Představujeme
Cadillac CTS-V 2016 – Nejrychlejší?
Jiří Duchoň 19.05.2015 06:48
Pro americkou značku Cadillac je nový CTS-V pojmem plným superlativů; ovšem zdaleka nejen pro ni...
Cadillac představil na autosalonu v Detroitu nový model CTS-V, který je nejvýkonnějším sériovým vozem, jaký kdy vyráběl. Navíc je řeč o jednom z vůbec nejrychlejších sedanů současnosti. Dlouhé roky byl tento neoficiální titul prakticky výhradní doménou mnichovské značky BMW, ovšem to se nyní mění. Cadillac CTS‑V nové generace potvrzuje, že se americké automobilky vrací k produkci kdysi vyhlášených, mimořádně výkonných typů s impozantními vidlicovými osmiválci, vzpomeňme také konkurenční Dodge Charger SRT Hellcat s objemem 6,2 l a výkonem 527 kW (717 k)... Cadillac CTS-V se stává vrcholným provedením řady CTS třetí generace a rychle působí již na první pohled. Přídi vládnou jednoduchá maska chladiče s chromovaným rámem a členitý nárazník se svislými zdroji LED denního svícení a rozměrnými otvory pro vstup vzduchu k chladičům. Na kapotě motoru se objevila ventilační mřížka, zadní blatníky byly rozšířeny a zpod nárazníku ústí po stranách difuzoru dva páry ozdobných koncovek výfuků.
Dojem dotváří decentní spoiler na hraně víka zavazadlového prostoru a specifické devatenácti-palcové kované ráfky kol. Karoserie typu CTS prošla pro nové využití sadou modifikací a zástavbou dodatečných výztuží a vzpěr, jež přispěly ke zvýšení tuhosti skeletu v krutu o 25 %. Nové pružiny, tlumiče, stabilizátory i silentbloky mají spolu s upraveným řízením ZF Servotronic II zajistit větší stabilitu a přesnější ovládání ve vysokých rychlostech. Cadillac CTS-V dále disponuje elektronickou regulací tuhosti tlumičů MRC (Magnetic Ride Control) třetí generace a stabilizací PTM (Performance Traction Management). Charakteristika tlumení se mění v závislosti na provozních podmínkách a při rychlosti 60 mph (96 km/h) dle tvrzení výrobce MRC propočítává optimální tlumicí síly pro každý palec cesty (tj. 25,4 mm)! O potřebné zpomalení se stará brzdová soustava Brembo, tvořená odvrtávanými dvoudílnými kotouči o průměru 390 mm vpředu a 365 mm vzadu se šesti-, resp. čtyřpístkovými třmeny.
Interiér je opatřen sportovními sedadly čalouněnými kombinací kůže a Alcantary, obklady z uhlíkových kompozitů a maximální výbavou včetně multimediální soustavy CUE s displejem o úhlopříčce 12,3 palce a audiosystémem Bose. Pod přední kapotou je podélně uložen celohliníkový zážehový osmiválec GM LT4 AFM VVT V8 s objemem 6162 cm3 (ø 103,25 x 92 mm), přímým vstřikováním (DI) a přeplňováním mechanickým kompresorem (SC), jenž dosahuje výkonu 477 kW (649 k)/6400 min‑1 a točivého momentu 855 N.m/3600 min‑1 (v Chevroletu Corvette Z06 je shodný agregát jen o 7,4 kW, resp. o 26 N.m silnější). Točivý moment se na zadní kola přenáší osmistupňovou samočinnou převodovkou GM Hydra-Matic 8L90 s možností řazení páčkami pod volantem, masivnějším spojovacím hřídelem a diferenciálem s elektronicky řízenou svorností. Nový CTS-V zrychlí z 0 na 60 mph (96 km/h) za 3,7 sekundy a díky absenci omezovače dosáhne rychlosti 322 km/h. Novinka z dílen automobilky Cadillac výkonem motoru a dynamikou jízdy spolehlivě překonává i německé supersedany Mercedes-Benz E 63 AMG a BMW M5 (a to i ve speciální sérii 30 Jahre Edition!); také poměřování s výše zmíněným americkým typem Dodge Charger SRT Hellcat vyznívá srovnatelně. Jistě, o absolutní hodnoty ani o žádné oficiální tituly nejde, ovšem v době nekritické adorace božstva CO2 je tento pomyslný souboj vítaným zpestřením.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)