Představujeme
BOLOGNA MOTOR SHOW 2016 – BOLOGNA MOTOR SHOW
Jiří Fiala 04.04.2017 05:08
Představujeme
Soudě podle pozornosti našich médií, boloňský autosalon jako by nebyl.
Přitom se loni v prosinci konal již 23. ročník.
Jsem snad jediným českým novinářem, který tam jezdí pravidelně. Možná pamatujete časy, kdy Turínský autosalon měl, díky designu, stejný lesk a váhu jako Ženeva nebo Paříž. Koncem století ale Fiat stáhl podporu a roku 1998 turínský vystavovatel zkrachoval. Pořadatelství „Turína“ se bez přerušení ujala konkurenční boloňská agentura, proslulá motosalony a dalšími akcemi na domovském výstavišti. Turín 2000 byl posledním, první se přitom konal 21. dubna 1900! Štafetu převzala právě Boloňa a svůj regionální podnik povýšila na mezinárodní úroveň. Boloňský salon zažil chudší i bohatší ročníky, ale nikdy nemohl žehrat na nedostatek návštěvníků. Italové prostě auta a všechno s nimi spojené milují. Dokládají to i čísla aktuálního ročníku. Přes 200 000 návštěvníků, 200 vystavovatelů a více než 35 000 ujetých zkušebních kilometrů.
Mezi 43 značkami automobilů sice některé chyběly (koncern VW, BMW, Ford, Volvo, Mazda), jiné zastupovaly jenom jejich sportovní divize (Mercedes-AMG, Aston Martin), ale i jiné měly reprezentaci bohatou. Zajímavé je, že nechyběli sportovci jako Noble, McLaren, Maserati, Jaguar, Pagani, Bentley nebo Lotus. Návštěvníků si zde váží. Potkáte se s úplně jinou atmosférou než s povýšenou odtažitostí a umělými neupřímnými úsměvy na tradičních salonech. Pokud jde o premiéry, vedle italské prezentace Smartu Forfour s elektrickým pohonem se zde odehrála světová premiéra rozkošného vozíku Smart Forfood (báze model Fortwo), jehož vyklopené zadní víko ukrývalo kvalitní profesionální kávovar a kulinářské zázemí. Po technické stránce byli konzultanty michelinský šéfkuchař Davide Oldani a Lavazza, specifický design se nese ve stylu Medici. K seznámení zde byly Nissan Micra a městské SUV Toyota C-HR, oba finalisté Vozu roku 2017 (COTY), o nichž jsme již informovali. Světovou novinkou bylo dr Zero (= Nula), které vévodilo rozlehlé expozici. Skoro neznámou značku dr založil roku 2006 Massimo Di Risio na půdorysu myšlenky spojit italský design a čínské součástky (jejichž největším dodavatelem je společnost Chery Automobile).
Nenápadná značka, nyní s šesti typovými řadami subkompaktů a kompaktů, se má k světu. Neinvestuje do reklamy, donedávna neměla ani showroomy a auta prodávala v supermarketech. Třídveřový vozík o rozměrech 3560 x 1800 x 1550 mm a rozvoru 2340 mm má pohotovostní hmotnost 945 kg a celkovou 1350 kg. Do pohybu jej uvádí zážehový řadový dvanáctiventilový tříválec DOHC objemu 998 cm3 (51 kW/69 k/6000 min-1 a 93N.m/3500 – 4500 min-1) pohánějící přední kola. Převodovka je ručně řazená, pětistupňová. Vpředu je nezávislé zavěšení typu McPherson, vzadu jednoduchá příčka s tlumiči a pružinami, pneumatiky 165/60R14. Výrobce uvádí nejvyšší rychlost 150 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h za 13,5 s a průměrnou spotřebu 4,8 l/100 km. Do nádrže se vejde až 35 l paliva, zavazadlový prostor má objem 180 až 430 litrů. Gruppo Tazzari působí v areálu okruhu Imola již od roku 1963. Deset let se věnuje vývoji a výrobě elektrovozů, s nimiž se postupně prosadili v řadě světových velkoměst.
Pro mladé nabízejí autíčka Zero Junior (výkon 10 kW/14 k) s autorizací k používání na italských silnicích již od 14 let, Zero City (25 kW/34 k; od 16 let) a Zero EM2 Space od 18 let. Velice roztomile působila studie Microlino (světová premiéra), moderní elektrifikované reinkarnace Isetty (1957). Značnou pozornost poutaly také Lamborghini Huracán v provedení Avio s matně modrou karoserií nebo Aston Martin Vanquish Zagato. Klasické kupé Effeffe (viz AR 9/’16) má za sebou homologaci, třídenní testy Michelinu v pařížské Monthéry a upravenou příď se čtyřmi světlomety. Posbírali 11 objednávek a uznání konkurentů Porsche, BMW a Mercedes, kteří testovali s nimi. Mazzanti se ponejprv výstavně pochlubil novým modelem Evantra 771 (podle nejvyššího výkonu motoru v koních; stavějí auta č. 6, 7 a 8). Značce Monte Carlo a obnovené společnosti Tecno a jejím sportovním vozům věnujeme samostatný článek.
Jako z jiné planety působila ponejprv veřejně ukázaná maketa klínovitého kupé HyperSportItalia Asfanè (což má v piemontském dialektu znamenat „jako něco, co se nedá udělat“). Mladí a zatím veřejně neznámí designéři Giorgio Pirolo a Paola Mancini do něj hodlají zabudovat pohon výhradně elektrickou energií. Měli bychom si zapamatovat jméno nové společnosti FV-Frangivento a počkat si na jaro na další vývojový krok. Majitel autodílny -Oemmedi Meccanica, úpravce a restaurátor vozů Gianfranco, a jeho syn, inženýr Leonardo Dini, dostali roku 2012 bláznivý nápad vestavět motor V12 6,2 l z Lamborghini Murciélago (580 k, přes 300 km/h) do Fiatu 500. Syn auto zkonstruoval, otec postavil. Slouží jako reklama jejich podniku, který také vyvíjí a konstruuje různé díly pro silniční a závodní vozidla.
Na opačném konci italské pohlednice se nachází mladý mechanik Gianlva Wuerrucci, jehož autodílna Gelatofrullallá přestavěla už tři letité mikrobusy VW na pojízdné prodejny zmrzliny. Autosalon myslí na všechny, a ti tam v hojném počtu chodí. Třeba do další haly věnované tuningu nebo do jiné, kde se představila velkými expozicemi automobilová muzea. Přidejme testovací jízdy, motokáry, terénní polygon a mezi pavilony vytyčenou závodní trať s jízdami a závody všeho, co má kola, od motocyklů, přes motokáry a cestovní vozy až po rallye (WRC) a formule (vč. F1). Vše je korunováno populárním večerním Memorialem Bettega s účastí es mistrovství světa rallye. Italové (provincie Emiglia Romana) chytře propagují své jedinečné bohatství akcí „Motor Valley“. Mapa Motoristického údolí nabízí turistickou trasu od města Piacenza po Rimini plnou muzeí, automobilek a okruhů s popisem a informacemi. Itálie podle některých možná balancuje na okraji propasti. Ale dělá to se šarmem, vkusem a často pěknou slečnou po boku. Je krásným zvykem začít advent návštěvou Boloně.
Převzato z časopisu