Představujeme
Ford Atlas Concept – Nová F-Series?
Ondřej Horský 01.11.2013 07:45
Ford Motor Company představila v Detroitu novou vizi světa pikapů, nejúspěšnějších lehkých automobilů na severoamerickém trhu...
Ford Atlas Concept představuje krystalicky čistý typ vozidla v duchu american way of life, jehož duchovním otcem a autorem stylingu je zkušený Gordon Platto, který více než dvě desetiletí působí ve vedení designu mateřské automobilky (mj. řada F‑150, nový Taurus) a vyznává heslo naslouchat uživateli. Uplatnil je do detailu také ve své poslední práci Atlas Concept, současně s mimořádným důrazem na hospodárnost automobilu užívaného ve dvou základních rolích, a to jako rodinný a jako užitkový. Velké pikapy jsou téměř symbolem automobilového provozu ve Spojených státech amerických, přestože jejich podíl na složení parku je v posledních letech přibližně jen třetinový.
Například ikonický Ford F‑150 se vyrábí velmi úspěšně v několika generacích přes šedesát let a více než posledních třicet je tam nejprodávanějším vozidlem. Právě k této tradici se Atlas Concept hrdě hlásí, byť v rámci downsizingu přechází z tradičního osmiválce na úspornější V6 EcoBoost. Výrobce zatím o nové řadě nezveřejnil podrobnější údaje, ale mnohé naznačil. Hnací agregát bude z poslední generace řady EcoBoost, motorů vyvinutých šéfkonstruktérem Brettem Hindsem. Zjevně půjde o zážehový vidlicový šestiválec 3500 cm3, který debutoval již v roce 2009, ale výroba byla zahájena o rok později.
Je zajímavý mimo jiné přeplňováním dvěma paralelními kapalinou chlazenými turbodmychadly (každé pro jednu řadu válců), chladičem stlačovaného vzduchu, elektronicky řízeným vysokotlakým přímým vstřikováním paliva a víceotvorovými vstřikovači, umístěnými na okraji spalovacího prostoru v hlavě válců. Disponuje největším výkonem 261 kW (355 k)/5700 min‑1 a točivým momentem 475 N.m/3500 min‑1. Vyniká nízkou spotřebou paliva, která činí podle výrobce 10,6 l/100 km v dálničním provozu, respektive 13,0 l/100 km ve smíšeném včetně nezpevněných komunikací. Ve všech parametrech je podstatně lepší (vyšší výkon s menší spotřebou a zásadně nižší úrovní emisí) než jeho předchůdce, tedy vidlicový osmiválec 4600 cm3.
Inovativní Ford Eco-Boost 3.5 V6 je standardně kompletován s novou šestistupňovou samočinnou planetovou převodovkou typu 6F‑55 SelectShift s kapalinovým měničem točivého momentu, příslušně odstupňovanou podle charakteristiky motoru, a nechybí mu samočinná soustava Stop/Start. Ford Atlas není rozhodně žádným kompaktem (vzhledem k drsnějším provozním podmínkám v zámoří), když jeho vnější rozměry činí 6045 x 2235 x 2057 mm, rozvor náprav 3810 mm a rozchod kol 1981/1981 mm. Velká kola nesou pneumatiky BF Goodrich LT 325/50 R 22 All Terrain. Vozidlo klasické konstrukce má robustní rám, sestavený z válcovaných profilů z vysokopevnostní oceli, která je použita také pro velké karosářské výlisky, což přináší optimální poměr pevnosti a hmotnosti. Ortodoxní je i koncepce podvozku s tuhými nápravami (za samozřejmost lze považovat znak náprav 4x4, varianta se zadním pohonem je také připravena).
Zajímavým detailem je soustava žaluzií mezi maskou a chladičem, která samočinně nastavuje optimální míru proudění vzduchu. Nezanedbatelnou aerodynamickou funkci má i samočinně vysouvaný spoiler pod nárazníkem, usměrňující proudění pod vozem za vyšších rychlostí, především v dálničním provozu. U Atlasu je také samočinné vysouvání robustních prahových stupaček, významně usnadňujících posádce nástup a výstup do poměrně vysoko umístěného interiéru. Z dalších pozoruhodných detailů jmenujme kameru instalovanou na střeše, která řidiči poskytuje výhled plných 360° a podstatně usnadňuje manévrování i ve stísněných prostorech. Podobně promyšlenou záležitostí jsou ocelové nájezdové žlaby, které jsou uloženy pod zádí, určené pro nakládání malých dopravních prostředků (motocyklů, čtyřkolek) do ložného prostoru.
Připojování přívěsu za snížené viditelnosti usnadní svítilny orientované do prostoru za vozem a kamera, umožňující připojení bez pomoci asistenta. Ostatně celá, velmi bohatá, osvětlovací soustava v originálním designu využívá pouze technologie LED včetně hlavních a dálkových světlometů, které mají malý obdélníkový tvar. Početné svítilny jsou i postranní či pro osvětlení ložného prostoru, který je příkladně obložen velmi odolným plastem, bohatě vybaven upevňovacími oky a je v něm i zásuvka pro připojení sítě 110 V/50 Hz.
Podobně jako nelze přehlédnout výraznou originalitu vnějšího designu, tak působí velmi zajímavě i osobitý interiér. Je koncipován jako tvary a detaily karoserie s množstvím hran a osvětlovacích prvků (v tomto případě skrytých a svítících nepřímo). Vnitřní prostředí je snad ještě američtější než vnější a dominuje mu velkorysost prostoru s maximem pohodlí. Převažuje aplikace mnoha prvků z neleštěné lehké slitiny, respektive plastů slitinu vzhledem napodobujících. Poněkud překvapivě působí tvarování sedadel s rovinnými potahy sedáků i opěradel (jakkoli kryjících relativně anatomický tvar výplní). Potlesk zaslouží fakt, že tlačítkům, spínačům či jiným ovladačům dali designeři takovou velikost, aby mohly být snadno užívány i v rukavicích; zkrátka neznehodnotili je nesmyslnou miniaturizací. V hodnocení Eyes-On-Design Awards na autosalonu NAIAS 2013 v Detroitu, kde slavil Atlas Concept premiéru, získal první místo společně s prototypem Nissan Resonance v kategorii vývojových studií (mezi sériovými vozy byl jako nejlepší porotou designerů zvolen Cadillac ELR). Sériový Ford Atlas sice ještě do prodejen dealerů Forda nevyjel, ale podle posledních informací z USA je výroba připravena s tím, že se jen několik málo detailů z technologických důvodů ještě mírně změní.
Převzato z časopisu