Náš test
Honda Civic Tourer 1.8i-VTEC / 1.6i-DTEC – Užitečný elegán
Otakar Gregora 06.08.2014 07:06
Závěrem roku 2013 obohatila Honda paletu svých vozů elegantním kombi Civic Tourer...
Kombi Honda Civic Tourer je odvozeno od hatchbacku Civic deváté generace, na jehož stručné představení (viz AR 1/’14) navazujeme krátkodobým testem dvou typů s různými pohonnými jednotkami. Tourer se na první pohled liší od dvouprostorového sedanu (hatchbacku) zadní částí karoserie za sloupky B, jíž designeři elegantně navázali na přední část plynule stoupající linií dolního okraje bočních oken, vrcholící v horní části koncových svítilen. Ačkoli na zvětšení celkové délky o 235 mm se podílí jen záď stejným prodloužením převisu, působí celek vyváženě. Zdařilé je i protažení zatmavených třetích bočních oken do sloupků D a, podobně jako u sedanu, propojení velkých koncových svítilen ještě výraznějším červeným pásem na víku zavazadlového prostoru.
Předností vozu je velmi snadná přístupnost zadních sedadel a zavazadlového prostoru díky mimořádně velkému úhlu otevírání zadních bočních dveří a vysoko se otevírající výklopné zadní stěně. Civic Tourer patří díky příkladnému využití obestavěného prostoru, na němž se podílí i umístění palivové nádrže pod předními sedadly a absence náhradního kola, k nejprostornějším kombi své třídy, o čemž svědčí i rozměry interiéru. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1450/ 1440 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 925 až 990 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1455/1355 mm, respektive 945 mm. Zadní cestující mají i dost místa pro nohy, neboť za zcela vzad posunutými předními sedadly je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera 150 mm, při nastavení do střední polohy komfortních 270 mm. Většinu konkurenčních kombi překonává Tourer velikostí zavazadlového prostoru, v základním uspořádání dlouhého v rovině podlahy 990 mm, z největší šířky 1440 mm v zadní části zúženého mezi podběhy na 1060 milimetrů a pod svinovacím krytem vysokého 540 mm.
Zmínku zaslouží originální systém zadních sedadel Magic Seats, umožňující zvětšit zavazadlový prostor buď sklopením jejich opěradel na sedáky, současně se posouvající vpřed a dolů, nebo přiklopením sedáků k opěradlům do svislé polohy. Tak se zvětší ložná délka zavazadlového prostoru na nejméně 1785 milimetrů, respektive za předními sedadly lze přepravovat předměty vysoké až jeden metr. Nové kombi splňuje nejen nároky na užitné vlastnosti a variabilitu, ale i požadavky na komfort rodinného automobilu. Zájemci mohou volit z pěti úrovní široké palety standardní a mimořádné výbavy, označené S, Comfort, Sport, Lifestyle a Executive. Již základní S (jen pro vznětový motor) má mj. dálkově ovládané centrální zamy-kání, šest airbagů včetně okenních pro obě řady sedadel, elektrické ovládání skel všech dveří, úchyty Isofix na krajních zadních sedadlech, denní svícení či osvětlení zavazadlového prostoru. Další úrovně mají postupně bohatší výbavu; např. testované vozy s výbavou Lifestyle měly navíc elektrické ovládání sklopných zpětných zrcátek, vyhřívaná přední sedadla, tempomat s omezovačem rychlosti, audiosoustavu s osmi reproduktory a ovládáním na volantu, přední a zadní parkovací čidla, zadní parkovací kameru, přední mlhovky, dvouzónovou samočinnou klimatizaci, zásuvky 12 V na přístrojové desce a v zavazadlovém prostoru, dvojité dno zavazadlového prostoru aj.
Náročnějším zájemcům je určena pestrá nabídka mimořádné výbavy za příplatky, většinou zahrnuté do různých paketů, z nichž jmenujme například navigační soustavy, ostřikovače světlometů, protikolizní systém, adaptivní tempomat, asistent pro couvání, varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, rozpoznávání dopravních značek, detekci předmětů ve slepém úhlu a další. Honda Civic Tourer se řadí k nejlepším vozům své třídy (a v mnoha ohledech nejen té) vysokou úrovní dílenského zpracování i kvalitou použitých materiálů. Na rozdíl od karoserie převzal Civic Tourer od hatchbacku koncepci poháněcí soustavy a podvozku včetně konstrukce hlavních soustav, podrobené ovšem specifickým změnám pro nové použití.
Na českém trhu se nabízí se dvěma alternativními motory, zážehovým 1.8i-VTEC a vznětovým 1.6i-DTEC, v kombinaci s manuálními šestistupňovými převodovkami (ty jsme vyzkoušeli v testovaných vozech), zážehový také se samočinnou pětistupňovou. Zážehový motor jsme již poznali při testu hatchbacku (viz AR 11/’12), a tak popis jeho konstrukce a vlastností omezujeme na hlavní údaje v připojeném přehledu. Zcela nový je naopak vznětový čtyřválec 1.6i-DTEC, určený i pro sedan Civic a SUV CR-V, první z nové generace motorů Earth Dreams Technology, kterou vyvinula Honda s cílem dosáhnout vyváženého poměru spotřeby paliva a jízdních výkonů. Je nejlehčí ve své třídě a o 47 kg lehčí než turbodiesel 2.2i-DTEC, čehož se dosáhlo jak moderními technologickými postupy a celohliníkovou konstrukcí bloku motoru i hlavy válců, tak důsledným zmenšováním rozměrů a snižováním hmotnosti všech dílů. Obě převodovky se liší odstupňováním sladěným s charakteristikami přiřazených motorů, s úspornými nejvyššími stupni, s nimiž vozy dosahují deklarovaných největších rychlostí při otáčkách 5700, resp. 3500 min‑1. O hospodárnosti resp. stylu jízdy informuje řidiče systém Eco Assist, měnící barvu linek okolo digitálního rychloměru od zelené k modré. Jeho účinnost zvyšuje u zážehového motoru vypínatelný režim ECON, upravující charakteristiku elektronického ovládání škrticí klapky, aby byl zaručen plynulý nárůst točivého momentu pro klidnou jízdu se sníženou spotřebou paliva.
Oba motory mají samočinný systém Stop/Start, přerušující dodávku paliva při zastavení vozu a zařazení neutrálu. Jednotlivé skupiny podvozku byly převzaty ze sedanu a detailními změnami optimálně přizpůsobeny požadovaným vlastnostem kombi. Hlavní znaky konstrukce zavěšení kol, jejich odpružení, brzdové soustavy a řízení jsou v připojeném přehledu základních technických údajů. Zvláštní zmínku však zaslouží odpružení zadní nápravy s adaptivními tlumiči, s třemi volitelnými nastaveními comfort, normal a dynamic, zajišťujícími optimální komfort a stabilitu při různých jízdních podmínkách a zatíženích vozu. Civic Tourer má také řadu asistenčních soustav zvyšujících jeho aktivní bezpečnost a usnadňujících ovládání v nejrůznějších situacích. Kromě ABS s brzdovým asistentem a signalizací nouzového brzdění, aktivující výstražná a brzdová světla, jsou to stabilizační systém VSA, asistent rozjezdu do svahu, adaptivní tempomat, protikolizní systém zmírňující následky nárazu při rychlosti do 30 km/h a jiné, některé však nelze vzájemně kombinovat. Oba automobily jsme zkoušeli v běžném provozu na suchých i mokrých silnicích s různou kvalitou povrchu. Vesměs prokázaly velmi dobré jízdní vlastnosti a pocit vysoké bezpečnosti i v mezních podmínkách, zejména neproblematické chování v zatáčkách jen s mírnými projevy nedotáčivosti a bočního naklánění, rovněž i dobrou směrovou stabilitu.
Prokazatelně se projevila účinnost volitelné charakteristiky zadních adaptivních tlumičů, přizpůsobujících jízdní vlastnosti vozu, jeho chování a komfort okamžitým jízdním podmínkám, zatížení a stylu jízdy. Na bezpečném ovládání se podílí výkonná brzdová soustava a přesné řízení s dobře zvoleným převodem i účinností posilovače. Obvyklým měřením jsme ověřovali i dynamické vlastnosti a spotřebu paliva, jejichž výsledky vcelku dobře, jen s obvyklými odchylkami, odpovídají údajům výrobce a potvrzují proklamované zaměření na dosažení optimálního kompromisu všeho, co se od takového vozu očekává. Máme-li přece jen výhrady, pak k zážehovému motoru, který poněkud zklamal celkovým projevem, neboť zejména v oblasti středních a vyšších otáček by mohl být vitálnější, bez potřeby častějšího řazení a udržování ve vyšších otáčkách. Vznětový motor však zaslouží plné absolutorium. Celkové hodnocení automobilu nicméně uzavíráme přesvědčením, že nový Civic Tourer patří k nejlepším kombi nižší střední třídy, neboť splňuje hlavní požadavky kladené na rodinné vozy tohoto druhu. Zájemce plně uspokojí především velkým zavazadlovým prostorem, mimořádnou variabilitou interiéru, pohodlím, jízdními vlastnostmi, vysokou mírou bezpečnosti a bohatstvím výbavy. To vše v elegantním kabátu líbivé a aerodynamicky zdařilé karoserie, vzdálené uniformitě mnohých konkurentů. Dostatečně pestrá paleta jednotlivých typů byla v době testu v cenovém rozpětí od 487 900 do 654 900 korun českých.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou a skloněný vzad; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny, chlazení se dvěma elektrickými větráky;
a) 1.8 i-VTEC – zážehový 1798 cm3 (ø 81,0 x 87,3 mm); 10,6:1; 104 kW (141 k)/6500 min‑1 a 174 N.m/4300 min‑1; OHC, vačkový hřídel poháněný řetězem, dva sací a dva výfukové ventily v každém válci s variabilním časováním i zdvihem, ovládané vahadly; variabilní sací potrubí; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; dvoustupňový trojčinný katalyzátor výfuku; alternátor 14 V – 95 A, akumulátor 12 V – 60 A.h;
b) 1.6 i-DTEC – vznětový 1597 cm3 (ø 76,0 x 88,0 mm); 16,0:1; 88 kW (120 k)/4000 min‑1 a 300 N.m/2000 min‑1; DOHC, vačkový hřídel výfukových ventilů poháněný řetězem a spřažený s vačkovým hřídelem sacích ventilů ozubenými koly, dva sací a dva výfukové ventily v každém válci ovládané vahadly; přímé vstřikování paliva vysokotlakou soustavou common rail; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic; alternátor 14 V – 150 A, akumulátor 12 V – 70 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka s přímým řazením, a (3,142 – 1,869 – 1,303 – 1,054 – 0,853 – 0,727 – Z 3,307), stálý převod 4,294; b (3,642 – 1,884 – 1,179 – 0,869 – 0,705 – 0,592 – Z 3,673), stálý převod 3,571.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny tvaru L a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s plynovými teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin), vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, kotoučové ø 293/276 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 370 mm, 2,47 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7J x 17; pneumatiky Dunlop SP WinterSport 4D, 225/45 R 17; bez náhradního kola, se sadou na opravy.
KAROSERIE – samonosná ocelová; čtyřdveřové pětimístné osobní kombi s výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – rozvor náprav 2595 mm, rozchod kol 1540/1540 mm; d/š/v 4535/1770/1420 mm; světlá výška 140 (145) mm; provozní/povolená celková hmotnost 1355 (1412)/1790 (1910) kg; objem zavazadlového prostoru VDA 624/1668 l;
objem palivové nádrže 50 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v závorkách pro b) – největší rychlost 210 (195) km/h;
zrychlení 0 – 100 km/h za 9,2 (10,1) s; spotřeba paliva EU 7,7/5,3/6,2 (4,2/3,6/3,8) l/100 km;
emise CO2 146 (99) g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 11,08/11,82 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)