Představujeme
Renault Fluence Z.E. – Elektricky...
Tom Hyan 01.03.2013 08:38
Renault s Nissanem vyhlásil už na IAA 2009, že jejich aliance chce být číslem 1 ve výrobě elektromobilů. V prodeji jsou elektrické Kangoo, Fluence a Twizy…
Sériová výroba elektrických automobilů Renault obsahuje tři modely; nabídku záhy rozšíří čtvrtý, pojmenovaný ZOE (codename B10). Z této čtveřice jsou dva speciálně konstruované od počátku jako elektromobily (Twizy, ZOE), zatímco Kangoo Z.E. a Fluence Z.E. jsou přestavbou vozů se spalovacím motorem na čistě elektrický pohon Z.E. (Zero Emission). Při testu v Portugalsku jsme se přesvědčili o tom, že přestavěné modely fungují a nabízejí kolem stovky kilometrů na jedno nabití, přestože si extrémní počasí s přívaly vody, silným větrem a tmou vynutilo rozsvícené světlomety, kmitající stírače, ofukování okenních skel a dokonce přitápění. S Fluence Z.E. jsem klidnou pomalou jízdou ujel 85 kilometrů a na displeji zbývalo ještě 27 km do prázdných akumulátorů, s Kangoo Z.E. byla situace podobná, ale absolvoval jsem jen dvě kratší trasy.
Vozy byly ovšem nevytížené, jen s řidičem, anebo s řidičem a spolujezdcem. Samotná jízda se neliší od automobilu se spalovacím motorem. Zátah pohonné jednotky je obdivuhodný, daný charakteristikou elektromotoru (maximum točivého momentu od rozběhu), teprve ve větších rychlostech slábne, ty se však nedoporučují, protože pak elektrická energie rychle ubývá. Zrychlení na 50 km/h je za 4,1 sekundy (se spalovacím motorem za 5,9 s), rozjezd je lineární bez stupňovitého řazení. Pokud přestanete nervózně sledovat, kdy vám šťáva dojde, tak je jízda příjemná; pokud jezdíte dvacet kilometrů do práce, není co řešit. Potřebujete-li však dojezd stovky kilometrů, ale dostanete-li se do dopravní zácpy, a zároveň do nepěkného počasí, změní se jízda v trauma (co s umrtveným vozem uprostřed hustého provozu, té myšlence se neubráníte).
Toto má zjevně podíl na nevelkém úspěchu elektromobilů, jejichž počty zdaleka neplní plánované předpoklady, a pokud nepomůže legislativa, málokdo si elektrický osobní automobil dobrovolně koupí. Z technického hlediska je ovšem vývoj elektromobilů velmi zajímavý, ostatně probíhá už od vzniku automobilu... Při uvedení Fluence a Kangoo v provedení Z.E. koncem roku 2011 se hovořilo o padesáti tisících dobíjecích stanic v Evropě do roku 2012 (kde jsou?), desetiprocentním podílu elektromobilů na celkovém počtu motorových vozidel do roku 2020, a tedy jejich průběžně narůstající oblibě u uživatelů.
Podle plánu Renaultu měly odbyt elektrické Fluence tvořit soukromí uživatelé ze 30 % a u Kangoo ze 20 %; větší podíl pak samozřejmě fleety různých firem. Roční plán výroby šedesáti tisíc vozů (každý po třiceti) dosažen nebyl. To není nic divného, plán neplní ani ostatní, jako konkurenty uvádí Renault typy Ford Focus Electric, Nissan Leaf (technicky spřízněný) a Mitsubishi i‑MiEV včetně francouzských značkových verzí PSA (ty pro nezájem končí); naopak hybridy Toyota Prius, Peugeot 3008 HYbrid4 a vozy Opel Ampera za soupeře nepovažují.
Je zřejmé, že jde většinou o zbožná přání, stejně jako na celém světě, kde výrobci akumulátorů i elektrických vozidel houfně krachují navzdory grantům (USA). Renault si však věří a na rok 2013 vyhlásil premiéru ZOE, který je ovšem konkurenceschopný jen se státní podporou (ve Francii ji dostal). Renault Fluence Z.E. má jednu zajímavou přednost, vypadá lépe než standardní model se spalovacím motorem, je totiž o 130 mm delší, s odlišnými designovými prvky v příjemné modré barvě, s větší čelní maskou, jinými nárazníky a koly atd. Zástavba akumulátorů ovšem zmenšila objem zavazadlového prostoru na 317 litrů; zadní náprava s torzně poddajnou příčkou dostala zesílené pružiny i tlumiče. Vůz prošel testy při nárazu zezadu rychlostí 50 km/h, k průniku akumulátorů do vozu nedošlo. Vzhledem k větší hmotnosti elektromobilu (akumulátory váží 280 kg) byly přizpůsobeny funkce asistenčních systémů (ESC, ABS, EBA). Trakční elektromotor/generátor je shodný jako v Kangoo Z.E., ale pro Fluence Z.E. má větší výkon 70 kW (95 k).
Shodné maximum točivého momentu 226 N.m je k dispozici už od nulových otáček (rozběhu elektromotoru); akumulátory jsou uloženy vzadu nad nápravou. Pokrokové akumulátory Li-Ion (v tomto případě 48 modulů po 8,3 V, tedy bezmála 400 V), které na rozdíl od Kangoo Z.E. mají vlastní nucené chlazení, dodává firma AESC (Automotive Electric Supply Corp.), společný podnik Nissanu a NEC. Výrobce uvádí dojezd až 185 km, při ostřejší jízdě nebo v nepříznivých podmínkách však může klesnout až na třetinu této hodnoty. Vůz se vyrábí na společné lince s klasickou Fluence v závodě OYAK-Renault v turecké Burse. Základní cena Fluence Z.E. ve výbavě Expression činí 25 900 eur (Dynamique 26 900 eur), kterou ve Francii může snížit státní podpora až o pět tisíc. Akumulátory nejsou součástí kupní smlouvy, uživatel na ně uzavírá smlouvu leasingovou (82 eur měsíčně při proběhu 10 000 kilometrů ročně včetně záruky na jejich funkci). Kromě dobíjení z běžné sítě 220 V (za 10 až 12 hodin), či rychlejšího z nástěnné či stojanové rychlonabíječky, je v některých zemích zkušebně k dispozici quick drop, tedy rychlá výměna vybitých akumulátorů za nabité (Dánsko, Izrael, Austrálie). Tři kruhové kontrolní přístroje před volantem jsou zleva ukazatel stavu trakčních akumulátorů (vyznačené body 0, ½ a 1 jako u palivové nádrže), rychloměr (se stupnicí do 150 km/h) a ukazatel okamžité spotřeby (kW) společně s displejem palubního počítače (spotřeba, dojezd, průměrná rychlost apod.). Fluence Z.E. nabízí také navigaci TomTom Z.E. Live s možnostmi a místy dobíjení.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – vpředu napříč uložený synchronní elektromotor/generátor; výkon 70 kW (95 k)/3000 – 8900 min‑1 a točivý moment 226 N.m/ 0 – 2500 min‑1; max. 12 000 min‑1; rekuperace brzdné energie; jednostupňový redukční převod; pohon předních kol. Akumulátory Li-Ion, 22 kWh, 65 A.h; blok o hmotnosti 280 kg uložený vzadu (48 modulů po 8,3 V; 192 článků; 398 V).
PODVOZEK – samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kotoučové brzdy na všech kolech, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC; pneumatiky 205/60 R 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2702 mm, rozchod kol 1537/1555 mm; d/š/v 4748/1809/1458 mm; objem zavazadlového prostoru 317 l; pohotovostní/celková hmotnost 1605/2023 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 135 km/h; zrychlení 0 – 50/100 km/h za 4,1/13,0 s; dojezd (NEDC) až 185 km na jedno nabití akumulátorů; dobíjení 6 až 8 h nabíječkou Wall-Box, ze sítě 220 V dobíjení 10 – 12 hodin.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)