Náš test
ŠKODA OCTAVIA 1.0 TSI – BESTSELLER S TŘÍVÁLCEM
Otakar Gregora 20.09.2016 06:19
Test
Od premiéry první novodobé generace vozu Škoda Octavia uplynulo již dvacet let. Za tu dobu se stal bestsellerem značky s logem letícího šípu. Významných změn nyní doznala třetí generace z roku 2013. V krátkodobém testu jsme vyzkoušeli zcela nový typ 1.0 TSI.
Na první pohled se nic nezměnilo, neboť inovace se nedotkla stylu karoserie ani designu jednotlivých detailů. Praktický liftback nadále přitahuje střízlivou elegancí a vyváženými proporcemi, za něž třetí generace vděčí zvětšení celkové délky a přiměřenému prodloužení rozvoru. Na odlišnostech celkového vzhledu různých typů nové řady se téměř výhradně podílejí kola, resp. jejich design a rozměry včetně pneumatik. Z celkových rozměrů, zejména délky a dobrého využití jimi vymezeného obestavěného prostoru, těží interiér, nabízející zvýšený komfort cestujícím a dostatek místa pro zavazadla, o čemž svědčí i námi změřené vnitřní rozměry. V prostoru předních sedadel je šířka ve výši loktů/ramen 1470/1400 mm a výška stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 920 až 1010 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1460/1380 mm, resp. 930 mm.
Cestující na zadních sedadlech ocení i zvětšení dříve kritizovaného prostoru pro nohy, neboť mezera mezi zadními sedáky a opěradly předních sedadel nastavenými do střední polohy se zvětšila na komfortních 305 mm, a rovněž za předními sedadly posunutými zcela vzad je ještě zcela dostačujících 180 mm, čímž Octavia překonává i mnohé větší vozy. To platí i o dobře tvarovaném zavazadlovém prostoru, jehož objem patří k největším v této třídě. V rovině podlahy je dlouhý 1080 mm, z největší šířky 1140 mm je ve své zadní části zúžený mezi podběhy na 1010 mm a pod výklopným odnímatelným krytem vysoký 560 mm. Sklopením zadních dělených opěradel na sedáky se ložná délka zvětší na nejméně 1810 mm. Dlouhé předměty, například lyže, lze přepravovat uvnitř vozu i při obsazených vnějších zadních sedadlech díky otvoru za sklopnou středovou loketní opěrou. Inovace se sice nedotkla vnějšího vzhledu vozu, ale přinesla několik změn v interiéru, resp. jeho výbavě. Ta se nyní nabízí v pěti úrovních – Active, Ambition, Fresh, Style a Laurin & Klement, vesměs s bohatší paletou standardních prvků.
Testovaný vůz s výbavou Style měl například bezklíčové zamykání dveří Kessy a spouštění motoru tlačítkem, elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných sklopných zpětných zrcátek, sedm airbagů včetně okenních a kolenního pro řidiče, palubní počítač, úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, deštník pod sedadlem spolujezdce, elektronicky řízenou dvouzónovou klimatizaci Climatronic s pylovým filtrem a chlazenou schránkou před spolujezdcem, tempomat s omezovačem rychlostí, přední mlhovky, přední i zadní parkovací čidla, audiosoustavu s osmi reproduktory a ovládáním na multifunkčním volantu, „infontainment“ s pětipalcovým dotykovým barevným monitorem atd. Standardní výbavu obohatilo několik prvků z bohaté nabídky mimořádné výbavy nebo paketů za příplatky, např. elektrické nastavování a vyhřívání předních sedadel, adaptivní tempomat, parkovací asistent, couvací kamera, navigační soustava, panoramatické střešní okno, vyhřívané čelní sklo atd. Vše je pečlivě dílensky zpracováno vesměs z kvalitních materiálů v kombinaci textilu, plastů a kůže. Největší a nejvýznamnější novinku Octavie pro modelový rok 2017 najdeme pod kapotou.
Poprvé obohacuje paletu dosavadních vesměs čtyřválcových motorů zcela nový zážehový přeplňovaný řadový tříválec se všemi znaky moderních konstrukcí, odpovídající programu downsizingu menšími rozměry i nižší hmotností. Nahrazuje výkonnější verzi dosavadního čtyřválce 1.2 TSI, který překonává vzdor menšímu objemu výkonovými parametry – o 8 kW vyšším výkonem (+ 10 %), resp. o 25 N.m větším točivým momentem (+ 14 %). Ještě výrazněji dokumentuje dosažený pokrok srovnání měrných výkonů obou motorů: 85 kW/l, resp. 64 kW/l, tedy + 33 % ve prospěch 1.0 TSI. Ačkoli by se dala očekávat spíše tvrdší charakteristika, má nový motor díky optimalizovanému motormanagementu příznivý průběh točivého momentu v dosti širokém rozpětí středních otáček, neklesající mezi 1500 a 4500 min-1 pod 87 % maxima. Příjemným překvapením je kultivovaný běh motoru, jehož vibrace i hluk se podařilo potlačit bez použití vyvažovacího hřídele. K vrozeným přednostem motoru patří i jeho snížená hmotnost (75 kg), méně zatěžující přední nápravu a podílející se tak na zlepšení jízdních vlastností rychlejšími reakcemi při změnách směru. S vlastnostmi motoru je sladěna s ním spřažená šestistupňová převodovka, jejíž oba nejvyšší stupně mají funkci vestavěného úsporného rychloběhu. Na nejvyšší stupeň dosahuje vůz jmenovité největší rychlosti při otáčkách jen málo přes 4500 min-1, tedy v oblasti příznivé spotřeby paliva.
Tato nová poháněcí soustava je uložena v koncernové platformě MQB spolu s dalšími skupinami podvozku, jejichž hlavní konstrukční charakteristiky odpovídají nejrozšířenějšímu řešení pro většinu vozů nižší a střední třídy s pohonem předních kol. To platí zejména pro klikovou zadní nápravu, prostorově úspornou a výrobně nepříliš nákladnou, jejíž vrozené nectnosti se podařilo intenzivním vývojem a detailním zlepšováním natolik potlačit, že již citelně nehandicapují jízdní vlastnosti vozu. Ostatní skupiny podvozku (odpružení, brzdová soustava, řízení) jsou stejné jako u ostatních typů, jen detailními změnami přizpůsobené novému použití. Tak jako ostatní typy třetí generace má i nová Octavia s nejmenším motorem řadu vesměs elektronicky řízených asistenčních soustav, jež zvyšují aktivní bezpečnost a usnadňují ovládání vozu zejména v mezních situacích (některé jsou standardní, další za příplatky). Kromě ABS s brzdovým asistentem to je zejména protiblokovací a protiprokluzová soustava, asistent rozjezdu do kopce, adaptivní tempomat, parkovací asistent, kontrola tlaku v pneumatikách, systém pro udržování vozu v jízdním pruhu s varováním před jeho nechtěným opuštěním, signalizace vzdálenosti vpředu i vzadu při parkování, rozpoznávání dopravních značek atd. Nejnovější přírůstek typové řady Octavia třetí generace jsme zkoušeli, jako obvykle, v běžném provozu. Tak jako ostatní typy má velmi dobré jízdní vlastnosti a ve všech situacích se chová bezpečně díky nastavení podvozku a charakteristice odpružení, vyhovujícími dobrým kompromisem požadavkům na jízdní komfort i snadné a přesné ovládání.
Typické chování vozů s předním pohonem se projevuje jen lehkou nedotáčivostí a i při rychlé jízdě malým bočním nakláněním. Ani prudké dynamické či opakující se změny nevyvolávají velké a nežádoucí pohyby karoserie či pocity nebezpečí. Díky poměrně dlouhému rozvoru je Octavia směrově stabilní a její dobrá aerodynamika přispívá ke snížení hluku i citlivosti na boční vítr. Součástí jízdních zkoušek byla obvyklá měření dynamických vlastností a spotřeby paliva, jejichž výsledky prokázaly dobré vlastnosti nového motoru, který plně obstál při konfrontaci s větším čtyřválcem 1.2 TSI. Předčí ho v obou disciplínách, z nichž i subjektivní dojem slušného temperamentu, korespondující s naměřenými hodnotami zrychlení, je dobrou známkou na vysvědčení malého tříválce. Neméně uspokojivá je spotřeba paliva, změřené hodnoty ovšem nelze srovnávat s údaji výrobce (jak se často stává) vzhledem k rozdílným metodám měření. K plnému využití dobrých dynamických vlastností motoru je třeba ovšem přizpůsobit styl jízdy jeho charakteristice s optimálním režimem při poněkud vyšších otáčkách, které mu ostatně docela „chutnají“ a vyžadují jen vhodnou souhru akcelerátoru a včasného řazení, mimochodem přesného a lehkého. Nepominutelnou předností tohoto motoru je nízká a dobře tlumená hlučnost, díky níž charakteristický zvuk tříválce decentně proniká do interiéru vozu jen při běhu naprázdno a v oblasti většího zatížení a vyšších otáček. Octavia 1.0 TSI obohacuje již tak pestrou nabídku bestselleru značky Škoda dalším typem, nahrazujícím dosavadní výkonnější verzi čtyřválce 1.2 TSI, který překonává jak výkonem, tak jízdním temperamentem a spotřebou paliva. Zachovává si ovšem všechny dosavadní dobré vlastnosti Octavie – jízdní, užitné i bezpečnostní. Základní typ s manuální převodovkou a výbavou Active stojí 395 900 Kč, nejdražší testovaný typ je za 501 900 Kč. Kdo dává přednost luxusu samočinné převodovky, musí si připlatit 50 000 korun českých.
Technické údaje
MOTOR
1.0 TSI: kapalinou chlazený zážehový řadový tříválec uložený napříč před přední nápravou; 999 cm3 (ø 74,5 x 76,4 mm), 10,5:1; 85 kW/5500 min-1, 200 N.m/2000 – 3500 min-1; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC, vačkové hřídele poháněné řetězem, v každém válci dva sací a dva výfukové ventily ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 140 A; akumulátor 12 V – 59 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Hydraulicky ovládaná jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka s přímým řazením (3,77 – 1,95 – 1,28 – 0,97 – 0,78 – 0,65 – Z 3,18); stálý převod 4,056. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními trojúhelníkovými příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin), vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem Dual Rate, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením) ø 288/272 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektro-mechanickým posilovačem, volant ø 370 mm, 2,7 otáčky mezi krajními rejdy; kola Denom z hliníkové slitiny s ráfky 7 J x 17; pneumatiky Dunlop Sportmaxx 225/45 R 17; ocelové náhradní kolo s pneumatikou 205/55 R 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2686 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1549/1520 mm; d/š/v 4659/1814/1461 mm; světlá výška 139 mm; vnější stopový/
/obrysový průměr zatáčení 10,4/11,05 m; nájezdový úhel přední/zadní 14º/12,3º; provozní/povolená celková hmotnost 1225/1775 kg; objem zavazadlového prostoru 590/1580 l; objem palivové nádrže 50 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 202 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,9 s; spotřeba paliva EU 5,4/3,9/4,5 l/100 km; CO2 103 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (4)