Náš test
Audi Q3 2.0 TDI Quattro – Nejmenší ze tří
Otakar Gregora 13.06.2012 10:58
Tři typy reprezentují Audi v kategorii SUV. Po velkém Q7, vyráběném v Bratislavě, přišel o něco menší Q5 z Ingolstadtu a loni nejmenší Q3 ze španělského Martorellu…
Sportovně laděný Q3 prozrazuje příbuznost s oběma většími typy nejen celkovým stylem karoserie a větší světlou výškou, ale i jednotlivými detaily dynamického designu, zejména robustní přídí s velkou maskou chladiče. Klínovitá linie pontonu, svažující se střecha a značně skloněná lomená zadní stěna působí dojmem kupé, což ostatně nepřekvapuje, neboť design vychází z konceptu Cross Coupé Quattro. Jednotícími prvky přídě a zádě jsou nízké a široké xenonové světlomety, lemované pásem diod pro denní svícení, a rovněž horizontálně uspořádané koncové svítilny, celé uložené na výklopné zadní stěně a doplněné obrysovými svítilnami v nárazníku.
Atmosféru příjemného interiéru posiluje prosklená panoramatická střecha. Ačkoli Q3 patří mezi menší kompaktní SUV, vhodné i pro městský provoz, má díky dobrému využití obestavěného prostoru karoserie dostatečně velký interiér. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1500/1420 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 860 až 970 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1450/1360 mm, respektive 940 mm. Na zadních sedadlech je i dostatek místa pro nohy, neboť za předními sedadly nastavenými do střední polohy je před zadními sedáky mezera 350 mm. Uspokojivý je i objem zavazadlového prostoru, v rovině podlahy dlouhého 870 mm, širokého 990 mm a pod odnímatelným krytem vysokého 440 mm.
Sklopí‑li se dělená zadní opěradla na sedáky, zvětší se ložná délka na nejméně 1530 mm. Úhel otevírání dveří nepřesahuje standardních 65 stupňů. Interiér vozu je uspořádán a vybaven podle ergonomických zásad. Všem cestujícím na dobře tvarovaných sedadlech nabízí dostatek pohodlí, k čemuž přispívá i bohatá výbava. Jistou zvláštností je, že se Audi Q3 nabízí jen v jediné úrovni standardní výbavy, již lze doplnit řadou mimořádných prvků za příplatky. Standardní výbava, splňující základní požadavky na bezpečnost a komfort, obsahuje např. šest airbagů včetně okenních, elektricky ovládaná skla dveří a zpětná zrcátka, mlhové světlomety, úchyty Isofix na zadních sedadlech, elektromechanickou parkovací brzdu či audiosoustavu s přehrávačem CD.
Výrobce ovšem předpokládá, že jen málo zájemců se spokojí se základní výbavou, a tak nabízí za příplatky řadu prvků mimořádné výbavy, zčásti vzájemně kombinovaných. Většinu jich měl i testovaný vůz, a tak z nich jmenujme alespoň samočinnou dvouzónovou klimatizaci, elektricky ovládaná vyhřívaná přední sedadla a sklopná zpětná zrcátka, panoramatickou střechu, multifunkční volant, palubní počítač, navigační systém s výsuvným monitorem či tempomat. Jak se sluší na značku čtyř kruhů, je úroveň dílenského zpracování velmi dobrá, rovněž tak kvalita použitých materiálů včetně měkčených plastů.
Z alternativních poháněcích soustav jsme vyzkoušeli výkonnější verzi vznětového motoru 2.0 TDI v kombinaci se sedmistupňovou robotizovanou převodovkou S tronic a trvalým pohonem všech kol, na rozdíl od ostatních typů řady Q uložený vpředu napříč. Z hlediska provozních nákladů je optimální právě tento motor, jehož výkonové parametry zaručují velmi dobré dynamické vlastnosti při jízdě na silnici, pro niž je Q3 určen především, ale i v lehčím terénu při překonávání menších překážek, omezených jen světlou výškou. S charakteristikou motoru je dobře sladěna převodovka, řadící bez znatelných rázů a prodlev a umožňující i postupné manuální řazení, a v režimu S posouvající řadicí otáčky pro zlepšení dynamiky. Trvalý pohon všech kol používá zdokonalený systém s mezinápravovou spojkou Haldex, rozdělující hnací moment na kola přední a zadní nápravy podle jejich okamžitých trakčních schopností.
Technický základ podvozku byl převzat z VW Tiguan se stejným systémem zavěšení kol, brzdové soustavy i řízení, se specifickými úpravami pro nové použití. Základní údaje jsou v připojeném přehledu. Konstruktéři nezapomněli ani na asistenční systémy zvyšující aktivní bezpečnost a napomáhající řidiči v mezních situacích. Vypínatelná stabilizační a protiprokluzová soustava se uplatní zejména za snížené adheze a koriguje spolu s vlastnostmi pohonu všech kol vrozenou lehkou nedotáčivost vozu. Řidiči napomáhá i asistent rozjezdu do svahu, jakož i systém kontroly jízdy v pruhu, jenž jeho neúmyslné opuštění signalizuje vibrací volantu, popř. v dokonalejší verzi samočinně navrací vůz zpět.
Zvláštností je systém voliče stylu jízdy, jenž i při zařazeném převodu umožní jízdu bez zatížení motoru využitím setrvačnosti, nahrazující činnost volnoběžky. K úsporám paliva přispívá systém Stop & Go, jakož i rekuperace energie při jízdě na volnoběh či brzdění. Méně zkušení řidiči ocení aktivní parkovací systém, vyhledávající vhodnou mezeru pro parkování mezi stojícími vozidly a samočinně do ní zavádějící. Jízdní vlastnosti jsou velmi dobré zejména pro optimální naladění podvozku, kompromisně vyhovujícímu jak požadavkům na ovladatelnost a chování vozu v nejrůznějších situacích, tak jízdní komfort. Charakterizuje je lehká nedotáčivost, velmi dobrá směrová stabilita, výrazné potlačení nežádoucích pohybů karoserie při přejezdu nerovností, rychlých vyhýbacích manévrech či náhlých změnách dynamiky jízdy. Měření prokázala sportovní charakter Q3 velmi dobrými dynamickými vlastnostmi, aniž by byly vykoupeny nadměrnou spotřebou paliva. Jízda s ním je velmi příjemná a při rychlé jízdě na dálnici srovnatelná s běžnými cestovními vozy. Základní cena vozu v době testu byla 869 900 Kč, cenové rozpětí řady Q3 od 698 500 do 894 900 Kč.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)