Náš test
Honda CR-V 2.2 i-DTEC – Nejoblíbenější
Otakar Gregora 14.05.2013 08:00
Po sedmnácti letech představila Honda čtvrtou generaci, po více než pěti milionech vyrobených vozů se CR-V stal nejoblíbenějším kompaktním SUV...
Krátkodobému testu jsme podrobili dva typy se vznětovými motory, lišící se převodným ústrojím. Nová Honda CR-V (viz též AR 10/’12) převzala od předchůdce celkovou koncepci, liší se však dynamičtějším designem dvouprostorové karoserie, postavené na podvozku s nezměněným rozvorem. Méně nápadné jsou nepatrně menší celkové rozměry (je o 5 mm kratší a o 30 mm nižší), podílející se spolu se zkrácením přídě posunutím dolního okraje čel-ního skla o 60 mm vpřed na příznivé změně celkových proporcí. Blíží se tak klasickým kombi, ale díky variabilitě interiéru a charakteristickým znakům SUV (ochrana spodku, větší kola i světlá výška) má lepší užitné vlastnosti.
Interiér je dobře přístupný čtveřicí bočních dveří (zadní se otevírají o 80°!) a dostatečně vysoko se otevírající zadní výklopnou stěnou, sahající k rovné podlaze zavazadlového prostoru jen 690 mm nad zemí. Ačkoli CR-V patří mezi kompaktní SUV a je i o něco menší než předchozí typ, nabízí díky nové konstrukci karoserie a velmi dobrému využití obestavěného prostoru více místa cestujícím i zavazadlům. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1500/1490 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 1010 až 1040 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1480/1420 mm, respektive 960 mm. Zadní cestující mají nadbytek místa pro nohy, neboť i za zcela vzad posunutými předními sedadly a zadními sedáky je mezera 195 milimetrů, po jejich posunutí do střední polohy luxusních 315 mm, čímž se CR-V vyrovná nejlepším vozům vyšší třídy. Dostatečně velký je i dobře tvarovaný zavazadlový prostor, v rovině podlahy dlouhý 960 mm, z největší šířky v zadní části 1340 mm zúžený mezi podběhy na 1060 mm a pod svinovacím krytem vysoký 580 mm.
Jednoduchým současným sklopením dělených zadních sedadel se jeho ložná délka zvětší na 1610 milimetrů. Nová Honda CR-V je srovnatelná s běžnými cestovními vozy jak uspořádáním ergonomicky dobře řešeného interiéru se zadními sedadly sníženými proti předchozímu typu o 38 mm, tak bohatou výbavou, nabízenou v úrovních S, Comfort, Elegance, Lifestyle a Executive. Poslední, nejluxusnější, kterou měly i oba testované vozy, se vyrovná nejlepším automobilům vyšší střední třídy. Z bohaté palety prvků standardní výbavy jmenujme bezklíčkové odemykání vozu a spouštění motoru, šest airbagů (dvoufázové čelní, boční vpředu a okenní v celé délce kabiny), elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných sklopných vnějších zpětných zrcátek (na straně spolujezdce se při zařazení zpátečky sklápí dolů), úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, palubní počítač, tempomat s omezovačem rychlosti, samočinnou dvouzónovou klimatizaci s výdechem k zadním sedadlům, tři zásuvky 12 V, audiosoustavu se šesti reproduktory, přehrávači CD/MP3 s ovládáním na volantu a konektory AUX/USB, dvousměrně seřiditelný kůží obložený multifunkční volant, prosklenou panoramatickou střechu, elektrické otevírání zadní výklopné stěny, světlomety Bi-HID s ostřikovači, stírač s dešťovým čidlem aj., z nichž mnohé má i základní verze S.
Náročnější si mohou vybrat nabídky mimořádné výbavy, většinou zahrnuté do sad Robust, Urban a Design, z nichž měl jeden testovaný vůz sadu Urban s nárazníky Aero, horním spoilerem výklopné zadní stěny a navigací HDD s barevným monitorem, vše za příplatek téměř sto tisíc korun. Druhý vůz dostal i stupačky, usnadňující nastupování na zadní sedadla. Dílenské zpracování detailů je velmi pečlivé, nic nelze vytknout ani použitým materiálům, včetně příjemného koženého čalounění špičkového typu. Nový CR-V převzal celkovou koncepci předchozího typu, rovněž základní konstrukci skupin poháněcí soustavy a podvozku. Ze dvou alternativních motorů měly testované vozy přeplňovaný vznětový celohliníkový čtyřválec 2.2 i-DTEC s rozvodem DOHC 4V, dvěma vyvažovacími hřídeli a plynule regulovaným ventilem řídícím víření vzduchu v plnicím potrubí, podrobený ovšem detailním úpravám pro zlepšení jeho vlastností, zejména snížení emisí CO2 a zvýšení účinnosti.
Při nezměněných výkonových parametrech se snížily emise CO2 u typu s ma-nuální převodovkou ze 174 na 149 g/km (o 12 procent), se samočinnou převodovkou ze 195 na 174 g/km (o 11 procent). Změny doznalo i převodné ústrojí jak se šestistupňovou manuální převodovkou, tak s pětistupňovou samočinnou. Ta je vybavena systémy Grade Logic Control a Shift Hold Con-trol, snižujícími četnost řazení při jízdě z/do svahu, respektive bránící přeřazení z vyššího na nižší rychlostní stupeň při jízdě na klikatých silnicích, sundá-li řidič před nájezdem do zatáčky rychle nohu z akcelerátoru a přibrzdí. Tím se snižuje spotřeba paliva a zlepšuje stabilita jízdy. Nejvýznamnější je ovšem změna soustavy pohonu všech kol. Místo dosavadních dvou hydraulických čerpadel, poháněných koly přední, respektive zadní nápravy, a kulové vačky, ovládajících mezinápravovou lamelovou spojku, má nová soustava elektromotorem poháněné jediné čerpadlo ovládající spojku.
Inteligentní řídicí jednotka ovládá tuto soustavu v závislosti na provozních podmínkách a rozpoznává změny v rychlosti otáčení kol mnohem rychleji než předchozí a brání tak jejich protáčení téměř bez prodlevy. Konstrukce podvozku se příliš nezměnila. Z nejdůležitějších úprav uveďme optimalizovanou geometrii náprav a uložení jejich zavěšení, či prodloužení pracovního zdvihu a jemnější charakteristiku tlumičů zadní nápravy. Dobře dimenzovaná brzdová soustava s rezervou zvládá limitní dynamická zatížení plně obsazeného vozu i při opakovaném intenzivním brzdění bez známek slábnutí. Honda CR-V patří k nejlepším vozům své třídy i díky vesměs elektronicky řízeným asistenčním soustavám, zvyšujícím aktivní bezpečnost a usnadňujícím ovládání zejména v mezních situacích.
Kromě ABS se čtyřkanálovým ovládáním brzd jednotlivých kol a s brzdovým asistentem má vypínatelnou stabilizační soustavu VSC s protiprokluzovým systémem, nezávisle přibrzďující podle potřeby jedno nebo více kol a prostřednictvím elektronicky řízené škrticí klapky regulující palivovou soustavu tak, aby napomáhala řidiči udržet vozidlo v zamýšleném směru jízdy. U vozu se samočinnou převodovkou je novinkou Hill Descent Control pro řízené bezpečné sjíždění svahů rychlostí 8 až 20 km/h. Na přání může mít pokročilý systém podpory řízení, jehož součástí jsou systémy udržování vozu v jízdním pruhu a zmírnění následků nehody, jakož i adaptivní tempomat. Všechny tyto soustavy jsou ovšem navrženy tak, aby řidiči pomáhaly, nikoli aby ho nahrazovaly. Při zkouškách v běžném provozu prokázal vůz velmi dobré jízdní vlastnosti v nejrůznějších situacích, ať již takřka neutrální chování v zatáčkách a malé boční naklánění při rychlých změnách směru, či dobrou směrovou stabilitu i velký komfort díky optimální charakteristice pružicí a tlumicí soustavy.
Přesné a přiměřeně lehké řízení s vhodně volenou charakteristikou posilovače a účinné brzdy zaručují bezpečné ovládání vozu ve všech běžných situacích, po jejichž překročení má řidič v záloze zmíněné asistenční soustavy. Součástí provozních zkoušek bylo i obvyklé měření dynamických vlastností a spotřeby paliva, jemuž jsme však podrobili pro nepříznivé klimatické podmínky jen vůz se samočinnou převodovkou. Spokojeni jsme jak s temperamentem vozu, tak se spotřebou, které se od údajů výrobce liší jen v obvyklých mezích a přiměřeně obvyklým notorickým chybám měření a rozdílům podmínek. Velmi příznivé jsou subjektivní dojmy z jízdy, zejména pocit bezpečnosti a komfort útulného interiéru s nízkou hladinou hluku, na němž se podílí pohodlí sedadel, dobrý výhled všemi směry a bohatá výbava. Variabilitou interiéru, resp. velkého zavazadlového prostoru předčí CR-V většinu svých konkurentů.
Jen litujeme, že nemá, tak jako již její první předchůdkyně, vyjímatelnou podlahu zavazadlového prostoru, snadno přeměnitelnou v kempinkový stolek. Honda CR-V má všechny předpoklady na-vázat na úspěch všech tří předchozích generací, neboť nabízí navíc mnohé v souladu s rostoucími požadavky na vozy této kate-gorie. Zájemci o ni jako o ideální rodinný automobil pro jízdu na dálnicích i v lehčím terénu ocení všechny její vlastnosti a vysokou užitnou hodnotu, z nichž nelze opomenout ani přiblížení k běžným cestovním vozům. Kvalitě odpovídá i cena. Ta je pro celou -typovou řadu v rozpětí od 544 000 Kč za -základní typ se zážehovým motorem, pohonem jen přední nápravy a výbavou S po 929 000 Kč za vrcholný typ v testované verzi se samočinnou převodovkou, jenž stál s mimořádnou výbavou 1 028 000 Kč.
Technické údaje
MOTOR – řadový vznětový čtyřválec 2.2 i-DTEC, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; 2199 cm3 (ø 86,0 x 96,9 mm); 16,3:1; 110 kW (150 k)/4000 min‑1 a 350 N.m/2000 min‑1; dva protiběžné vyvažovací hřídele; DOHC 4V, vačkový hřídel výfukových ventilů poháněný řetězem a spřažený s vačkovým hřídelem sacích ventilů ozubenými koly, ventily ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování common rail s piezoelektrickými vstřikovači; oxidační katalyzátor, filtr pevných částic; chlazení kapalinou se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 150 A, akumulátor 12 V – 74 A.h (70 A.h s manuální převodovkou).
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních nebo všech kol s mezinápravovou lamelovou spojkou; a) jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka (3,933 – 2,037 – 1,250 – 0,928 – 0,777 – 0,653 – Z 4,008); stálý převod 4,111; b) elektronicky řízená samočinná s hydrodynamickým měničem momentu a pětistupňovou planetovou převodovkou (2,697 – 1,606 – 1,071 – 0,765 – 0,508 – Z 1,888); stálý převod 4,533;
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava s dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s dvojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory ø 23/17 mm; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové ø 315/302 mm, vpředu s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 16,8:1, volant ø 370 mm, 3,16 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 8 J x 18; pneumatiky Pirelli Sottozero Winter 210, 225/60 R 18; bez náhradního kola, se sadou na opravy.
KAROSERIE – samonosná ocelová, dvouprostorová čtyřdveřová pětimístná s výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – rozvor náprav 2630 mm, rozchod kol 1565/1565 mm; d/š/v 4570/1819/1685 mm; světlá výška 165 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1723/2200 (1782/2250) kg; objem zavazadlového prostoru (VDA) 586/1669 l; objem palivové nádrže 58 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v závorkách pro b) – největší rychlost 190 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,7 (10,6) s; spotřeba paliva EU 6,5/5,1/5,6 (8,0/5,7/6,6) l/100 km; emise CO2 149 (174) g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 11,08/11,8 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)