Náš test
Honda Insight - Dospělý hybrid
Otakar Gregora 02.08.2010 00:51
Ke stále sílící vlně vozidel s hybridními pohony přispěla automobilka Honda druhou generací typu Insight…
Nový Insight je na rozdíl od svého takřka o deset let staršího a jen dvoumístného jmenovce plnohodnotný cestovní automobil. Na jeho podrobný popis v AR 3/’09 a 5/’10 navazujeme výsledky krátkodobého testu vozu prodávaného u nás, jenž se některými technickými údaji liší od verze pro severoamerický trh. Již na první pohled je zřejmé, že má se svým předchůdcem (viz test v AR 7/’00) společné jen jméno. Na původní nepraktické dvoumístné kupé s nepatrným zavazadlovým prostorem, jež bylo především nosičem pokrokových technologií v oblasti rozvíjejících se hybridních pohonů, navazuje plnohodnotný cestovní automobil s dvouprostorovou čtyřdveřovou karoserií a výklopnou zadní stěnou (hatchback). Elegantní a zřejmě i aerodynamicky zdařilý tvar karoserie s hladkým povrchem spojuje oblou příď s nízkou maskou chladiče dvěma plynulými oblouky s výklopnou stěnou splývající lomené zádě.
Vůz je sice homologován jako pětimístný, ale na zadních sedadlech mají dostatek místa a pohodlí jen dva dospělí cestující, kdežto třetí se musí trochu uskrovnit, což dosvědčují vnitřní rozměry. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1340/1430 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 950 až 1000 mm, v obdobných místech nesouměrně dělených zadních sedadel 1270/1370 mm, respektive 870 mm. Pro nohy je však vzadu dost místa, neboť nejmenší vzdálenost mezi jejich sedáky a předními opěradly se ze 160 mm zvětší po nastavení předních sedadel do střední polohy na 230 mm. Na rozdíl od svého dvoumístného předchůdce má nový Insight i dostatečně velký zavazadlový prostor. V rovině podlahy je dlouhý 840 mm, z největší šířky 1410 mm v zadní části zúžený mezi podběhy kol na 940 mm a pod krytem vysoký 380 mm. Sklopením zadních opěradel se jeho ložná délka zvětší na nejméně 1600 mm, pod podlahou je za akumulátorem soustavy IMA ještě úložný prostor objemu asi 30 litrů.
Insight, tak jako většina vozů této značky, je už v základní verzi bohatě vybaven, a tak nabídka mimořádné výbavy za příplatky není příliš velká. Ze tří úrovní standardní výbavy S, Comfort a Elegance měl testovaný vůz poslední, nejluxusnější. Patří k ní např. čelní a boční airbagy pro přední sedadla a okenní pro obě řady, xenonové světlomety s ostřikovači, přední mlhovky, dálkově ovládané centrální zamykání, stírače s dešťovým čidlem, elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných a sklopných zpětných zrcátek, úchyty Isofix na zadních sedadlech, tempomat, palubní počítač, samočinná klimatizace, multifunkční volant obložený kůží, audiosoustava se šesti reproduktory a přehrávačem CD/MP3, či konektory USB a AUX. Úroveň dílenského zpracování je velmi dobrá, rovněž tak kvalita materiálů čalounění a sedadel.
Ergonomicky dobře řešenému pracovišti řidiče vévodí bohatě vybavená přehledná přístrojová deska, rozdělená do dvou navazujících zón. Ve stíněném výklenku před dvousměrně seřiditelným multifunkčním volantem je velký kruhový otáčkoměr mezi ukazatelem stavu paliva a indikátorem režimu jízdy. V menším výklenku nad ním je digitální rychloměr, jehož pozadí informuje řidiče barevnou změnou od zelené přes zelenomodrou k modré o stylu jízdy z hlediska hospodárnosti. Uvnitř stupnice otáčkoměru je displej multifunkčního palubního počítače, v němž se po stisknutí tlačítka Econ vlevo od volantu zobrazuje symboly rostoucích zelených rostlinných lístků odměna za hospodárnou jízdu.
Honda Insight je postavena na upraveném podvozku druhé generace typu Jazz se stejnou konstrukcí hlavních skupin, zejména náprav. Koncepce hybridní poháněcí soustavy byla sice principiálně převzata z prvního Insightu, od něhož se však výrazně liší konstrukcí jak motorové skupiny, tak převodovky. Dřívější tříválec se čtyřventilovým rozvodem nahradil větší a výkonnější čtyřválec s variabilním časováním i zdvihem dvojic ventilů v každém válci. S jeho klikovým hřídelem je přímo spojena druhá část hybridní soustavy IMA, velmi úzký elektromotor/generátor, jenž má ale vzhledem k výkonu 10 kW převážně asistenční funkci, umožňuje však i krátkodobý jen elektrický bezemisní pohon do rychlosti 48 km/h, vhodný např. při popojíždění v garážích. Hospodárnost provozu zvyšuje systém Stop/Start, vypínající motor při zastavení a opět ho spouštějící po uvolnění pedálu brzdy, a rekuperace energie při brzdění, při němž se také dobíjí sada akumulátorů NiMH, menší než u prvního Insightu.
S motory je spojena elektronicky řízená samočinná převodovka CVT, umožňující nejen plynulou změnu převodu, ale i manuální postupné řazení sedmi naprogramovaných virtuálních stupňů páčkami pod volantem. Přesunutím hlavní volicí páky do polohy S se mění celkový rozsah převodů pro bystřejší akceleraci. Podrobnosti o konstrukci podvozku a poháněcí soustavy jsou ve shora zmíněném článku a v připojeném přehledu hlavních technických údajů. Poznamenejme ještě, že Insight je vybaven pomocnými soustavami zvyšujícími aktivní bezpečnost, z nichž měl testovaný vůz i stabilizační systém VSA.
O tom, že Insight druhé generace je plnohodnotný cestovní vůz nižší střední třídy, jsme se přesvědčili jízdními zkouškami a obvyklým měřením. Dynamické vlastnosti odpovídají výkonu motoru, od údajů výrobce se jen nepatrně liší a zcela uspokojují běžné požadavky na rodinné vozy této třídy. Využíváním vlastností hybridní soustavy a díky možnosti neustálé kontroly provozního režimu lze dosáhnout i při svižné jízdě nízké spotřeby paliva. Jízdní vlastnosti jsou vesměs velmi dobré a chování v nejrůznějších situacích na úrovni srovnatelných moderních vozů této třídy, stejně jako bezpečné ovládání přesným řízením s vhodnou charakteristikou posilovače, či účinnost brzdové soustavy. Cestující ocení pohodlí a zejména nízkou hladinu vnitřního hluku.
Honda Insight zpestřuje nabídku vozů této třídy a obohacuje ji novými vlastnostmi postupně se prosazujících hybridních pohonů. Testovaný vůz v nejvyšší výbavě Elegance stál v době testu 579 000 Kč, ostatní dva s nepatrně skromnějšími výbavami S, resp. Comfort, byly levnější o šedesát tisíc, resp. čtyřicet tisíc Kč.
Zdroj: Automobil 06/10
Autor: Ing. Otakar Gregora
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)