Představujeme
Toroidion 1 MW Concept – Elektricky!
Jiří Fiala 27.07.2015 06:44
Světová premiéra elektrického kupé byla největší událostí Top Marques Monaco 2015...
Skupinka bezprostředních Finů budila sym-patie nejen novátorským automobilem, ale i jeho prezentací. Než CNN ukončila rozhovor s konstruktéry, ujal se mne obchodní ředitel a prozradil, že se dala dohromady skupina nadšenců nové techniky a netradičních inovací, kteří v roce 2011 založili firmu Toroidion Oy ve finském Raasepori, již dnes tvoří asi patnáct lidí. Pak přišel zakladatel a šéfdesigner Pasi Pennanen (46), jenž strávil dvě desetiletí v automobilovém průmyslu, kde spolupracoval na vývoji a návrzích prototypů (například koncepty Honda CR-Z, původní Jaguar F-Type a XK180, Acura Sedan, Corvette C7, Lancia Fulvia) i sériových výrobků (kamiony Sisu). Kdysi si ovšem dal nemalý cíl zkonstruovat elektromobil, schopný vyhrát 24 h Le Mans... S přáteli začali z úplné nuly a bez konkrétních vzorů. Všechny díly vymýšlejí a vyrábějí doma ve Finsku. O detailech se rozhovořil druhý technik Jyrki Jaatisen, který od malička propadl elektrotechnice a filmům science fiction. Podle něho překvapivě mnoho řešení již existovalo, ale nikdo jiný je nevyužil. S ohledem na cíl Le Mans usiluje o co nejlehčí a nejjednodušší řešení. Karoserie s křídlovými dveřmi, vyrobená z uhlíkových kompozitů, skrývá odlehčený a strohý interiér s anatomickými skořepinami sedadel a vysokým středovým tunelem v podélné ose vozu, po jehož celé délce je v něm uložen vysokokapacitní akumulátor, vhodný pro ultrarychlé indukční nabíjení, anebo bleskové výměny v boxech při automobilových závodech (či doma v garáži)! Finský Toroidion 1 MW Concept tak představuje vysoce výkonný, lehký a plně funkční elektromobil, chráněný mnoha patenty; natolik čerstvý, že ještě nestačili dokončit ani testy.
Pohon automobilu je navržen tak, že se skládá z modulů a jeho velikost lze bez problémů přizpůsobit podle požadovaného využití a výkonu. Lze měnit parametry včetně otáček a točivého momentu, volit požadovaný výkon, anebo kapacitu akumulátoru. Dvousedadlové kupé pohánějí trakční elektromotory patentované konstrukce, po jednom v každém kole, vpředu je k dispozici výkon 2x 200 kW a vzadu 2x 300 kW. Jde o trvalý pohon všech kol s variabilním rozdělením točivého momentu; výkon může dosáhnout 1000 kW = 1 MW, což podle oficiálních údajů výrobce má být ekvivalent 1341 koňských sil! Elektromotory jsou lehké, jednoduché a modulární, lze je jako stavebnice Scalable Performance vyrábět pro pohon od malých vozidel až po největší dopravní prostředky. Mezi jednotlivými motory (koly) pracujícími v širokém rozsahu otáček neexistuje žádné mechanické propojení. Každý motor je nezávisle na ostatních spojen s hnaným kolem krátkým hřídelem.
Počítač u každého kola je propojen pouze velmi krátkou sběrnicí pro čidla, ovládání apod. Jednotlivé počítače si vyměňují data s hlavním počítačem za přístrojovou deskou. Ten vyhodnocuje trakci podle řady parametrů u každého kola a podle okamžité situace určuje využitelný výkon. Důležité je, že všechna data předávaná optickými kabely jsou zcela izolována od sebe navzájem i od energetického systému.
Na optickou sběrnici se díky tomu nemůže dostat žádný druh magnetického, výkonového, kapacitního ani jiného narušení. Snad jenom sluneční záření, spekuluje Jyrki, ale kabel má černý kryt. Veškeré přenosy elektrické energie a informací se dějí optic-kými kabely. Optická vlákna vedou i sekundární ovládání z přístrojové desky pro osvětlení, ukazatele směru, vodní čerpadlo apod. Pouze posilovač řízení je elektrohydraulický. Klasické sběrnice někdy můžeme slyšet v audiosystému, ale optické jsou zcela nehlučné. Ještě než vybere řidič režim jízdy voličem na středovém tunelu, sepnou se čtyři ventilátory (1000 až 40 000 min‑1) na zadních stranách elektromotorů. Otáčky každého řídí termostat podle potřeby. Plánovali, že po sešlápnutí akcelerátoru by mělo dojít k minimální ventilaci proto, aby se proudící vzduch rychleji dostal k teplotním čidlům. Jyrki usedá za volant, sahá na páku voliče, předvádí mohutný svist a ukazuje ven, kde proud teplého vzduchu uniká z výdechů (potajmu přiznává, že v hale u stojícího vozu musí po odchodu návštěvníků akumulátor dobít ze sítě). V praxi se ventilátory roztočí na nejvyšší otáčky jen vzácně, ale kvůli návštěvníkům výstavy je předváděli! Chlazení bude totiž asi jediným zvukem, který Toroidion 1 MW při jízdě vydá...
Jak dlouho trvala stavba? Po předchozích teoretických studiích začali roku 2011 pracovat na tomto voze, jenž bude mít jako sériový výrobek poněkud nižší výkon. Spekuluji, že modrá je barva Země, vody, nebe, jenže původní testovací kousek byl stříbrošedý. Pak jim doporučili, aby zvolili výraznější, sytější barvu, která je dobře viditelná a pěkně se vyjímá na snímcích. Modrá je také barva elektrické energie. A jméno vozu? Toro znamená býka, velkou sílu; Dion nejvyššího antického boha metajícího blesky; Toroidal je výrazem pro magnetické pole a Ion (= iont) reprezentuje akumulátor. Typové označení 1 MW souvisí s výkonem, který si stanovili. Na vůz o hmotnosti 1070 kilogramů to plně stačí, uvádí se zrychlení na sto za 2,5 sekundy a největší rychlost přes 400 km/h. Cena není ještě stanovena.
Převzato z časopisu