Představujeme
FIA Formula E Championship – Elektricky...
Tom Hyan 29.11.2013 08:16
Mezinárodní automobilová federace FIA na příští rok vypsala první ročník desetidílného mistrovství v závodech elektrických monopostů...
Vzhledem k módní vlně elektromobility nalezla tato myšlenka poměrně značnou podporu, přestože neexistují takové zásobníky elektrické energie, které by dovolily monopostům absolvovat celý jednohodinový závod. Promotér Formula E Racing, vedený španělským podnikatelem Alejandrem Agagem, ve spolupráci s FIA to však vyřešil šalamounsky, jezdci během hodinového závodu musí nejméně dvakrát zastavit v depu a přitom vyměnit vůz; každý bude mít dva! Z důvodu bezpečnosti se nesmí vyměňovat jen akumulátorové bloky a od prvního dotyku druhého vozu může jezdec vyjet nejdříve po třiceti sekundách, aby byl řádně připoután...
Pro dodání speciálních elektrických monopostů Spark-Renault SRT 01E byla vybrána firma Spark Racing Technologies, vedená Frédéricem Vasseurem z GP2 Series. Získala významné partnery pro spolupráci, připravuje celkem 42 vozů (deset týmů, dvacet jezdců po dvou vozech, dva náhradní). Kompozitový trup vyrobí Dallara Automobili, motory a řídicí elektroniku dodá McLaren Electronics System, akumulátory Williams Advanced Engineering, pneumatiky Michelin a časomíru TAG Heuer; na integraci systémů se budou podílet Qualcomm Inc. a automobilka Renault, která potřebuje propagovat zatím nevalné výsledky svých elektromobilů.
V prvním ročníku, vypsaném od září 2014 do června 2015, tedy všichni pojedou se shodnými stroji, do budoucna se však počítá s konkurencí více výrobců. Z důvodu snížení nákladů a uzavírek měst, v jejichž centrech se okruhové závody pojedou, budou akce Formula E pouze jednodenní. Hodinový trénink a kvalifikace na čtyři kola s maximáním výkonem elektromotoru 200 kW (270 k), pak jednohodinový závod se dvěma povinnými zastávkami (výměna vozu), přičemž výkon je omezen v Race Mode na 132 kW (180 k), pouze pro krátký čas daný předpisy lze využít tlačítko Push-to-Pass, umožňující plných 200 kW (270 k). Akumulátory dovolují jen 20 až 30 minut jízdy, vůz zrychluje na sto do tří sekund a největší rychlost je omezena na 225 km/h.
Nepojede se na známých okruzích, ale na účelově vytvořených v centrech velkoměst. První se přihlásily Rio de Janeiro, Řím a Los Angeles; další jsou Londýn, Miami, Putrajaya (Malajsie), Beijing, Bangkok, Berlín a Buenos Aires. Prvním týmem je Drayson Racing bývalého britského ministra pro vědu a rozvoj Lorda Paula Draysona, jenž už úspěšně experimentoval s přestavbou sportovního prototypu Lola B12/69 DRT na elektrický pohon. Následoval čínský China Racing z Beijingu, v jehož čele jsou Steven Lu a Yu Liu, známí z čínské účasti v A1 Grand Prix a podporou místních závodníků (Qinghua Ma, Cong Fu Cheng, Ho Pin Tung). Překvapením se pak stala smlouva s americkým týmem Andretti Autosport, který účinkuje především v Indy Car a Indy Lights. Technické údaje monopostu Formula E najdete v obvyklém přehledu. Jean Todt (FIA) a Alejandro Agag (Formula E Racing) uzavřeli definitivní smlouvu už 27. srpna 2012. V novém šampionátu bude klasifikace jezdců i týmů.
Spark-Renault SRT 01E
Jednomístný závodní automobil; samonosný trup Dallara z uhlíkových kompozitů a hliníkové voštiny, krycí panely z kompozitů; vzadu uložený jeden nebo dva elektromotory/generátory MGU by McLaren, výkon Power/Race Mode 200/132 kW (270/180 k); sekvenční převodovka Hewland s řazením páčkami na volantu, pohon pouze zadních kol, zákaz Traction Control; akumulátory (nebo kondenzátor) Williams Advanced Engineering RESS (Rechargeable Energy Storage System); řídicí jednotka ECU/GCU by McLaren Electronic Systems, zákaz telemetrie; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ocelových ramenech, vpředu torzní tyče a vzadu pružiny; tlumiče Koni; kompozitové kotouče brzd Alcon; hřebenové řízení bez posilovače; hořčíková litá kola O.Z. Racing, vpředu ø 650 x 260 mm, vzadu ø 690 x 305 mm; univerzální pneumatiky Michelin 18“ se vzorkem; limit vnějších rozměrů 5000 x 1800 x 1250 mm, minimální rozchod kol 1300 mm, maximální světlá výška 75 mm; minimální hmotnost 800 kg (akumulátory 200 kg); zrychlení 0 – 100 km/h do 3,0 s; největší rychlost omezena na 225 km/h.
Převzato z časopisu