Představujeme
Chevrolet Miray Concept – Pohled dopředu
Jiří Duchoň 30.01.2013 07:53
Svět se mění a my s ním. Studie Miray, jež neoficiálně zahájila oslavy 100. výročí dříve ryze americké automobilky Chevrolet, byla postavena v Jižní Koreji…
Koncept Chevrolet Miray vznikl v jihokorejském středisku GM Advanced Design Studio a debutoval na tamějším autosalonu Seoul Motor Show 2011. Ačkoli Mike Arcamone, šéf korejské divize GM Daewoo amerického koncernu General Motors Company, v této souvislosti zdůraznil, že výraz miray v korejštině znamená budoucnost, měla by studie znamenat výhled nejen do korejské, ale také celosvětové budoucnosti značky Chevrolet, a proto se objevila i na mnoha dalších autosalonech celého světa (Frankfurt, Detroit, Peking). Podle Arcamoneho chce Miray (v některých materiálech označovaná také jako MiRay) doslova posilovat sepětí mezi vozem a řidičem a přinášet čerstvý pohled na to, jak by mohly vypadat sportovní automobily budoucnosti.
Design prototypu Chevrolet Miray má podle jeho tvůrců vzdát hold legendárním sportovním vozům této značky, především pak roadsteru Corvair Monza SS ročníku 1963 (odvozen z kupé Monza GT) a o rok staršímu prototypu Corvair Super Spyder 1962. Nicméně ani tyto automobily nebyly v době svého vzniku ztělesněním čisté americké tradice, ale spíše specifickým odrazem evropských vlivů, neboť vyšly ze sériového Chevroletu Corvair, jenž měl netradičně uložený motor v zadní části, navíc vzduchem chlazený šestiválcový boxer! Při stavbě konceptu Chevrolet Miray byly kromě těchto vzorů údajně brány v potaz také linie dnešních stíhacích letounů...
Členitá karoserie se zužující se přední kapotou je vyrobena z uhlíkových kompozitů (CFRP) a její dynamicky působící boční profil dále oživují postranní světelné pásy. Maska chladiče dělená mohutnou, vodorovně uloženou příčkou, odráží vzhled současných vozů Chevrolet, zatímco hlavní světlomety jsou sestaveny z výkonných zdrojů LED. Zdánlivě samostatné blatníky předních kol Miray výrazně vystupují z obrysů karoserie, ty zadní připomínají starší generace sportovních typů Corvette a ukrývají oddělené prostory pro odkládání drobností. Ráfky kol jsou vyrobeny z uhlíkových kompozitů, vpředu mají průměr 20 a vzadu 21 palců.
Dvoumístný interiér Miray se symetrickou palubní deskou v širokém oblouku obklopuje posádku a rozděluje ji vysokou středovou konzolí, jež zároveň plní úlohu nosné části skeletu karoserie. Prvky interiéru jsou vyrobeny z kombinace přírodní kůže, bílé látky a leštěného hliníku. Také uvnitř najdeme dlouhé světelné pásy, natažené jsou v oblasti horních úrovní dveřních obkladů a palubní desky a ve spodní části středového panelu. Provozní informace jsou z útrob palubní desky promítány na její povrch, což prakticky nahrazuje konvenční přístrojový štít. Zpětná zrcátka byla v tomto případě vystřídána soustavou kamer a monitorů, další kamera snímá dění před vozem a její signál dokresluje vizuální prostředí vestavěné navigační soustavy. Chevrolet Miray je vybaven hybridní pohonnou soustavou s většinou prvků soustředěnou za sedadlem řidiče a pod ním, přičemž řada z nich byla přímo odvozena od součástí sériových modelů Chevrolet současnosti (e‑Assist; Volt).
Vůz je poháněn dvojicí elektromotorů na přední nápravě, nabízejících společný výkon 30 kW a napájených z akumulátoru Li-Ion s kapacitou 1,6 kWh, dobíjeného mj. regenerativním brzděním. Pro dynamické svezení je v zadní části vozu nainstalován zážehový čtyřválec 1,5 litru s přeplňováním turbodmychadlem, který pohání kola zadní nápravy. Oba způsoby pohonu lze v závislosti na jízdních podmínkách a nabití akumulátoru přepínat. Spalovací motor je doplněn automatizovanou dvouspojkovou převodovkou DCT a soustavou Stop/Start. Studie Chevrolet Miray chce nabídnout vysoké výkony s malým dopadem na životní prostředí. Mike Arcamone k tomu dodává, že kombinací hybridní pohonné soustavy GM a vizionářského designu naznačuje koncept budoucnost značky Chevrolet na celém světě. Nové modely těchto automobilů mají být výrazné, mladistvé a zábavné.
1963 CORVAIR MONZA GT
Laminátové kupé Chevrolet Corvair Monza GT bylo postaveno pro autosalon v New Yorku 1962 jako model 1963. Je to jediný automobil na základě Corvairu s motorem otočeným o 180°, tedy uloženým před poháněnou zadní nápravou. Jak jsme se přesvědčili v GM Warren Design Center, plochý šestiválec 110 kW (150 k) je přeplňován turbodmychadlem. Všechna kola jsou zavěšena nezávisle a mají kotoučové brzdy. Sedadla jsou pevná, nastavují se pedály jako u vozu Ford Mustang I. Kupé má rozvor 2337 mm, rozchod kol 1346 mm a výšku jen 1067 mm.
1962 CORVAIR SUPER SPYDER
Sportovní Super Spyder vznikl v roce 1961 zkrácením sériového Corvairu o 15 palců (381 mm) v zadní části, prodloužením přídě, odstraněním střechy a ponecháním přeplňovaného šestiválce 110 kW (150 k) za zadní nápravou (vyobrazený automobil z GM Warren Design Center má přeplňování mechanickým kompresorem a čtyřstupňovou převodovku s přímým řazením). Rozvor náprav je 2362 mm, délka vozu 4402 mm.
1965 CHEVROLET CORVAIR
V šedesátých letech byl Corvair skutečnou revolucí, druhá generace s modernější karoserií přišla v modelovém roce 1965 (první od 1959). Vzduchem chlazený plochý šestiválec 2687 cm3 uložený vzadu dával 95, 110, 140 nebo dokonce 180 k (Turbo!); Američané si však na odlišné jízdní vlastnosti nikdy nezvykli a výroba skončila v roce 1969.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)