Představujeme
Nová auta, nová pravidla. Jak se mění závody cestovních vozů
Ondřej Štaidl 21.10.2019 07:00
Šampionát cestovních vozů se v letošní sezóně přejmenoval z původního názvu WTCC na WTCR. Nový název přinesl i přísnější technické předpisy, pozměněný formát závodních víkendů a ještě těsnější souboje na tratích po celém světě. Nadcházející sezonu 2020 navíc zpestří další nové vozy.
Šampionát cestovních vozů má dlouhou tradici, která sahá do 70. let. V té době totiž vzniklo mistrovství Evropy cestovních vozů. Nabídlo skvělé jezdecké obsazení, pestré startovní pole a konkurenceschopné tovární i soukromé týmy. První místa nejčastěji patřila týmům s vozy BMW a Alfa Romeo. Od té doby se zásadně se změnila technika i zastoupení automobilek. Původní vozy se zadním pohonem a vysokootáčkovými atmosféricky plněnými motory nahradily hatchbacky s přední pohonem. Jejich přeplňované motory o objemu dvou litrů disponují výkonem 257 kW (350 k), který je identický pro všechny vozy. Převodovky se liší podle jednotlivých výrobců. Většina vozů používá sekvenční skříně, vozy z koncernu Volkswagen softwarově upravené dvouspojkové DSG. Hmotnost a podvozkové i brzdové komponenty podléhají přísné kontrole a k diskvalifikaci stačí i nejmenší odlišnost.
V dnešních závodech cestovních vozů proto můžeme sledovat velmi vyrovnané souboje továrních týmů ve světovém šampionátu WTCR, evropském ETCR i menších národních závodech TCR. Přísná technická pravidla přinesla velmi napínavé závody a nejlepší týmy dělí jen několik bodů v tabulce. Tím je zajištěna atraktivita až do konce každé sezony. Ovšem těmito šampionáty uplatnění cestovních vozů nekončí. Mohou se účastnit i nejrůznějších vytrvalostních závodů, například ve Spa Francorchamps nebo na Nürburgringu. Kategorii cestovních vozu TCR se věnuje na 18 značek, mezi které patří například Audi, Honda, Hyundai, Peugeot, Renault, SEAT nebo Volkswagen.
Evropské vozy ve stínu asijské konkurence
Početnou skupinu zavedených závodních vozů nově doplní právě představená Mazda 3 TCR. První oficiální zkouška ji čeká 26. ledna ve vytrvalostním závodě na 24 hodin v americké Daytoně, který je součástí IMSA Michelin Pilot Challenge. Závodní vůz bude pochopitelně dostupný i pro soukromé týmy, a to za cenovku v přepočtu 4,1 milionu korun. Současně bychom se díky tomu mohli po delší pauze dočkat sportovní verze Mazdy 3. Dalším japonským vozem kategorie TCR je Honda Type-R desáté generace. Ta se v příštím roce představí v modernizované specifikaci. Pro Hondu to bude již třetí ročník s desátou generací Civicu připraveného v dílných týmu JAS Motorsport. V této sezoně sbírá Honda jeden úspěch za druhým a argentinský pilot Esteban Guerrieri je v celkovém hodnocení na druhém místě. První příčka patří Norbertu Micheliszovi s vozem Hyundai i30 N TCR.
Hyundai i30 N TCR je prvním závodním vozem divize Hyundai Motorsport, který byl zkonstruován speciálně pro okruhové závody. Kompletní vývoj probíhal v oddělení Customer Racing v sídle divize v německém Alzenau. Zcela nový závodní vůz oslavil svůj debut vítězstvím v čínském seriálu TCR International Series. První vozy i30 N TCR zákazníci převzali v prosinci 2017 a od té doby je mohli diváci vidět v úvodním podniku sezony FIA WTCR, v němž zákaznické týmy dosáhly s i30 N TCR senzačního dvojitého vítězství. Hyundai ale s tímto modelem sbírá úspěchy i mimo šampionát WTCR. Dva vozy nasadil do závodní série VLN na Nürburgringu, přičemž se hned v prvním závodě umístily na stupních vítězů.
Pro velký úspěch se vozy i30 N TCR postavily i na start jednoho z nejtěžších závodů vůbec. Účast ve vytrvalostním závodě ADAC Nürburgring 24 Hours je obrovskou výzvou nejen pro jezdce, ale i techniku. Vozy musejí být pro 24hodinový závod na 25 kilometrů dlouhé trati připraveny trochu jinak než na běžné závody cestovních vozů, které trvají několik desítek minut. Krom jiného nastavení, které musí vyhovovat všem jezdcům střídajícím se v závodě, dostávají takzvaný paket pro vytrvalostní závody. Obsahuje speciální protiblokovací systému ABS, přídavné světlomety pro jízdu za tmy a sadu pro rychlé čerpání paliva. Oba vozy Hyundai byly od začátku závodního víkendu nejrychlejšími zástupci kategorie TCR a v kvalifikaci obsadily první dvě místa. Nejlepší z obou vozů obsadil pozoruhodné 35. místo v celkové klasifikaci a druhé místo ve své třídě.
Elektrická závodní budoucnost
Další novinkou sezony 2020 bude debut elektrického závodního vozu Hyundai Veloster N ETCR. Ten se účastní nově vzniklého poháru elektrických cestovních vozů ETCR. Na startovní pole se postaví vedle Cupry e-Racer TCR a první ze závodů se bude konat v červnu. Celkem by se v příští sezóně měly odjet tři závody elektrických cestovních vozů. Hyundai zkušenosti získané v závodech TCR i z vývoje závodního elektrického Velosteru aplikuje na své sportovní modely divize N. Výsledné testování prototypů silničních vozů probíhá Nordschleife okruhu Nürburgring. Tedy na stejném místě, kde se jezdí zmíněný vytrvalostní závod.