Představujeme
Mercedes-Benz A-Klasse E-CELL – Elektricky…
Tom Hyan 22.03.2012 16:04
Elektrické pohony provázejí vývoj automobilu od počátku, ale teprve technický rozvoj a ekologické tlaky přejí většímu rozšíření elektromobilů…
Zatímco zvolení automobilu Nissan Leaf evropským Vozem roku 2011 vzbudilo velkou pozornost, Mercedes-Benz připravil elektrickou verzi A‑Klasse E‑CELL celkem v tichosti, ale ve většině provozních parametrů Leaf překonal. Japonskou konkurenci ovšem nepředčil v rozsahu výroby, neboť Nissan Leaf je nabízen jako sériový model na několika světadílech, ale elektrická třída A vzniká jen v pětisetkusové sérii a tyto vozy se pronajímají vybraným zákazníkům v evropských zemích, k nimž patří například Německo (za 1071 eur měsíčně), Francie a Nizozemsko.
Naše zkušenost za volantem A‑Klasse E‑CELL je veskrze pozitivní a k největším přednostem alternativy z Rastattu patří podstatně větší dojezd než u Leafu. U elektrických vozidel aliance Nissan/Renault jste rádi, když akumulovaná energie vystačí na něco málo přes stovku kilometrů, ale zmíněný Mercedes-Benz urazí na jedno nabití akumulátorů vzdálenost dvojnásobnou! Výrobce uvádí dojezd 255 kilometrů podle normy NEDC, avšak podle nezávislých testů A‑Klasse E‑CELL bez problémů ujede 180 kilometrů (u Leafu to je podle našich zkušeností za zcela ideálních podmínek 110 km proti udávaným 160 kilometrům).
Elektrická A‑Klasse se ovládá jako běžný vůz, nezměnily se ani velikost pětimístného interiéru, ani zavazadlového prostoru, protože tzv. sendvičová konstrukce dovoluje uložení akumulátorů Li‑Ion do dutiny pod podlahu, přičemž kompletní poháněcí soustava včetně palubní nabíječky zaujímá místo spalovacího motoru pod přední kapotou. Objem zavazadlového prostoru tedy zůstal 435 l, resp. 1370 l po sklopení zadních sedadel, shodný s klasickou verzí třídy A, poháněnou zážehovým nebo vznětovým motorem. Řidič je informován o funkci poháněcí soustavy na multifunkčním displeji přístrojové desky, uloženým mezi dvojicí velkých kruhových přístrojů (vlevo rychloměr, vpravo Power Meter udávající způsob jízdy – dobíjení, economy a power); jinak výbava odpovídá provedení Avantgarde.
Kapalinou chlazené vysokonapěťové akumulátory Li‑Ion s kapacitou 36 kWh slouží pouze pohonu, příslušenství napájí běžný akumulátor 12 V. Energetickou bilanci vylepšuje rekuperace brzdné energie, resp. energie z jízdy setrvačností (cruising). Trakční synchronní elektromotor s permanentními magnety má největší výkon 70 kW (95 k)/3500 – 11 000 min‑1, trvalý výkon 50 kW (68 k) a největší točivý moment 290 N.m/0 – 1800 min‑1; vychází ze stejného typu jako ve vodíkovém elektromobilu B‑Klasse F‑CELL (s palivovými články) a uděluje vozu zrychlení 0 – 60/100 km/h za 5,5/14,0 sekundy (nezávislé testy přinesly ještě lepší hodnoty, např. z klidu na sto za 11,6 s). Největší rychlost je v zájmu dojezdu omezena na 150 km/h. Akumulátory se dobíjejí ve veřejné stanici za tři hodiny při napětí 400 V, resp. ze zásuvky 230 V za osm hodin, pro zaručený dojezd 100 km.
Vzhledem k hmotnosti akumulátorů cca 300 kg musela být posílena brzdová soustava (kotouče vpředu z nejsilnější turbodieselové verze), která dostala dvě elektrická čerpadla podtlakového posilovače (není podtlak ze sání motoru); samozřejmě nechybějí ABS ani brzdový asistent; vzadu jsou silnější pružiny a při stejné světlé výšce je vůz vyšší o 40 mm (uložení vysokonapěťového bloku akumulátorů v podlaze). Výhodou je bezúdržbový provoz elektrického pohonu, proti spalovacímu motoru nemá žádné zapalovací svíčky, řemeny, či mazací soustavu s vyměňováním oleje! Jízdní vlastnosti elektrické A‑Klasse jsou velmi dobré, poloha těžiště se totiž zabudováním akumulátorů do podlahy ještě snížila. Vůz jezdí na standardních pneumatikách rozměrů 195/60 R 16, jeho pohotovostní/celková hmotnost činí 1575/ 1880 kg a vnější rozměry 3883 x 1784 x 1570 mm…
Vývoj elektromobilů u koncernu Daimler (Mercedes-Benz) má dlouhou tradici. Už v roce 1906 koupil Daimler licenci Lohner-Porsche na elektrická a hybridní vozidla, vyráběl je do vypuknutí první světové války v pobočném závodě Berlin-Marienfelde (mj. také jako Mercedes-Electrique!). V sedmdesátých letech byla tradice obnovena lehkým užitkovým elektromobilem Mercedes-Benz LE 306; v roce 2002 pak vyjela první elektrická A‑Klasse F‑CELL, postavená na základě první generace. Do stádia malosériové výroby dospěl vývoj před třemi lety; nejprve začala koncem roku 2009 výroba limitované série B‑Klasse F‑CELL s palivovými články (viz AR 11/’11) a na podzim 2010 následovala popsaná akumulátorová A‑Klasse E‑CELL. Důkazem záměru rozvoje elektromobility je založení společných podniků Deutsche Accumotive (s Evonikem; od 2011 akumulátory Li-Ion) a EM-motive (s Boschem; od 2012 trakční elektromotory).