Představujeme
Land Rover Defender EV – Elektricky
-TH- 30.05.2013 09:06
Land Rover překvapil uvedením experimentálního Defenderu s čistě elektrickým pohonem, který si zachovává všechny schopnosti jízdy v terénu...
Elektrický Defender byl ovšem na stánku britské značky Land Rover na Ženevském autosalonu 2013 pouze první tiskový den, kdo si nestačil prototyp prohlédnout, měl smůlu. Na první pohled nic nepoznáte, ve středu už byl na stejném místě zvnějšku shodný bílý Defender 110 Station Wagon, ovšem ve známé konvenční verzi se vznětovým čtyřválcem 2.2 TD/90 kW (122 k)! Britská společnost Jaguar Land Rover pracuje na alternativních pohonech už několik let, v ulicích Stratfordu nad Avonou jsme vyzkoušeli hybridní Range_e PHEV, postavený na základě verze Range Rover Sport s motorem 3.0 TDV6, osmistupňovou samočinnou převodovkou ZF, elektromotorem 69 kW a akumulátory Li-Ion 14,2 kWh, který ujel až 32 km čistě elektricky a dosahoval největší rychlosti 193 km/h (elektricky 112 km/h). Tehdy se hovořilo o uvedení diesel-elektrického hybridu v roce 2013 (oficiální tisková zpráva z 1. března 2011), následovaly autosalonové studie Land Rover DC100 a DC100 Sport jako vize budoucího Defenderu, jež rovněž propagovaly hybridní pohon (elektromotor se vznětovým čtyřválcem 2.0, resp. se zážehovým 2.0 pro Sport), a nyní přichází sedm čistě elektrických Defenderů do zkušebního provozu u vybraných klientů, k nimž patří hasiči a záchranáři.
Vůz nepotřebuje převodovku, vystačí s jednostupňovou redukcí 2,7:1 a stávajícím systémem pohonu všech kol z Defenderu včetně upraveného systému Terrain Response. Konstrukce je odvozena z prototypu Defender Leopard 1 EV. Podle typu karoserie (STW, Hard Top, Pickup) je hmotnost vozu 2055 až 2162 kg (asi o 100 kg více než u sériového). Všechny systémy jsou chlazeny vzduchem, nikoli kapalinou, což přispívá k nižší hmotnosti. „Tento projekt funguje jako pojízdná laboratoř Land Roveru pro prověření elektro-mobilů, a to i v nejtěžším terénním provozu. Dostali jsme příležitost vyvíjet a vyzkoušet některé z nových technologií, jež v budoucnu naleznou uplatnění v sériových vozech Land Rover,“ prohlásil Antony Harper, šéf výzkumu společnosti Jaguar Land Rover. Místo vznětového motoru jsou pod kapotou trakční elektromotor 70 kW, 330 N.m, a sada akumulátorů Li-Ion od skotské firmy Axeon Group, která má velkou továrnu na baterie v polských Gliwicích.
Tato společnost se už v roce 2011 podílela na elektrifikaci jihoafrického Defenderu pro provoz v národních parcích; pro sedm britských prototypů All-Electric All-Terrain Defender dodala sady Li-Ion, jež u každého vozidla mají kapacitu 27 kWh, nabízejí největší výkon 144 kW při napětí 300 V, vykazují hmotnost 410 kg a celkové rozměry 1080 x 780 x 590 mm. Jsou vyba-veny monitorovacím zařízením Axeon BMS (Battery Management System), které kontroluje všechny důležité parametry zdroje energie. Jejich poloha ve vozidle neomezila světlou výšku ani brodivost (800 mm!), tak důležité pro terénní automobily. Na jedno nabití vůz ujede přes 80 km, při typickém nízkorychlostním provozu vydrží jezdit až osm hodin. Zkoušky prokázaly, že Defender EV utáhne přívěsy o hmotnosti 12 tun i do svahu 13 %. Regenerativní brzdění využívá Hill Descent Control, tedy jízdu ze svahu bez nekontrolovatelného rozjetí vozu. Rychlo-nabíječkou 7 kW se akumulátory dobíjejí čtyři hodiny, přenosnou nabíječkou 3 kW deset hodin. Elektrický Defender se v této podobě nebude vyrábět, ale sedm exem-plářů projde provozními zkouškami.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)