Náš test
Škoda Octavia Green E Line – Elektřina v praxi
Petr Hanke 15.02.2013 08:49
První test elektrické Octavie nejen prověřil skutečnou použitelnost tohoto hnacího konceptu, ale také poukázal na případná omezení...
Prototyp elektrické verze Škoda Octavia Green E Line jsme představili v AR 03/’12. Nyní jsme tento vůz dostali k několikadennímu praktickému testu. Nebylo to ale jen tak, museli jsme absolvovat školení bezpečnosti práce pro obsluhu elektrickou energií poháněného automobilu, nechat udělat revizi elektrického vedení a teprve pak ze zavazadlového prostoru vyjmout speciální rychlonabíječku. Jen připomeňme, že elektrickou energií poháněná Škoda Octavia je prototypem postaveným v deseti exemplářích; úkolem je sbírat údaje o provozu. Proto bylo předváděcí vozidlo vybaveno jednotkou schraňující všemožné údaje, které posílalo přímo na servery automobilky do Mladé Boleslavi pro příslušné analýzy.
Celý test jsme zaměřili na měření spotřeby energie, času potřebného pro dobíjení a reálné jízdní dynamiky. Jízda s elektromobilem se takřka neliší od řízení běžného automobilu se samočinnou převodovkou. Dokonce je samotné svezení z pohledu komfortu v mnohém příjemnější. Vůz je velmi tichý, při rozjezdu rychle a velice přesně reaguje a jízda je celkově kultivovaná a jemná. Absence zvuku spalovacího motoru si vyžádala instalaci bzučáku do přední části vozu, který se od rychlosti cca 40 km/h výše samočinně vypíná; do ní však účinně upozorňuje chodce na blížící se elektrický automobil. Jízdní vlastnosti překvapují. I když je elektrická Octavia o 300 kg těžší než standardní 1.4 TSI, zásluhou v zadní části uložených akumulátorů o hmotnosti 315 kg má lepší rozložení hmotnosti, a tak v zatáčkách působí neutrálním dojmem. Nevýhodou této vlastnosti je ale trakce bezprostředně při rozjezdu, kdy na přední kola může putovat maximum točivého momentu 270 N.m (je dostupný po dobu čtyř sekund, 255 N.m je poté k dispozici na šedesát sekund).
Displej palubního počítače, speciálně upravený pro elektrický model, běžně ukazoval průměrnou spotřebu energie 17 kWh/ 100 km (jen pro srovnání: toto množství energeticky odpovídá 1,9 l benzinu Natural 95). Při jízdě ustálenou rychlostí 80 km/h se zapnutým tempomatem s výslednou průměrnou rychlostí 77 km/h na dráze 25 km vůz vykázal spotřebu 11,8 kWh/100 km. Když jsme však průměrnou rychlost zvýšili na 124 km/h při nastavených 130 km/h na tempomatu, narostla na 20,1 kWh/100 km. Při zvýšení rychlosti o 60 procent tedy došlo k nárůstu spotřeby energie o 70 %. Jelikož kapacita akumulátoru činí 26,5 kWh, lze snadno vypočítat, že při výše uvedené průměrné spotřebě by měl dojezd na jedno nabití činit přibližně 155 kilometrů. Realita je ale poněkud jiná, protože řidič nemá z bezpečnostních důvodů k dispozici plnou kapacitu akumulátoru.
Měřením spotřeby v závislosti na zbývající kapacitě akumulátoru jsme vypočítali, že k reálnému využití je připraveno 18 až 21 kWh energie. Z toho je zřejmé, že při troše snahy lze na nabití akumulátorů opravdu ujet proklamovaných 150 km, když ale naopak využíváte velmi příjemným způsobem nabízenou dynamiku elektromotoru, potom se může dojezd zkrátit i na 80 km. Během provozu flotily elektrických Octavií byl změřen nejdelší dojezd 210 km na plné nabití akumulátorů v mimoměstském provozu při průměrné rychlosti 54 km/h. Výrobce udává, že při použití rychlonabíječky (měli jsme s testovacím vozem) se Octavia Green E Line nabije z 0 na 80 % kapacity během dvou hodin. My jsme za daný čas akumulátor dobili ze 42 na 96 procent, je však nutné si uvědomit, že akumulátory Li-Ion se po dosažení kapacity 80 % dobíjejí z bezpečnostních důvodů (aby se zabránilo přebití) mnohem pomaleji, než do této úrovně kapacity. Při tomto dobíjecím cyklu naše Octavia z elektrické sítě odčerpala rovných 18 kWh, což naznačuje, že dobíjení akumulátorů není zcela efektivní. Výpočtem totiž vychází, že oněch 18 kWh bylo třeba k doplnění 54 procent kapacity a tudíž, že k plnému dobití by bylo třeba 33 kWh energie.
Když tuto hodnotu porovnáme s reálnou kapacitou až 21 kWh, vychází, že účinnost dobíjení činí 64 % (naproti tomu spalovací motor dokáže využít přibližně jednu třetinu energie obsažené v palivu). Prototyp elektrického vozu Škoda Octavia Green E Line řidiči nabízí trojici jízdních režimů, které se liší způsobem spoření energie. U základního a nejčastěji používaného nastavení Drive, jehož dynamika je do rychlosti 80 km/h velmi příjemným zážitkem (automobil akceleruje s intenzivní, ale přesto jemně vnímanou silou ne nepodobnou velkým atmosféricky plněným motorům), může řidič měnit intenzitu rekuperace kinetické energie při sejmutí nohy z plynového pedálu. V tomto režimu elektromotor pracuje s trvalým výkonem 60 kW a krátkodobě až 85 kW. V módu Eco má řidič k dispozici 60 kW a dojde k omezení činnosti ventilace.
Tomu odpovídá zhoršení naměřených časů potřebných pro zrychlení. Nejvyšší rychlost je omezena na 120 km/h (podle GPS na 112 km/h). Nejúspornější režim Range znamená 50 kW, nejvyšší rychlost 95 km/h (GPS 89 km/h) a vypnuté topení a klimatizaci. Reálné testy elektrické Octavie Green E Line ukázaly, že udávané údaje jsou v mnoha směrech velmi teoretickými hodnotami, což je ale podobná situace jako při vykazování normované spotřeby paliva u současných vozidel. Na druhou stranu bylo řízení tohoto vozu velmi příjemným zážitkem, při němž si po nějakém čase zvyknete i na to, že na ukazateli dojezdu pracujete po většinu času s dvoucifernými hodnotami, jež u vozů se spalovacím motorem již vybízejí k návštěvě čerpací stanice. Naměřené údaje a zejména dojezdy platí pro teploty kolem 25 °C. Za nízkých teplot, kdy je třeba vyhřívat akumulátor i prostor pro posádku, dojezd elektromobilů obecně klesá.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – vpředu napříč uložený elektromotor o trvalém výkonu 60 kW (největším 85 kW po dobu 60 s); točivý moment 270 N.m; akumulátory Li-Ion 26,5 kWh. Jednostupňový převod; pohon předních kol.
PODVOZEK – samonosná ocelová karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči; kotoučové brzdy, ESP/ASR, ABS/EBD; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 225/55 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2578 mm, rozchod kol 1535/1508 mm, d/š/v 4569/ 1769/1468 mm; pohotovostní hmotnost cca 1650 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 135 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,0 s; dojezd 150 km; emise CO2 0 g/km (během jízdy).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)