Představujeme
Cadillac Ciel – Bájné eldorádo… 16.03.2012 09:00
-red- 16.03.2012 09:00
Cadillac představil na Soutěži elegance v kalifornském Pebble Beach odvážnou a provozuschopnou koncepční studii Ciel…
O zážitek z živého setkání s ní ale nebyli ochuzeni ani evropští příznivci značky, kteří si ji mohli prohlédnout již na následují- cím Frankfurtském autosalonu 2011. Čtyřmístný kabriolet Cadillac Ciel je dobrou zprávou pro ty, kteří v dnešní hektické a ryze racionální době nepřestávají věřit ve sny. Ba co víc, podle posledních informací byl ohlas veřejnosti natolik příznivý, že vedení koncernu General Motors skutečně zvažuje zahájení sériové výroby vozu z Cielu přímo vycházejícího… Vzhled studie inspirovala, ačkoli to na první pohled nemusí být zrovna patrné, dvojice klasických modelů Cadillac Eldorado. Například přední okno včetně hliníkového rámu vychází z exkluzivní série Eldorado Brougham z roku 1957 z pera legendárního designera Harleye Earla, prodávané svého času v USA za ceny na úrovni britských vozů Rolls-Royce.
Řadu dalších detailů, použitých zvláště ve tvarování zadní části karoserie, pak sdílí také s Eldoradem z roku 1967, navrženým naopak Billem Mitchellem, jež bylo vlastně jen pozměněnou verzí slavného typu Oldsmobile Toronado, novodobého průkopníka pohonu předních kol v USA (po vozech Ruxton a Cord, jistě!). Clay Dean, dnešní šéfdesigner značky Cadillac, se spolu se stylisty Nikim Smartem a Gaelem Buzynem, odpovědnými za exteriér, resp. interiér vozu, shodli na tom, že Ciel zachovává čisté hodnoty, jimiž se Cadillac proslavil. Studie vznikla v GM North Hollywood Design Center v Kalifornii. Při pozornějším pohledu na tento prototyp je ale jasné, že jeho tvůrci (alespoň ve skrytu duše) s eventualitou zahájení sériové výroby počítali. Cadillac Ciel je čtyřdveřovým kabrioletem s prostorem pro dva páry, zadními dveřmi otevíranými proti směru jízdy a mohutnými prahy z vysokopevnostní oceli, jež umožnily efektní vypuštění středových sloupků i dalších obvyklých rámů, zpevňujících strukturu otevřených vozů.
Povrch karoserie je lakován novým odstínem Cabernet, inspirovaným barvou kvalitního červeného vína ve sklenici. Její křivky jsou protáhlé a nízké, v podélné linii se táhnou přes blatníky od přídě k zádi niklované pásy Cadillac Ciel, které vůz opticky dále snižují a prodlužují. Horní části palubní desky a obkladů dveří tmavý odstín Cabernet opakují, ale v nižších hladinách interiéru pak najdeme světlejší barvy. Prostor pro posádku je obložen jen těmi nejkvalitnějšími materiály včetně ručně sešívané kůže a dekorativních obkladů z leštěného hliníku a dřeva italského olivovníku. Koncept Ciel (ve francouzštině tento výraz znamená nebe) stojí na zcela nové podlahové plošině s rozvorem náprav 3175 mm; dlouhý je 5174 mm, široký 1968 mm a vysoký jen 1270 mm. O pohon všech kol se stará hybridní soustava, jejímž základem zůstává zážehový vidlicový šestiválec GM 3,6 l nové generace s přímým vstřikováním benzinu, plynule proměnným časováním všech ventilů a přeplňováním dvojicí turbodmychadel.
Dosahuje výkonu 317 kW (425 k) a točivého momentu 583 N.m při neuvedených otáčkách; v případě potřeby mu asistuje kompaktní elektromotor, který je součástí samočinné převodovky a umožní i krátkou jízdu pouze na elektrickou energii. Podvozek prototypu Ciel má v blízké budoucnosti posloužit jako základ sériovým modelům značky Cadillac, nejprve podle všeho půjde o prestižní sedan. Opatřen je nezávislým, víceprvkovým zavěšením předních i zadních kol a litými ráfky kol s průměrem 22 palců, nazouvajícími pneumatiky rozměrů 265/35 R 22. Přední brzdy mají kotouče s vnitřním chlazením a šestipístové třmeny, ty zadní si vystačí s třmeny čtyřpístovými a plnými kotouči. Není to samozřejmě první koncepční automobil americké značky Cadillac, ta už v minulosti proslula rozličnými otevřenými prototypy (patřil k nim dvoumístný Cadillac Le Mans 1953, La Espada 1954, Cyclone 1959, či Eldorado Biarritz Town Coupé 1968, navzdory označení se střechou typu Landaulet jen v zadní části), ale studie jedoucí v duchu doby s akumulátory Li-Ion a hybridní pohonnou jednotkou.
Převzato z časopisu