Náš test
Škoda Rapid 1.4 TSI / 1.6 TDI – Mezera zaplněna
Otakar Gregora 25.07.2013 07:45
Škoda splnila slib, že každoročně přijde na trh s novým nebo výrazně modernizovaným vozem, a loni představila sedmou typovou řadu pod staronovým názvem Rapid...
Podrobný popis Rapidu v AR 8/’12 doplňujeme redakčním testem dvou typů, lišících se především poháněcími soustavami. Jedním z podnětů vývoje nového vozu byla nepochybně snaha vyhovět zájemcům o pohodlný, dobře vybavený, dostatečně výkonný a cenově přístupný rodinný automobil, jenž by zaplnil mezeru mezi menší Fabií a větší Octavií, jež se, měřeno celkovou délkou, příchodem nové Octavie zvětšila na bezmála 600 mm.
Na první pohled budí Rapid dojem tříprostorového sedanu s krátkou stupňovitou zádí, ale již první vstup do zavazadlového prostoru prozradí, že je to liftback, spojující víko zavazadlového prostoru se zadním oknem se společně se otevírající lomenou výklopnou stěnou. Design karoserie má charakteristické rysy vozů této značky, zejména přídě s maskou chladiče, vestavěný nárazník a nízké světlomety, a tak při rychlém míjení za jízdy se příliš neliší od Octavie. Ostatně má stejný i tvar dveří s malými trojúhelníkovými okénky vzadu. Všechna sedadla jsou dobře přístupná čtveřicí dveří, jejichž úhly otevírání se jen málo liší od dnešního standardu 65°. Také zavazadlový prostor je pohodlně přístupný, neboť výklopná stěna sahá k jeho prahu 690 mm nad zemí a její dolní okraj se po otevření zvedá do výšky 1870 mm, v níž neohrožuje hlavy osob manipulujících se zavazadly.
Rapid vyplňuje mezeru mezi Fabií a Octavií nejen vnějšími rozměry, ale i velikostí interiéru. Jeho tvůrcům se podařilo příkladně využít obestavěný prostor karoserie a splnit tak požadavky na plnohodnotný pětimístný vůz, o čemž svědčí i námi změřené vnitřní rozměry. Řidič a spolucestující na předních sedadlech mají k dispozici šířku ve výši loktů/ramen 1430/1390 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 940 až 1040 milimetrů, cestující na zadních sedadlech v obdobných místech 1420/1360 mm, resp. 910 mm. Vzadu je dost místa pro nohy, a to i za předními sedadly posunutými zcela vzad, kdy je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera 180 mm. Jsou-li však přední sedadla nastavena do střední polohy, mají zadní cestující k dispozici komfortních 300 milimetrů, tedy více než v mnoha větších vozech. Většinu svých konkurentů překonává Rapid objemem zavazadlového prostoru, v základním uspořádání dlouhým i širokým v rovině podlahy 1000 mm a pod výklopným krytem vysokým nejméně 570 mm.
Sklopením zadních opěradel na sedáky se jeho ložná délka zvětší na nejméně 1680 mm, prodloužená ložná plocha však není rovná. Rapid se vyrovná přímým konkurentům i rozsahem výbavy, nabízené ve třech úrovních Active, Ambition a Elegance, z nichž poslední, nejbohatší, měly i oba testované vozy. Mezi prvky standardní výbavy najdeme mj. šest airbagů, kotevní úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, dálkově ovládané centrální zamykání, elektricky ovládaná skla dveří i vyhřívaná zpětná zrcátka, zbarvená skla, dvouzónovou klimatizaci Climatronic s elektronickou regulací a pylovým filtrem, přední a zadní parkovací čidla, elektricky vyhřívaná přední sedadla a trysky ostřikovačů čelního skla, multifunkční volant s ovládacími tlačítky audiosoustavy, či přední mlhovky s funkcí Corner.
Z pestré palety příplatkové výbavy na přání jmenujme alespoň tempomat s omezovačem rychlosti, plnohodnotné náhradní kolo, přední sportovní sedadla, signalizaci vzdáleností při parkování, navigační soustavu aj. Kvality vozu dokresluje velmi pečlivé dílenské zpracování všech detailů a použitý hodnotný materiál v kombinaci textilu, poddajných plastů a kůže. Pro snížení výrobních nákladů a dosažení příznivé prodejní ceny byla pro konstrukci Rapidu zvolena jednodušší a osvědčená řešení s poměrně velkým využitím komponentů jiných vozů této značky, resp. koncernu Volkswagen, samozřejmě s podmínkou zachování dobrých provozních i užitných vlastností a bezpečnosti. Základem podvozku je upravená podlahová skupina sestavená z prvků jiných vozů, pravděpodobně Fabie a Octavie, stejný původ mají hlavní skupiny podvozku jako nápravy, brzdová soustava, odpružení a řízení, jak je zřejmé z připojeného přehledu základních technických údajů.
Detailní odlišnosti jednotlivých typů souvisejí s použitými motory, nejvýznamnější jsou zadní bubnové brzdy místo kotoučových, jež mají jen nejlépe vybavené typy s nejvýkonnějšími motory, rovněž tak různé rozměry kol a pneumatik. Z portfolia motorů VW Group byly pro Rapid zvoleny čtyři zážehové a jeden vznětový, z nichž jsme vyzkoušeli dva nejvýkonnější čtyřválce; zážehový 1.4 TSI/90 kW a vzně-tový 1.6 TDI/77 kW, oba přeplňované, s přímým vstřikováním paliva a čtyřventilovými rozvody. První z nich je zatím nejvýkonnějším motorem pro Rapid, do doby než jej překoná (snad letos) diesel 2.0 TDI/103 kW. Vznětový motor se již osvědčil v jiných -typech, a tak nebylo třeba na něm nic podstatného měnit. Charakteristikám motorů jsou optimálně přizpůsobeny převodovky, pro 1.6 TDI pětistupňová s přímým řazením, pro 1.4 TSI výhradně elektronicky řízená robotizovaná sedmistupňová DSG se dvěma spojkami, umožňující i postupné manuální řazení, nikoli však páčkami pod volantem, jež by bylo jistě dražší.
Ačkoli pro konstrukci Rapidu byla zvolena vesměs jednodušší a tudíž levnější ře-šení, nikterak to není na úkor jeho bezpečnosti. Tak jako většina moderních vozů má standardně řadu asistenčních soustav, zvyšujících aktivní bezpečnost a napomáhajících řidiči v mezních situacích. Kromě ABS s elektronickým rozdělováním brzdného účinku je to brzdový asistent, stabilizační i protiprokluzový program a asistent pro rozjezd do svahu, za příplatek i parkovací asistent. Oba vozy jsme vyzkoušeli v běžných provozních podmínkách. Jízdními vlastnostmi se shodují, malé rozdíly jdou na vrub pneumatikám; 1.4 TSI jsme zkoušeli na letních, 1.6 TDI ještě na zimních. Chování vozu v zatáčkách je charakteristické pro automobily s předním pohonem, díky optimálnímu nastavení podvozku je však nedotáčivost malá a snadno se koriguje přesným řízením za přispění ESP. Vůz je směrově stabilní, účinnost příčné stabilizace výrazně omezuje boční naklánění. Brzdová soustava zejména ve čtyřkotoučové verzi spolehlivě zvládá dynamické nároky jízdy bez známek slábnutí i při opakovaném brzdění plně zatíženého vozu. Charakteristika odpružení vyhovuje požadavkům na dobré jízdní vlastnosti a ovladatelnost bez omezení komfortu. Související měření dynamických vlastností a spotřeby paliva potvrdila reálnost údajů výrobce. Zejména se zážehovým motorem je Rapid dostatečně temperamentní, podíl na tom má i znamenitá robotizovaná převodovka DSG řadící plynule bez rázů a s takřka neznatelnými prodlevami. Oba nejvyšší stupně mají funkci vestavěných rychloběhů, vůz na ně dosahuje největší rychlosti ve střední oblasti průběhu točivého momentu při snížené spotřebě paliva. U obou vozů lze i při svižné jízdě udržet průměrnou spotřebu pod 5,0 l/100 km. Škoda Rapid splňuje očekávání potenciálních zájemců o kompaktní rodinný automobil dobrých užitných vlastností, poskytující komfort i při dlouhých jízdách a plném obsazení. Zcela bezkonkurenční je v této třídě zavazadlový prostor, vyhovující i velkým nárokům na přepravu zavazadel. Rapid uspokojí i zájemce kladoucí důraz na vzhled a estetické hodnoty. Bude jistě lákavou nabídkou nejen příznivcům značky s okřídleným šípem, pro něž je Fabia příliš malá, ale povyrostlá Octavia zbytečně velká a také drahá. Škoda Rapid se v závislosti na motoru a výbavě prodávala v době testu za ceny v rozpětí od 292 900 do 463 900 Kč.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; hlava válců z hliníkové slitiny; chlazení s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 140 A; a) 1.4 TSI – zážehový, blok motoru z hliníkové slitiny; 1390 cm3 (ø 76,5 x 75,6 mm), 10,0:1; 90 kW (122 k)/5000 min‑1 a 200 N.m/1500 až 4000 min‑1; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly; přímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; akumulátor 12 V – 60 A.h; b) 1.6 TDI – vznětový, blok motoru litinový; 1598 cm3 (ø 79,5 x 80,5 mm), 16,5:1; 77 kW (105 k)/4400 min‑1 a 250 N.m/1500 až 2500 min‑1; DOHC 4V, vačkový hřídel výfukových ventilů poháněný ozubeným řemenem a spřažený s vačkovým hřídelem sacích ventilů ozubenými koly; ventily v rovnoběžných řadách ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail, vstřikovací tlak 160 MPa; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic; akumulátor 12 V – 70 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; a) robotizovaná tříhřídelová sedmistupňová převodovka DSG se dvěma elektrohydraulicky ovládanými lamelovými spojkami v olejové lázni, s možností samočinného i ručního řazení (3,50 – 2,09 – 1,34 – 0,93 – 0,97 – 0,78 – 0,65 – Z 3,72); stálý převod 4,80 (I až IV) a 3,43 (IV až VII, Z); b) jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka s přímým řazením (3,72 – 2,12 – 1,27 – 0,87 – 0,66 – Z 3,60); stálý převod 3,16.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s trojúhelníkovými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (v zadu vně pružin), vpředu s příčným zkrutným stabilizátorem ø 20 mm; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové ø 288/230 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrohydraulickým posilovačem, volant ø 378 mm, 2,8 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 6,5 J x 16; pneumatiky 215/45 R 16, a) Dunlop Sport MAXX, b) Michelin Alpin.
KAROSERIE – samonosná ocelová; tříprostorový čtyřdveřový pětimístný sedan se stupňovitou zádí, výklopnou zadní stěnou (liftback) a variabilním zavazadlovým prostorem; součinitel odporu vzduchu cx = 0,30.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – rozvor náprav 2602 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1463/1500 mm; d/š/v 4483/1706/1461 mm; světlá výška 136 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1230/1690 (1265/1725) kg; objem zavazadlového prostoru 550/1490 l; objem palivové nádrže 55 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v závorkách pro b) – největší rychlost 206 (190) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,5 (10,6) s, 0 – 1000 m za 30,8 (32,2) s; spotřeba paliva EU 7,4/4,8/5,8 (5,6/3,7/4,4) l/100 km; emise CO2 134 (114) g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 11,0 m.
Převzato z časopisu