAIC (Beijing Automotive Industry Corp.), jenž vlastně navazuje na dávnou pekingskou výrobu osobních vozů (od 1958) a jako holdingová společnost zastřešuje vlastní i licenční výrobu, již zahájila v roce 1983 produkce amerických Jeepů (Beijing Jeep Ltd, tehdy 32 % American Motors a 68 % Beiqi), následovaná dohodami s Hyundai (od 2002 Sonaty), Mercedes-Benz (od 2006 E-Klasse), Cummins (od 2008 vznětové motory) a také převzetím platforem Saab 9-3 a staré 9-5 pro vlastní automobily BAIC (Beijing Auto), na jejichž designu spolupracuje slavný Leonardo Fioravanti (ex-Pininfarina). To však je jiná kapitola, Beiqi Foton je jednou z více než deseti dceřiných společností holdingu BAIC (BAIHC), zvaného rovněž Beijing nebo Beiqi...
Výrobní program Fotonu tvoří těžké nákladní vozy Auman GTL (Mercedes-Benz) a další deriváty, byla zahájena produkce motorů OM457 podle licence Daimler Trucks. Menší nákladní Aumark a Ollin vycházejí z konstrukce Isuzu (kromě toho existují i typy podle VW do Brasil) a podobně jako pikapy a minibusy Foton sázejí na licenční čtyřválce Cummins ISF 2.8/3.8 s rozpětím výkonů 80 až 125 kW a užitečnou hmotnost 1,0 až 12,0 t. Spřízněné jsou autobusy Foton AUV od městských a dálkových až po typické školní yellow buses AUV s kapotovou přídí, odkoukané od Američanů. Vedle Cumminsů vyrábí Foton také vznětové motory Isuzu (např. BJ493) a Phaser 3,99/5,99 l (Perkins). Výrobní program je značně nepřehledný, jak je ostatně v Číně zvykem. Uvážíme-li, že minibus Foton Wind C2/C1 je jasnou kopií páté/čtvrté generace Toyoty Hiace (H200/H100), pak je jasné, že i různé pikapy mají japonské vzory, a to jak jednotunový Tunland, tak starší SUP. Překvapením je nový Foton Toano, čínská varianta vozu Mercedes-Benz Sprinter, navazující na minibus MP-X, uvedená spolu s prvním SUV značky Foton Sauvana na Šanghajském autosalonu 2015, s nímž by Foton rád pronikl na severoamerický trh. Benjamínkem je nedávno faceliftovaný Midi se čtyřválci Mitsubishi 1,3 – 1,6 l, zřejmě pro něj jsou určeny nové motory, které Foton vyvíjí s britskou společností Ricardo (prodloužení smlouvy 2015). Foton Midi EV je elektrická verze pětimístného kombi (motor 35 kW; akumulátory Li-Ion 24 kWh), která byla nasazena ve zkušebním provozu jako taxi v Pekingu. A největší? To jsou autojeřáby a betonová čerpadla Loxa na čtyřnápravových podvozcích Foton Aunan Loxa. Tak, a teď už víte, kdo nám pošle německou pseudolegendu zpátky do Evropy. Jinak se však Fotony prodávají v Rusku, Indii, Jižní Africe, Austrálii a bůhví kde jinde, společnost hlásí třináct montážních závodů na celém světě.
Převzato z časopisu