Představujeme
Velký přehled z Frankfurtu: Audi RS 7, Defender a spousta elektromobilů
Ondřej Štaidl 11.09.2019 07:00
Elektrifikace a snižování emisí jsou trendem, který mění celý automobilový průmysl. Naplno se to ukázalo na probíhajícím frankfurtském autosalonu IAA. Prakticky všechny novinky většiny přítomných automobilek jsou elektromobily, a to včetně závodních vozů. Našly se ale i výjimky v podobě výkonných aut se spalovacími motory.
Klasické spalovací motory nedostaly ve Frankfurtu příliš šanci. Mezi hlavní novinky patří dlouho očekávané elektromobily Volkswagen ID.3, MINI Cooper SE, koncept sportovního SUV Cupra Tavascan nebo futuristický elektromobil Hyundai 45. V hlavním proudu letos nechyběla ani Škoda s čistě elektrickým Citigoe iV. Připravili jsme ucelený přehled všech důležitých novinek a odhalení, nejen těch elektrických.
Audi
Do konce letošního roku Audi představí celkem šest novinek s označením RS. První z nich, model RS 6 Avant oslavující 25leté výročí rychlých kombi, doplňuje čerstvě odhalená RS 7 Sportback. Technice RS 6 Avant jsme se věnovali v samostatném článku a v horké novince RS 7 je identická. Tím hlavním je čtyřlitrový biturbo motor s výkonem 441 kW (600 koní) a točivým momentem 800 Nm dostupným v rozsahu od 2050 do 4500 min-1. To je dostatek pro zrychlení z nuly na 100 km/h za 3,6 sekundy. Ještě zajímavějším údajem je dosažení rychlosti 200 km/h za pouhých 12 sekund.
Obě nová RS spojuje i agresivní vizáž s ostrými liniemi, snížení karoserie o 20 mm oproti předchozí generaci, velká 21“ kola na přední nápravě a 22“ na zadní. Brzdové kotouče mají průměr 420 mm, ještě větší příplatkové karbonkeramické kotouče snižují neodpruženou hmotnost o výrazných 34 kg. Do standardní výbavy Audi RS 6 Avant i RS 7 Sportback patří adaptivní vzduchový podvozek, který při rychlostech na 120 km/h snižuje světlou výšku o 10 mm. V případě potřeby naopak umožní zvýšení světlé výšky o 20 mm. K dispozici je i sportovněji laděný podvozek s ocelovými pružinami a nastavitelnými tlumiči. Točivý moment je rozdělován mezi přední a zadní nápravu v poměru 40:60 prostřednictvím mechanického mezinápravového diferenciálu.
Nejmenší model A1 dostal stylovou variantu citycarver, která je jakousi outdoorovou alternativou. Karoserii chrání oplastování nárazníků i blatníků podobně jako u větších modelů Audi Allroad. S tím souvisí také vyšší světlá výška a možnost nastavení tuhosti tlumičů. Přestože jde o základní modelovou řadu, nabídne i citycarver možnost prémiových příplatků. Patří k nim například audiosystém Bang&Olufsen, 10,1“ displej infotainmentu, parkovací asistent nebo LED světlomety. V nabídce budou pouze zážehové motory s výkony od 70 kW (95 k) do 147 kW (200 k). Na českém trhu je nejmenší Audi k dispozici za základní cenu 584 900 Kč.
BMW
Stánek BMW na letošním autosalonu IAA je plný novinek. Krom nové řady 1, řady 3 Touring, ještě větší X6, BMW 8 Gran Coupé a ostré M8 přivezla mnichovská automobilka několik zajímavých konceptů. Největším překvapením se stala vize kompaktního kupé, velmi blízká reálné podobě chystaného kupé řady 4. Na první pohled zajmou velké prolisy karoserie a vertikálně umístěné chladící otvory v přední části vozu. Velké „ledvinky“ pokračují v trendu, který odstartovalo BMW X7. Boční silueta se pro změnu inspirovala řadou 8 kupé, podobně jako výrazně tvarovaná zadní část. Nová generace kupé se má oficiálně představit v příštím roce. Následně dorazí verze kabrio a čtyřdveřové Gran Coupé. Novinkou bude podobně koncipovaný čtyřdveřový elektromobil i4. Sportovní M4 si zachová zážehový řadový šestiválec, pohon zadních kol a možnost manuální převodovky.
BMW trochu nečekaně představilo i prototyp vozu poháněného vodíkem. Je založen na současné generaci X5. Od ní jej na první pohled odlišuje upravená aerodynamika: zaslepené otvory chlazení, široké boční prahy, výrazný difuzor a velká kola usměrňující proudění vzduchu kolem vozu. Stříbrnou barvu doplňují kontrastní modré prvky symbolizující použití vodíkového pohonu. BMW tuto technologii testuje již od roku 2015 a palivové články vyvíjí v kooperaci s japonskou Toyotou. Vůz se dostane do sériové výroby v roce 2022 a stane se alternativou k hybridním vozům a elektromobilům.
Třetí generace nejmenšího modelu BMW 1 se ve srovnání s předchůdcem výrazně změnila. Z kompaktní zadokolky s řadovými šestiválci se stala předokolka, do které lze objednat maximálně dvoulitrový čtyřválec. Pro skalní fanoušky mnichovské automobilky neodpustitelný krok. Přesto si zaslouží pozornost. Je to velmi dobře postavený moderní hatchback s prémiovou výbavou. Přeplňovaný čtyřválec vrcholné verze disponuje výkonem 225 kW (306 k) a točivým momentem 450 Nm. Spolupracuje se standardně dodávanou osmistupňovou převodovkou ZF a pohonem všech kol xDrive. Ten automaticky rozděluje výkon mezi nápravy v poměru 50:50. Ceny za nejrychlejší „jedničku“ začínají na 1 201 200 Kč.
MINI
Světovou premiéru mělo ve Frankfurtu také první čistě elektrické MINI. Malá předokolka bude prvním sportovně zaměřeným vozem s elektrickým pohonem vyrobeným pod taktovkou BMW. Výkonný elektromotor nabídne 134 kW (184 k) a o dostatek trakce se má postarat inovativní protiprokluzový systém. Ten je umístěný přímo u motoru a nevyužívá konvenční řešení založené na zásazích brzdového systému. Výsledkem jsou mnohem jemnější a rychlejší reakce umožňující dynamickou jízdu bez citelných zásahů do řízení. Dojezd elektrického MINI s třídveřovou karoserií činí až 270 km.
Kromě premiéry Cooperu SE slaví automobilka také své 60. výročí. Během této doby vyrobila už 10 milionů aut. Na stánku se při té příležitosti prezentovaly původní historické modely i MINI z edice 60 Years s exkluzivní výbavou.
Ford
Také u Fordu byla elektřina na prvním místě. Výstavní premiéru měla ve Frankufurtu zcela nová Puma, která se podobně jako vetší Kuga představila v elektrifikované verzi s mild hybridním systémem. Elektromotor spolupracuje s litrovým tříválcem a pohonná soustava nabídne celkový výkon až 114 kW (155 k). Elektromotor pomáhá spalovacímu motoru hlavně při akceleraci v nízkých otáčkách, kdy zvyšuje točivý moment až o 50 %. Všechny verze jsou spojeny s šestistupňovou přímo řazenou převodovkou, k mání také bude i nový sedmistupňový automat.
Současně Ford představil svou aplikaci pro mobilní telefony a tablety, která majitelům usnadní vyhledávání dobíjecích stanic a bezkontaktní platby. Prozatím je v systému více než 170 000 dobíjecích stanic ve 30 zemích. Patří k nim i síť extra rychlých dobíjecích stanic Ionity, která se má do příštího roku rozšířit o dalších 400 míst v klíčových evropských lokalitách. První už je i v Česku.
Honda
Oficiálního představení se dočkala také produkční verze očekávaného městského elektromobilu Honda e. Povedený retro design kombinuje s pokročilou technikou. Rozložení hmotnosti je 50:50, kola mají nezávislé zavěšení, konvenční zpětná zrcátka nahradily kamery a dojezd činí 220 km. Celková kapacita v podlaze umístěných baterií je 35,5 kWh. Užitečnou vlastností je poloměr otáčení jen 4,3 m – přední kola jdou vytočit až do úhlu 45°. Honda nabídne dvě výkonové verze: základní se 100 kW a (136 k) a silnější se 113 kW (154 k). Obě disponují shodným maximálním točivým momentem 315 Nm.
Pomocí rychlonabíječky se baterie dobijí do 80 % přibližně za 30 minut. Interiéru dominují dva velké displeje s úhlopříčkou 12,3“, materiály připomínající průkopníka městské elektromobility BMW i3. Cena je v přepočtu 760 000 Kč.
Hyundai
Stánek jihokorejské automobilky patří k nejzajímavějším. Na první pohled zaujal koncept nového elektromobilu s označením 45, který je oslavou 45 let od představení prvního Hyundaie vlastní konstrukce. Zároveň prezentuje budoucí designový směr značky, přičemž jeho styl je spojením retro prvků a futuristických řešení. Číslo 45 pak má ještě jeden zajímavý význam. Většina designových prvků a linek svírá právě pětačtyřicetistupňový úhel. Čtvercové LED světlomety odkazují na první řadu vozů Hyundai a v podobném stylu jsou i zadní světla složená z několika čtvercových diod. Boční zrcátka nahradily kamery, zajímavostí je systém bránící jejich zašpinění – v dešti se čočky otáčí, aby na nich nezůstávala voda.
Nekonvenčně je řešený interiér se zcela rovnou podlahou a čtyřmi posuvnými dveřmi, které usnadňují nastupování a vystupování. Hyundai použil látkové čalounění z recyklovatelných materiálů, dřevěné obložení a měkčené koberce. Minimalisticky pojaté ovládací prvky interiéru jasně naznačují využití autonomního řízení. Technické údaje prozatím automobilka nezveřejnila.
Hyundai na autosalonu prezentoval rovněž budoucnost svého sportovního oddělní N, která se taktéž ponese ve znamení elektrifikace. Jedním z prvních přírůstků je čerstvé odhalený závodní Veloster e-TCR. Spolu s ním byl představen i speciální generátor, který jej bude dobíjet během závodních víkendů. Generátor není poháněn naftou, ale palivovými články. Toto řešení by se v budoucnu mohlo dostat i do domácností.
V záplavě elektrických konceptů však nezůstal stranou ani „obyčejný“ městský model i10, který je vystaven hned v několika atraktivních provedeních. Hyundai chce s jeho pomocí dokázat, že nízké spotřeby lze dosáhnout i se spalovacím motorem. Základní tříválec 1.0 MPi má výkon 50 kW (67 k), výkonnější čtyřválec 1.2 MPi nabízí 62 kW (84 k). Ve sportovně laděném provedení N Line pak má řidič k dispozici 73 kW (99 k) a 172 Nm, naopak verze Eco je zaměřená na co nejnižší spotřebu. Více o i10 si můžete přečíst v našem nedávném shrnutí.
Land Rover
Fanoušci legendárního britského off-roadu se dočkali světové premiéry Defenderu. Zcela nově postavený model se představil rovnou ve třídveřovém i pětidveřovém provedení. Na předchůdce odkazuje různými retro prvky a zachovává si výrazně hranatou siluetu. Interiéru vládne jednoduchost a praktičnost, nechybí ovšem ani špičková technika. Na první pohled zaujmou dvě velké obrazovky – jedna za volantem, která slouží jako přístrojový štít, a druhá na středovém panelu. Také multimediální systém se představil v úplně nové podobě. Nazývá se Pivi Pro a má být intuitivnější než předchozí generace. Volič převodovky je umístěn na středovém panelu, díky čemuž mohou být vpředu tři sedadla (za příplatek).
Základem vozu je nová platforma D7x. Defender má tentokrát samonosnou karoserii z hliníku, která se však má vyznačovat mimořádnou tuhostí – je údajně třikrát tužší než tradiční rámové podvozky. Potvrzeny jsou čtyři motory spojené výhradně se samočinnou převodovkou. Zážehový čtyřválec o výkonu 221 kW (300 k), šestiválec produkující 294 kW (400 k) s mild hybridním pohonem a vznětové čtyřválce o výkonu 147 kW (200 k) až 177 kW (240 k). Na českém trhu se nový Defender objeví začátkem příštího roku za cenu od 1 322 000 Kč.
Mercedes
Hlavní hvězdou stánku Mercedesu je koncept Vision EQS. Elektrický sedan s dojezdem 700 km používá 1200 diod, které novou vlajkovou loď osvětlují při jízdě v noci. K pohonu slouží dvojice elektromotorů. Motory dodávají společně výkon 350 kW (476 koní) a vůz rozjedou na „stovku“ za 4,6 sekundy. Na každé nápravě je umístěn jeden a zajišťují tak pohon všech kol. Baterie jsou klasicky uloženy v podlaze. Hlavním smyslem konceptu je prezentace nového designové směru Mercedesu. Přes schopnost plně autonomní jízdy nabízí EQS tradiční přístrojovou desku inspirovanou luxusními jachtami.
Porsche
Světovou premiéru měl pro automobilku Porsche velmi důležitý model. Supervýkonný sedan poháněný dvěma elektromotory odstartoval zcela novou éru vozů ze Stuttgartu. Moderní design elegantně kombinuje nejnovější techniku a klasické tvary připomínající ikonickou 911. Platí to i pro interiér, který je vybaven čtyřmi velkými displeji. Jeden z nich je trochu nezvykle i v prostoru před spolujezdcem.
Přestože je Taycan čtyřdveřový sedan, nabídne dynamiku supersportu. V silnější verzi Turbo S disponuje výkonem 560 kW (761 k) a točivým momentem 1050 Nm. Dokáže zrychlit z klidu na 100 km/h za 2,8 sekundy a na 200 km/h za pouhých 9,8 sekundy. Maximální rychlost je však omezena na 260 km/h. Baterie s kapacitou 93,4 kWh se dobijí na 80 % přibližně za 23 minut. Při plném dobití dodají energii až na 450 km.
Krom elektrické novinky se představilo také Porsche 911 generace 992 s pohonem všech kol. Ten lze objednat pro základní Carreru a silnější Carreru S. Příznivce puristických vozů potěšil modernizovaný Boxster Spyder a Cayman GT4. Oba sportovní vozy využívají atmosféricky plněný šestiválec kombinovaný s manuální převodovkou.
Volkswagen
Jednu z hlavních rolí měl na letošním ročníku frankfurtského autosalonu Volkswagen ID.3. Sama automobilka tvrdí, že jde o podobný milník, jakým bylo představení původního Beetlu nebo ikonického modelu Golf. Současně se s tímto vozem se představilo i nové logo automobilky a identita nazvaná Nový Volkswagen.
Inženýři se snažili, aby ID.3 působil co nejmoderněji a zároveň si ponechal typicky konzervativní linie Volkswagenu. Model ID.3 je prvním velkosériově vyráběným elektromobilem německého koncernu. Už před oficiálním představením o něj zákazníci projevili obrovský zájem a první série ID.3 1ST v počtu 30 tisíc vozů se vyprodala během několika dnů. Elektromobil má za cenu Golfu nabídnout dojezd až 550 km, podle zvolené verze využívá baterie s kapacitou 45 až 77 kWh. Elektromotor s výkonem 150 kW (204 k) pohání zadní kola, maximální rychlost má být omezena na 180 km/h.
SEAT
Na stánku SEATu byly k vidění hned tři elektrické novinky. Již krátce před autosalonem byl představen koncept sportovního SUV Cupra Tavascan se dvěma elektromotory. Jejich společný výkon je 225 kW (306 k), což zaručuje zrychlení z nuly na 100 km/h za 6,5 sekundy. Zásluhou velkých lithium-iontových baterií s kapacitou 77 kWh ujede Tavascan na jedno nabití až 450 km.
Rozhodně dostupnějším modelem bude hatchback el-Born postavený na platformě MEB stejně jako Volkswagen ID.3, který trochu připomíná i designem. SEAT však má o něco odvážnější a emotivnější styl. Technika je prakticky totožná.
Nepřehlédnutelný byl rovněž závodní speciál e-Racer. Jde o první čistě elektrický závodní vůz značky Cupra. V příštím roce se zúčastní okruhového seriálu e-TCR spolu s Hynundaiem Veloster e-TCR.
Škoda
Ve Frankfurtu Škoda ukázala produkční Citigoe iV, svůj první elektromobil, který nahradí Citigo se spalovacím motorem. Jeho elektromotor nabídne výkon 61 kW (83 k) a baterie s kapacitou 36,8 kWh dodají vozu energii na ujetí 265 km. K zákazníkům se první vozy dostanou začátkem příštího roku. Dostupný bude výhradně s pětidveřovou karoserií. Prvních 500 zákazníků dostane kartu pro bezplatné dobíjení z veřejné sítě Skupiny ČEZ po dobu jednoho roku. Cena začíná na částce 429 900 Kč.
Spolu elektrickým Citigoe iV vystavila Škoda i faceliftovaný Superb v hybridní verzi iV, a to hned v několika provedeních (Sportline, Laurin & Klement i praktické kombi). Ceny základní verze startují na částce 876 900 Kč. První sériový plug-in hybrid značky Škoda je poháněn kombinací zážehového motoru 1.4 TSI a elektromotoru. Systémový výkon je 160 kW (218 k), čistě na elektřinu vůz ujede až 56 kilometrů.
Obě auta jsou součástí nové řady Škoda iV, která zastřeší nabídku elektrifikovaných modelů mladoboleslavské automobilky. Do konce roku 2022 ponese znak iV celkem 10 modelů s různými druhy pohonu. První model postavený na nové koncernové platformě MEB vyvinuté pro elektromobily dorazí v příštím roce a půjde o vůz vycházející z konceptu Škoda Vision iV.
Předvedly se také modely Scala a Kamiq v provedení Monte Carlo. Sytě červený lak a černé doplňky jsou poznávacím znamením vrcholné výbavy (možné jsou ale i další kombinace). Leskle černá je například například maska chladiče mezi předními full LED světlomety, spodní hrana nárazníků nebo boční prahy. Vzadu pak efekt doplňuje černý difuzor a černý nápis Škoda i označení modelu na víku zavazadlového prostoru. Oba modely také mají tmavou panoramatickou střechu. V interiéru jsou výrazným prvkem sportovní sedadla s integrovanými opěrkami hlavy a černé čalounění stropu.