Představujeme
Alfa Romeo 4C – Návrat sportu
Tom Hyan 21.02.2014 08:25
Alfa Romeo připomíná svůj sportovní charakter, ale sériové 4C vzniknou nejvíce ve 3500 exemplářích ročně...
Původní plány byly poněkud vyšší, přestože Alfa Romeo 4C se nikdy neměla stát velkosériovým produktem. Snížení z avizovaných patnácti až dvaceti tisíc na pouhé 3500 (z toho tisíc pro Evropu) zřejmě souvisí se zpožděním realizace 4C, ale také s avizovanou novinkou Alfa Romeo Spider, jež vzejde ze společné platformy s novou Mazdou MX‑5. Od světové premiéry konceptu 4C na IAA 2011 ve Frankfurtu se mnohé změnilo, čtyřicé zářila na dalších světových autosalonech, ale teprve loni v Ženevě byla představena sériová verze.
Hovoří se o tom, že kromě kupé s pevnou střechou sérii zakončí otevřené provedení targa s dvojicí vyjímatelných panelů střechy. Potvrzeno však není nic, plány Sergia Marchionneho neustále dostávají nové a nové obrysy... Alfa Romeo se bohužel pomalu vytrácela ze scény a její výrobní program zahrnuje jen dva hatchbacky Giulietta a MiTo, sportovní vůz kromě speciálu 4C nadále chybí. Podle Sergia Marchionneho však není Alfa Romeo na prodej přes neutuchající zájem sběratele tradičních značek Ferdinanda Piëcha, nicméně v Itálii sází šéf Fiat Group Automobiles hlavně na revival Maserati a plány pro Alfu Romeo se zpožďují (ještě smutnější je osud Lancie). Nová Giulia (nástupce 159) včetně Sportwagonu na základě prodloužené platformy Giulietty i prestižní sedan s pohonem zadních kol (nástupce 166 na základě Ghibli) se objeví nejdříve v roce 2015, na kdy jsou naplánovány jak Spider (resp. i kupé GTV?), tak první crossover SUV této značky (platforma C US Wide jako nový Jeep Cherokee). Čekání má skalním příznivcům zkrátit právě 4C...
Nové kupé Alfa Romeo 4C je jakousi moderní interpretací 33 Coupé Stradale, místo dvoulitrového osmiválce je však před zadní nápravou uložen (nyní napříč) zcela nový přeplňovaný čtyřválec 1750 TBi s hliníkovým blokem válců, zatímco trubkový rám nahradila konstrukce z uhlíkových kompozitů s pomocnými hliníkovými rámy vpředu i vzadu. Základním požadavkem bylo snížení hmotnosti na minimum (895 kilogramů), takže pro značnou agilitu není třeba obrovského výkonu, postačí 177 kW (240 k). Hmotnost je rozložena ze 60 % na zadní poháněnou nápravu, zbývajících 40 % připadá na přední s mechanickým řízením kol bez posilovače! Součástí testování byly jízdy na Severní smyčce Nürburgringu, nakonec v září 2013 usedl za volant také novinář Horst von Saurma a zajel rekordní čas 8:04 min pro vozy s motory do 184 kW (250 k). Vynikající jízdní vlastnosti a skvělá dynamika se zrychlením na sto za 4,5 sekundy, největší rychlostí 258 km/h, ale také s brzdným zpomalením do 1,2 g a příčným zrychlením přes 1,1 g (na displeji před volantem nechybí g-meter) jsou zárukou neobyčejných zážitků na uzavřené trati.
Alfa Romeo testuje na Nürburgringu už dlouho, poprvé jsme tam okusili jako novináři jízdy za volantem Alfy Romeo 159 v nejsilnější zážehové i vznětové verzi. Kromě toho se vozy Alfa Romeo zkouší především na domácím polygonu v Baloccu (na půl cesty mezi Milánem a Turínem), při extrémních teplotách ve Švédsku (-35 °C) a Abu Dhabi (40 °C), na svazích Etny, či v arizonské poušti. Dvoumístné kupé vyniká prvky, jež připomínají závodní automobily. O řízení bez posilovače jsme se už zmínili, duté kotouče brzd s příčným odvrtáváním jsou bohatě dimenzované, mají patentovanou kompoudní konstrukci z hliníku i litiny, brzdové třmeny Brembo a využívají nastavitelného rozdělení brzdného účinku.
Známý systém pro volbu jízdního režimu D.N.A., ovládaný spínačem na středové konzole, dostal nejostřejší program Race pro jízdu na okruzích. K vynikající ovladatelnosti vozu přispívají kompaktní rozměry s rozvorem 2380 mm, délkou 3989 mm a krátkými převisy; standardní kola vpředu 17“ a vzadu 18“ lze nahradit o palec většími za příplatek (kola 18/19“ dostala také tisícikusová Launch Edition), samozřejmě s pneumatikami Pirelli P Zero. Jednodílný samonosný trup z uhlíkových kompozitů má hmotnost pouhých 65 kg, vpředu i vzadu jsou pomocné rámy z hliníkových profilů. Všechna kola jsou nezávisle zavěšena, vpředu na dvojicích příčných ramen, vzadu je klasický víceprvkový závěs s pružicími jednotkami ve stylu McPherson. Panely karoserie jsou z lehkých kompozitových plastů SMC (Sheet Moulding Compound), dokonce byla zmenšena tloušťka zasklení (čelní sklo má 4 mm!), která snížila jeho hmotnost o 15 procent.
Nový motor shodného označení 1750 TBi (Turbo Benzina iniezione diretta) je zážehový čtyřválec s novým hliníkovým blokem 1742 cm3 a přeplňováním turbodmychadlem, tedy o 22 kg lehčí než původní 1750 TBi pro Giuliettu Quadrifoglio Verde! Měrné hodnoty výkonu a točivého momentu jsou špičkové (200 N.m/l; 101 kW/l), největší výkon 177 kW (240 k) přichází při 6000 min‑1, zatímco vrchol 350 N.m je k dispozici v rozpětí otáček 2100 až 4000 min‑1. Na rozdíl od závodních motorů je nový čtyřválec velmi pružný, 80 % největšího točivého momentu lze využívat už od 1800 min‑1. Na zádi jsou dvě koncovky výfukového potrubí, jež dostalo pečlivě naladěný sportovní zvuk.
Robotizovaná šestistupňová převodovka TCT má dvě suché spojky, volant se zploštělou spodní částí věnce nese páčky manuálního řazení, na středové konzole jsou tlačítka voliče TCT a režimů D.N.A. (mění parametry motoru, řazení, stabilizace ESC a elektronického diferenciálu podle zvoleného programu Dynamic, Natural, All-Weather nebo Race). Před řidičem je sdružený vícefunkční přístroj s analogovým otáčkoměrem, indikátorem zařazeného převodového stupně, digitálním rychloměrem, či ukazatelem příčného i podélného zrychlení, alternativně i jiných parametrů; po jeho stranách pak běžné údaje (teplota vody, zásoba paliva, ujeté kilometry). Nezakrytá kompozitová konstrukce, hliníkové pedály a dvojice kompozitových anatomických sedaček podtrhují sportovní charakter vozu. Nechybí klasická páka ruční brzdy. Prodej 4C byl zahájen v říjnu (ceny od 50 500 eur). Konstrukce je dílem Alfy Romeo ve spolupráci se specialistou na závodní vozy Dallara Automobili (podvozek), tvary dílem vlastního Centro Stile Alfa, pro sériovou výrobu byly zřízeny oddíly Officine 4C (karoserie, montáž) v původní továrně Maserati na Viale Ciro Menotti v Modeně (tam vznikaly už 8C), zatímco zóny testování a konečné úpravy jsou společné s výrobou GranTurisma a GranCabria. Kompozitový trup dodává specialista Adler Plastic. Ukončení výroby minulé generace Maserati Quattroporte v Modeně tak uvolnilo prostor pro 4C.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)