Představujeme
Alfa Romeo Tonale – Nová etapa
Jiří Duchoň 23.03.2022 06:16
Druhé SUV Alfa Romeo sdílí mechanické skupiny třeba s Jeepem Compass a mělo by razantně zvýšit odbyt automobilů tradiční, na sportovní vozy zaměřené značky.
Giulia a Stelvio v současné světové produkci působí trochu jako krásní dinosauři, takže do „nové doby“ má značku Alfa Romeo vyvézt někdo jiný. Již v říjnu roku 2019 unikla na internet sada snímků sériového provedení připravovaného typu Alfa Romeo Tonale. Stejnojmenný prototyp v podobě koncepční studie zazářil v březnu toho roku na ženevském autosalonu a termín premiéry se několik let posunoval. Tonale tak bylo nakonec odhaleno až 8. února letošního roku. Od prototypu zobrazeného na zmíněných špionážních záběrech se liší pouze jinou kresbou hlavních světlometů, upravenými zpětnými zrcátky, klikami zadních dveří přesunutými z rámu dveří na obvyklé místo a většími a „chytřejšími“ displeji na palubní desce.
Alfa Romeo Tonale míří do lukrativního segmentu prémiových C-SUV, v němž se hodlá utkat s vozy BMW X1 nebo Audi Q3. Tonale se stane po Stelviu (viz AR 4/’17, resp. 12/’19) teprve druhým sériovým SUV své značky, ale znamenat bude v očích příznivců značky Alfa Romeo řadu novinek. Platforma Giorgio (Alfa Giulia/Stelvio, Maserati Grecale) má klasické uspořádání poháněcího ústrojí a nepočítá s hybridizací, zato Tonale se stane první Alfou s primárně předním pohonem a elektrifikovanými systémy. A novinek přiváží daleko víc: dle tvrzení značky má jít o „radikální revoluci, která je počátkem nové éry konektivity a elektrifikace“. Platforma SCCS, vyvíjená od počátku tisíciletí v Turíně, dostává v podobě Tonale další aplikaci a potvrzuje tím svoji mimořádnou variabilitu, ve verzi SUSW dnes slouží třeba v typech Fiat 500L/500X a Tipo a v prodlouženém provedení je kromě Tonale základem také Jeepů Compass a Commander. Alfa Romeo Tonale bude 4530 mm dlouhá, 1840 mm široká a 1600 mm vysoká, takže je ve srovnání s Compassem přibližně o 130 mm delší a o 30 mm nižší.
Základ tedy představuje spalovací motor uložený vpředu napříč a pohánějící přes sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku kola přední nápravy. Standardem je zážehový čtyřválec 1,5 litru s výkonem 96 nebo 118 kW (130/160 k) s kompresním poměrem 12,5:1, novou hlavou válců, proměnným časováním ventilů a vstřikovači pracujícími s tlaky 350 barů, jenž s asistencí 48V elektromotoru o výkonu 15 kW (20 k) a točivém momentu 55 N.m (vestavěn je v převodovce) zaručí krátkodobou jízdu s vypnutým spalovacím motorem a vyhlazování přechodů mezi jednotlivými provozními režimy. Vrcholem se stává plug-in hybridní provedení Q4 s celkovým výkonem 202 kW (275 k). Půjde o jedinou „čtyřkolku“ v nabídce Tonale, zadní kola totiž pohání elektromotor v podobném uspořádání, jakým disponuje Jeep Compass 4xe (viz AR 12/’20). Základem je i zde čtyřválec 1.3 MultiAir, nicméně akumulátor má kapacitu 15,5 (+ 4,1) kWh, takže Tonale Q4 má vynikat výkonnějším elektromotorem, zrychlením z 0 na 100 km/h za 6,2 s (o sekundu kratším než u Compassu 4xe) a dojezdem čistě na elektřinu certifikovaným na 60/80 km (WLTP; kombinace/město). Doplňkem řady Tonale na vybraných trzích bude vznětový čtyřválec 1.6 MultiJet 96 kW/130 k s předním pohonem a šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou. V USA bude k mání rovněž zážehový „dvoulitr“.
Podvozek byl laděn s ohledem na dynamické požadavky zákazníků Alfa Romeo, dostal specifickou geometrii a tisková zpráva zmiňuje relativně strmý převod řízení (13,6:1). Standardem budou tlumiče Marelli s dvoustupňovou regulací účinku a na přání pak adaptivní tlumiče Koni. Tonale je dle tvrzení výrobce prvním vozem na světě s exkluzivním digitálním certifikátem NFT (Non-Fungible Token). Tato technologie na bázi blockchainu představuje digitální certifikát, který se po zakoupení vozidla neustále doplňuje, aby zaznamenal používání vozidla během jeho životního cyklu. Hlavním cílem NFT je ochrana zůstatkové hodnoty vozidla. Špičková konektivita se zcela novým infotainmentem byla navržena tak, aby nabízela dálkové aktualizace a integraci s virtuálním asistentem Amazon Alexa. Také v tomto ohledu má být Tonale v rámci produktů značky Alfa Romeo průlomem.
Novinka se bude vyrábět po boku Fiatu Panda v modernizované původní továrně Alfa Romeo v Pomigliano d’Arco založené roku 1968 (dnes závod Stellantis Pomigliano; kdysi se tam vyráběl Alfasud a poslední Alfou zde byl typ 159), první vozy se u nás objeví nejspíš počátkem letošního léta.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)