Představujeme
Alfa Romeo Giulia (Tipo 952) – Tajemná kráska
Tom Hyan 06.01.2016 06:20
Dlouhých pět let probíhal vývoj, nakonec se Giulia představila jen v nejvýkonnější verzi Quadrifoglio Verde, takže čekáme dále...
Harald Wester, technický šéf Fiatu a ředitel Alfy Romeo i Maserati, na tiskové konferenci IAA 2015 ve Frankfurtu při uvedení Giulie přiznal, že jim návrat trvá poněkud déle (výroba typu 159 skončila v roce 2011). Příznivci Alfy Romeo byli v posledních letech odkázáni jen na hatchbacky MiTo a Giulietta, skutečný sportovní sedan v nabídce chyběl, nemluvě o sportovním modelu pro širší klientelu. Prý se to změní už brzy, ale Sergio Marchionne to sliboval tolikrát, že se mu novináři na Detroitském autosalonu už jen smáli... Nová Giulia, postavená pod vedením Philippa Kriefa (od Ferrari) na platformě Giorgio se základním pohonem zadních kol pod kódovým označením 952, je sportovně střižený čtyřdveřový sedan dynamického vzhledu s typickou mřížkou přídě, již zdobí nově upravené logo (už bez jména Milano, původně sídla firmy).
Design vozu je dílem vlastního Centro Stile Alfa Romeo, jež vzniklo v roce 1990 ve výrobním závodě v Arese u Milána, ale už v roce 2011 se přestěhovalo pod společnou střechu s dalšími značkami Fiat Group do Turína. Vývoj prodloužil přechod z původně plánované prodloužené platformy Giulietty na zcela novou Giorgio (Maserati), Kriefovo dílo; design se také měnil, tým vedl Marco Tencone (ředitel Centro Stile Alfa) po dohledem Lorenza Ramacciottiho (ex-Pininfarina; letos odešel do důchodu; ve funkci šéfa FCA Design ho nahradil Ralph Gilles, ale Ramacciotti zůstává coby Special Advisor for Design). Exteriér měl na starosti Andrea Loi, interiér Inna Kondakova a Manuele Amprimo. V roce 2014 byla pro expanzi Alfy Romeo vybrána továrna v Cassinu (Frosinone) u Říma, kde vyjíždějí z linky nové Giulietty a od podzimu 2015 nové Giulie; dříve vyráběla Stila i poslední Delty a Cromy. Předsérie dvaceti vozů pro Nürburgring (vynikající čas 7:39 min), EXPO 2015 v Miláně a předpremiéru v muzeu La Macchina del Tempo Alfa Romeo vznikla u Maserati v Modeně (tam se vyrábějí Alfy Romeo 4C). Výrobu motorů (včetně 2.9 V6 Bi-Turbo) zajišťuje Fiat Powertrain Italia v Termoli. Nejvýkonnější motor 2.9 V6 Bi-Turbo sice vznikl s pomocí Ferrari (stejné rozměry válce jako California T), ale podle představ motorářů Alfy Romeo, byť má sloužit i návratu Ferrari Dino.
Je určen pro nejprve představený špičkový model Quadrifoglio Verde (QV); míří proti BMW M3/M4, které překonává výkonem 375 kW (510 k) a vlastní hmotností vozu jen 1524 kg. Uděluje italskému automobilu největší rychlost 307 km/h, zrychlení na sto za 3,9 sekundy, ale normovanou spotřebu EU jen 8,5 l/100 km. Samozřejmě se využívá systém změny jízdních režimů D.N.A. (Dynamic; Natural; Advanced) s novými funkcemi Advanced Efficient (hospodárný) a Racing (pro okruhy). Na snížení hmotnosti se podílejí hliníkové závěsy kol, kompozitový hnací hřídel a pro QV rovněž střecha a kapota z uhlíkových kompozitů. Na definitivní provedení přístrojové desky se ještě čeká, vícefunkční volant ponese řadu ovladačů (včetně D.N.A.) podobně jako vozy formule 1. „Je to prostě mechanika emocí, automobil bez kompromisů, pro radost z jízdy,“ říká šéfkonstruktér Philippe Krief; „Giulia vyniká přesnými reakcemi, rychlou odezvou motoru, intuitivním ovládáním a lehkou stavbou, která však neomezuje bezpečnost, interně jsme splnili všechny nárazové testy amerického i evropského NCAP...“
V jednoduchosti je krása, připomíná Marco Tencone; design vozu je jasný, nadčasový a logický; působivý i elegantní. Navzdory sportovnímu handlingu poskytuje Giulia i potřebný komfort. Pohon zadních kol je základem, v nabídce budou i verze 4x4; QV má poháněné obě nápravy standardně s dvouspojkovým systémem Torque Vectoring Control vzadu pro individuální rozdělení točivého momentu. Vpředu dostala aktivní spoiler s plynule proměnným úhlem nastavení od 0 do 10° pro úpravu přítlaku. Giulia QV se představila 24. června 2015 v nově otevřeném muzeu Alfa Romeo v Arese (MI), přesně 105 let od založení továrny A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Kromě zmíněné QV se počítá se zážehovými i vznětovými šestiválci (oba tentokrát do V/60°), turbodiesel vychází z Maserati Ghibli, ale má zvýšený výkon až na 250 kW (340 k) s novými hlavami válců. Čtyřválce budou zážehové 2.0 Turbo s výkony 132, 184 a 243 kW (180, 250 a 330 k); vznětový 2.2 Turbo D vychází z nedávno uvedené jednotky Jeepu, ale s výkony 99, 132 a 154 kW (135, 180 a 210 k). Informace, za něž vděčíme našim italským přátelům, ještě doplňujeme fakty, jaké jsou další typy ve vývoji. Větší sedan z Cassina přijde v polovině roku 2017, deset let po ukončení produkce Alfy 166, vývoj konkurenta BMW řady 5 dnes probíhá pod kódovým označením 961. Ve stejném roce se představí první mid-size SUV Alfa Romeo (Tipo 949). Snad se tak konečně splní plány na návrat s navýšením produkce, v roce 2018 by to mělo být 400 tisíc automobilů Alfa Romeo včetně amerického exportu (loni činil celkový prodej 68 300 vozů).
Předběžné údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA (QV) – kapalinou chlazený zážehový šestiválec do V/90° s deaktivací válců podle zatížení, uložený podélně vpředu, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel s chladiči vzduchu; hliníkový blok i hlavy válců; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6; 2891 cm3
(ø 86,5 x 82 mm); 375 kW (510 k)/6500 min‑1 a 600 N.m/2500 – 5000 min‑1. Šestistupňová manuální převodovka; pohon všech kol.
PODVOZEK – samonosná ocelová konstrukce s hliníkovými pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu na dvojitých příčných ramenech, vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy Carbon-Ceramic s vnitřním chlazením, elektromechanický Integrated Brake System, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s posilo-vačem; kola s ráfky 19“ z lehkých slitin.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2820 mm; d/š/v 4639/1873/1426 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,32; hmotnost vozu 1524 kg, rozdělení hmotnosti na nápravy P/Z 50/50 %.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 307 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 3,9 s; spotřeba paliva EU 8,5 l/100 km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)