Představujeme
Chevrolet Corvette Stingray (C8) – všechno je jinak
Petr Hanke 04.10.2019 06:57
Chevrolet se u osmé generace modelu Corvette rozhodl k radikální změně. Kvůli tomu, aby dále zdokonalil dynamické schopnosti svého sportovního vozu, přesunul jeho osmiválec až za dvojici sedadel, tedy před zadní nápravu. Co všechno se tím změnilo?
CERV, Astro II, Aerovette nebo Indy – to jsou jména jen čtyř z mnoha prototypů a koncepčních studií Corvette s motorem uloženým před zadní nápravou. Chevrolet s touto koncepcí u Corvette experimentoval od roku 1960, kdy vznikl prototyp jednomístného sportovního vozu formulového typu CERV I s motorem uprostřed. Postavil jej sám „otec Corvette“ Zora Arkus-Duntov a jeho cílem byla maximální dynamika v zatáčkách. Následovala dlouhá řada různě pojatých studií, například i s motory Wankel, jež pravidelně přinášely myšlenku Corvette s motorem uprostřed na přetřes. Z různých důvodů, mezi nimiž převládaly ty finanční, ale na změnu uspořádání koncepce nedošlo. Stalo se tomu až letos u generace číslo osm, jež dostala do označení z minulosti známé slovo Stingray.
Chevrolet při prezentaci své novinky zdůvodňoval provedenou změnu především zvýšením dynamického potenciálu vozu při jízdě přímým směrem i na okruhu, jehož bylo dosaženo změnou rozložení hmotnosti ve prospěch zadní nápravy. Dalším důvodem byly lepší reakce této koncepce na pokyny volantem, z důvodu větší koncentrace hmotnosti mezi nápravami, blíže ke svislé ose vozu, a tím jeho menší setrvačnost při otáčení kolem ní. Posunutí sedadel více dopředu zajistilo, že pánev řidiče je uprostřed mezi nápravami, díky čemuž se lépe vnímá dynamické chování vozu.
Změna koncepce se samozřejmě projevuje na první pohled změnou proporcí. Dlouhou kapotu s prostorem pro posádku posunutým hodně dozadu nahradil opticky kompaktnější a dravější vůz. Právě jeho dravost je zajištěna výrazně tvarovanou přední částí, s níž vhodně ladí i boční otvory pro nasávaný vzduch k motoru. Chevrolet uvádí, že vzhled novinky se inspiroval u stíhacích letounů F22 a F35 a částečně také u moderních vozů F1. Dodejme, že zejména v červené barvě se můžeme odkázat i na nejmenší řadu automobilů z italského Maranella. Ostré linie spolu s tvarem světlometů jsou tak jedinými prvky odkazujícími na vzhled předchozí generace modelu Corvette. Automobilu nechybí ani oblíbený designérský prvek vozů této koncepce v podobě průhledného krytu motoru, odhalujícího srdce vozu. Designéři se proto soustředili také na vzhled motorového prostoru, včetně všech hadic a kabelů.
Ačkoliv to tak nevypadá, nová generace Corvette je o 140 mm delší než ta předchozí, na šířku ji překonává o více než 60 mm a současně je o několik milimetrů nižší. Rozvor se u nové generace zvětšil o 12 mm. Chevrolet pro osmou Corvette vyvinul zcela novou hliníkovou nosnou strukturu karoserie. Samotná karoserie se opírá především o masivní středový tunel zajišťující potřebnou torzní a ohybovou tuhost. Základ struktury tvoří šest velkých hliníkových odlitků vyráběných v továrně Bedford v Indianě, které jsou doplněny hliníkovými plechy. Tímto řešením se podařilo omezit množství spojů mezi hlavními nosnými částmi. Pro omezení hmotnosti je například zadní příčník pod nárazníkem vyrobený z uhlíkových kompozitů, pro vybrané další prvky se používají plasty vyztužené skelnými vlákny.
Tímto řešením se podařilo dosáhnout i větších otvorů pro nastupování, nižšího těžiště a většího prostoru pro posádku. Corvette Stingray je standardně vybavena odnímatelnými střešními panely, jež lze uložit v zadním zavazadlovém prostoru. Ten je situován za motorem a doplňuje jej druhý úložný prostor pod přední kapotou. Celkem mají oba zavazadlové prostory objem 357 l. Osmá generace je jako první Corvette navržena nejen s levostranným řízením, ale k dispozici bude také pravostranná verze.
Řešení podvozku odpovídá zvyklostem daného typu vozidel a je tvořeno dvojitými příčnými rameny vpředu i vzadu. Odpružení a tlumení mají na starosti po vzoru závodních vozů integrované jednotky tlumič/pružina (coilover). Tlumiče jsou standardně jednoplášťové, ovšem na přání jsou v rámci sportovního paketu Z51 k dispozici elektronicky plynule nastavitelné magnetoreologické jednotky (používají je například i vozy Ferrari, Audi R8 nebo Ford Mustang), jejichž charakteristika se mění na základě změny viskozity kapaliny obsahující kovové částice a reagující na procházející elektrický proud. Mezi další prvky paketu Z51 patří zvětšená brzdová soustava se speciálními kanály pro přívod chladicího vzduchu, posílený chladicí systém, kratší stálý převod a sportovní výfuk.
Přední náprava osmé generace slavného sportovního vozu může být doplněna systémem zdvihání o 40 mm, jenž pracuje do rychlosti 39 km/h a zabrání poškození spodního spoileru. Na rozdíl od podobných systémů konkurence má tento kromě manuálního ovládání také automatický režim, jenž si dokáže zapamatovat GPS pozici až 1000 míst, kde došlo k aktivaci systému, a následně zde automaticky přední část zvýší.
Srdcem nové Corvette Stingray je klasický atmosféricky plněný osmiválec LT2 (Small Block) s objemem 6,2 litru, odvozený z agregátu LT1 pohánějícího Corvette C7. Disponuje výkonem 369 kW (495 k) a točivým momentem 637 N.m. Aby bylo možné umístit motor v karoserii co nejníže, dostal upravené mazání se suchou skříní s trojicí olejových čerpadel, zajišťujících dopravu oleje do všech míst motoru i při zrychleních přesahujících 1 G. Mezi další změny provedené na motoru patří také upravený hliníkový blok s nižším uložením klikového hřídele (o 25 mm).
Pro nový model vyvinul Chevrolet společně se specializovanou firmou Tremec osmistupňovou dvouspojkovou převodovku. Zajímavostí je kratší první stupeň, na nějž v těsném sledu navazují převody dva až šest. Jsou navrženy pro zajištění maximálního zrychlení a optimalizovány pro jízdu na okruzích. Naopak na běžných silnicích řidiči ocení delší převodové poměry stupňů sedm a osm, jež zajistí více komfortu a menší spotřebu paliva při jízdách ustálenými rychlostmi. Převodovka nabízí automatické i manuální řazení a po přitažení obou řadicích páček k volantu řadí neutrál. V těle převodovky je umístěn diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
Chevrolet pro Corvette Stingray vyvinul v duchu moderní doby systém různých jízdních režimů. Připraveny jsou jak předem nastavené (Weather, Tour, Sport a Track), tak částečně konfigurovatelné módy v podobě MyMode a režimu Z, nazvaný podle speciálních verzí Corvette Z06 a ZR1. Nastavuje se v menu systému a aktivuje se speciálním tlačítkem na levém paprsku volantu.
Všechny změny nastavení jsou snadno rozpoznatelné zásluhou digitálního přístrojového panelu s originální grafikou. Volant s malým průměrem se vyznačuje zploštěním v horní i spodní části a svým tvarem proto připomíná spíše ovál. Originálním prvkem vnitřního prostoru je úzký pásek s ovladači klimatizace a dalších systémů, oddělující prostor pro řidiče a spolujezdce. Samotný multimediální a navigační systém má podobu známou z jiných vozů koncernu General Motors. Operační systém vozidla je navržen tak, že jej lze vzdáleně aktualizovat přes internet. Zajímavou výbavou může být aplikace zaznamenávající jízdní data a časy, které může doplnit také o záběry z kamery, tento systém lze nastavit rovněž pro automatické nahrávání provozu před vozem.
Pro interiér osmé generace typu Corvette jsou připraveny široké možnosti individualizace s možností výběru jednoho ze šesti barevných schémat, šesti barev bezpečnostních pásů nebo tří alternativ prošívání. Připraveny jsou také tři verze sedadel od komfortně laděných až po výrazně sportovní se zvýšenými bočnicemi.
Chevrolet představil Corvette Stingray v červenci a plánuje spuštění výroby koncem roku 2019 v továrně GM Bowling Green Assembly ve státě Tennessee. Základní cena je stanovena na 59 995 dolarů bez místní daně. A to je vzhledem ke konkurenci s motorem uprostřed velmi zajímavá částka. Například Audi R8, byť s výkonnějším desetiválcem, startuje o závratných 110 tisíc dolarů výše, Lotus Evora 400 má cenovku větší o 25 000 dolarů a například Porsche 718 Cayman GT4 o 40 000 dolarů. Corvette Stingray tak přináší styl a koncepci „opravdových“ sportovních automobilů za peníze „obyčejných“ vozů s klasickou koncepcí.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový osmiválec LT2 uložený před zadní nápravou podélně, DOHC 4V, proměnné časování, elektronické přímé vstřikování, vypínání poloviny válců, hliníkový blok s litinovými vložkami válců, mazání se suchou skříní; 6162 cm3 (ø 103,3 x 92,0 mm); 11,5:1; 369 kW (495 k)/ /6450 min-1 a 637 N.m/5150 min-1.
PŘEVODOVKA
Osmistupňová dvouspojková převodovka Tremec M1L. Pohon zadních kol, diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
PODVOZEK
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena; odpružení a tlumení integrovanými jednotkami (coilover) s vinutými pružinami a jednoplášťovými tlumiči (na přání elektronicky řízené s magnetoreologickou kapalinou), příčný zkrutný stabilizátor; elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, př./zad. ø 321/339 (na přání 345/350) mm, vpředu čtyřpístkové dvoudílné třmeny Brembo (volitelně jednodílné), vzadu čtyřpístkové jednodílné třmeny, ABS/EBD, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, proměnný převod v závislosti na úhlu natočení volantu (uprostřed 15,7:1); kola z lehkých slitin vpředu 8,5J x 19, vzadu 11J x 20, pneumatiky vpředu 245/35 ZR 19, vzadu 305/30 ZR 20, Michelin Pilot Sport ALS (na přání Michelin Pilot Sport 4S).
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2722 mm, rozchod kol 1648/1586 mm; d/š/v 4630/1934/ /1234 mm; objem zavazadlových prostorů 357 l; „suchá“ hmotnost 1530 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 310 km/h; zrychlení 0 – 60 MPH za <3,0 s.
CENA od 59 950 dolarů (bez daně)
CORVETTE S MOTOREM UPROSTŘED |
1960 CERV I
|
1964 Grand Sport II
|
1964 CERV II
|
1965 XP-819
|
1968 Astro II XP-880
|
1969 XP-882
|
1972 XP-895
|
1976 Aerovette
|
1985 Indy
|
1990 CERV III
|
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)