Představujeme
Chevrolet Corvette Stingray 2014 (C7) – Návrat trnuchy
Pavel Olivík 22.03.2013 09:38
Chevrolet využil 60. výročí od představení první Corvetty k uvedení zcela nové sedmé generace, která oživuje jednu významnou kapitolu v historii této legendy s podtitulem Stingray...
Chevrolet Corvette letos slaví 60 let od svého prvního představení 17. ledna 1953 (jako koncept; výroba od 30. června 1953) na výstavě General Motors Motorama v hotelu Waldorf Astoria v New York City. Tvůrci zcela nové, v pořadí sedmé generace, se však nechali inspirovat druhou generací vozů Corvette představenou v roce 1963, jejíž tvarové řešení vycházelo z prototypu závodního vozu Stingray z roku 1959 (slovo stingray označuje v angličtině trnuchu, druh pravého rejnoka s jedovatým trnem na konci dlouhého tenkého ocasu). Neobyčejný design typu Corvette Sting Ray (jednoslovné označení Stingray se používalo pro třetí generaci Corvette od roku 1968), v němž se zrcadlily tvary neobvyklého mořského živočicha i bojových letadel, přispěl významně k legendární pověsti těchto sportovních vozů.
Na slavnou historii navazuje svým stylistickým pojetím sedmá generace s označením Chevrolet Corvette Stingray (C7), která byla 13. ledna 2013 odhalena veřejnosti na autosalonu NAIAS v Detroitu. Corvette Stingray zaujme nejen svým agresivním designem, ale také zcela novou konstrukcí, která s předchůdcem sdílí pouhé dva díly, přestože základní koncepce zůstala plně zachována. Corvette je stále americkým sportovním vozem s velkoobjemovým motorem V8 pod přední kapotou, který se do Corvetty montuje již od roku 1955 a pohání zadní kola. Výkladní skříň technických kompetencí koncernu General Motors má zcela nový skelet karoserie vyrobený z hliníku místo oceli používané dosud u základních verzí Corvette. Vnější panely jsou i nadále vyráběny z kompozitu vyztuženého skleněnými vlákny, ale kapota motoru a odnímatelný střešní panel jsou nově z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny.
Chevrolet dosud nezveřejnil hodnotu pohotovostní hmotnosti, nicméně uvádí, že jen nový hliníkový skelet karoserie je o 45 kg lehčí a o 57 % tužší než dosavadní ocelový a u vnějších povrchových dílů se podařilo ušetřit 17 kg. Lehká konstrukce rovněž umožnila dosáhnout vyváženého rozdělení hmotnosti mezi nápravy v poměru 50:50 %, k čemuž přispívá i koncept transaxle s převodovkou uloženou před zadním diferenciálem. V oblasti pohonu kráčí Corvette Stingray proti proudu všeobecně vzývaného downsizingu (zdvihový objem 6,2 litru je nadále rozdělen mezi osm válců s atmosférickým plněním), ale motor GM small block V8 LT1 lze sotva označit za zastaralý, protože jde o zcela novou konstrukci s nejmodernější technikou, jako je přímé vstřikování benzinu, proměnné časování ventilů VVT nebo vypínání válců AFM (Active Fuel Management).
Výrobce uvádí, že točivý moment se v oblasti otáček od 1000 do 4000 min‑1 vyrovná sedmilitrovému motoru LS7 z dosavadního provedení Corvette Z06. S nejvyšším výkonem 335 kW (456 k) a točivým momentem 610 N.m je Corvette Stingray nejvýkonnější základní verzí Corvette všech dob. Výrobce slibuje zrychlení z 0 na 60 mph (96 km/h) za necelé 4 sekundy a spotřebu paliva na dálnici pod hranicí 9 l/100 km. Na tom se podílí i zcela nová sedmistupňová mechanická převodovka Tremec TR6070 s funkcí Active Rev Matching (vyrovnává otáčky motoru při řazení nahoru i dolů), dvouhmotovým setrvačníkem a dvoukotoučovou spojkou. Alternativou je šestistupňová samočinná převodovka Hydra-Matic 6L80. Ještě sportovnější charakter mají vozy Corvette vybavené paketem Z51, který zahrnuje mimo jiné těsnější odstupňování převodových stupňů, elektronicky řízený samosvorný diferenciál eLSD s hydraulicky ovládanou spojkou, jehož tři režimy činnosti jsou plně integrovány s elektronickými podvozkovými systémy StabiliTrak a Performance Traction Management, dále mazání se suchou vanou klikové skříně, ještě účinnější chlazení brzd, diferenciálu a převodovky a unikátní aerodynamický paket, který zvyšuje jízdní stabilitu ve vysokých rychlostech. Obrovským pokrokem je interiér nové Corvetty s kvalitními materiály a zcela novými sedadly, která jsou k dispozici ve dvou verzích; jako GT s větším komfortem nebo Competition Sport s agresivnějším bočním vedením.
Přístrojové desce dominují dva osmipalcové konfigurovatelné displeje, na přání je může doplnit barevný konfigurovatelný Head-Up displej. Velkoplošný displej v panelu přístrojů, za multifunkčním volantem s menším průměrem 360 mm, zobrazuje všechny důležité provozní údaje společně s konvenčními přístroji po jeho stranách, zatímco centrální dotykový displej se senzory přiblížení na středové konzole slouží k ovládání ostatních informačních a zábavních systémů. V blízkosti řadicí páky je velký otočný volič pěti jízdních režimů (Weather, Eco, Tour, Sport a Track), který upravuje až 12 parametrů vozidla od konfigurace zobrazení na displeji přes charakteristiku pedálu plynu, samočinné převodovky, třetí generace magnetorheologických tlumičů Magnetic Ride Control (reagují o 40 % rychleji), diferenciálu eLSD a elektrického posilovače řízení, až po vypínání válců AFM, řízení polohy ventilů v aktivní výfukové soustavě a funkce systémů Launch Control a StabiliTrak (vypínatelný stabilizační systém).
Chevrolet Corvette je nejdéle vyráběným sportovním vozem v historii a nový Stingray má všechny předpoklady k tomu, aby Corvette zůstala i v budoucnosti nejprodávanějším sportovním vozem v USA (dosud bylo vyrobeno téměř dva miliony vozů Corvette). Výroba probíhá i nadále v závodě Bowling Green (stát Kentucky), do něhož General Motors investoval 131 milionů USD, z toho 52 milionů USD do nové karosárny, která poprvé vyrábí ve vlastní režii hliníkový skelet karoserie. Prodej vozů Corvette Stingray modelového roku 2014 bude zahájen ve třetím čtvrtletí 2013.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený zážehový osmiválcový motor Gen 5 Small Block LT1 s válci do V/90°, uložený vpředu podélně; blok i hlavy válců z hliníkové slitiny; OHV 2V s VVT; přímé vstřikování benzinu; 6162 cm3 (ø 103,25 x 92 mm); kompresní poměr 11,5:1; 335 kW (456 k), 610 N.m, max. 6600 min‑1; pořadí zapalování V8: 1-8-7-2-6-5-4-3, V4: 8-2-5-3. Sedmistupňová mechanická převodovka Tremec TR6070 s funkcí Active Rev Match; alternativně šestistupňová samočinná Hydra-Matic 6L80 s možností manuálního řazení na volantu. Pohon zadních kol, na přání elektronicky řízený samosvorný zadní diferenciál eLSD s hydraulicky ovládanou spojkou.
PODVOZEK – hliníkový skelet karoserie doplněný strukturálními a podvozkovými díly z hliníku a hořčíku, vnější panely z kompozitů se skleněnými a uhlíkovými vlákny; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojicích příčných ramen; pérování příčnými kompozitovými listovými pružinami a jednoplášťovými teleskopickými tlumiči Bilstein, na přání pro Z51 adaptivní tlumení Magnetic Ride Control s magnetorheologickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové s vnitřním chlazením vpředu/vzadu ø 320/338 mm, čtyřpístkové pevné třmeny, pro Z51 drážkované kotouče, vpředu/vzadu ø 345/338 mm, StabiliTrak; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneu run-flat Michelin Pilot Super Sport 245/40 R 18 (Stingray), resp. 245/35 R 19 (Z51) vpředu, 285/35 R 19 (Stingray), resp. 285/30 R 20 (Z51) vzadu.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2710 mm; d/š/v 4495/1877/1235 mm; rozložení hmotnosti mezi nápravy P/Z 50:50 %.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (předběžné údaje výrobce) – zrychlení z 0 na 96 km/h za necelé 4 s; max. příčné zrychlení přes 1,0 g; spotřeba paliva EPA dálnice pod 9,0 l/100 km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)