Náš test
Audi A4 Avant - Také kombi
Tom Hyan 25.05.2009 19:52
Od uvedení první generace A4, která nahradila Audi 80, přichází vždy s malým zpožděním za sedanem také kombi, tradičně označené Avant. Vyzkoušeli jsme vůz A4 Avant se zážehovým motorem 1.8 TFSI, šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem předních kol.
Audi A4 patří k tomu nejlepšímu, co tato německá značka nabízí. Kvalitní automobily střední třídy, které poskytují dostatek vnitřního prostoru, ale i reprezentativní vzhled a vynikající jízdní vlastnosti, budou mít vždy převahu nad nesmyslnou záplavou nejrůznějších SUV, crossoverů a MPV. Najdou si rozhodně své kupce, a mezi typy Audi A4, BMW řady 3 nebo Mercedes-Benz třídy C je volba vskutku těžká, nicméně máte jistotu, že nikdo jiný nic lepšího nevyrábí. Někdo má rád Audi s koncepcí vzešlou z předního pohonu, byť můžete mít také Quattro, jiný naopak klasickou koncepci, jež poskytuje skutečné potěšení z jízdy, a pokud toužíte po trvalém pohonu všech kol, tak i konkurence prodává xDrive nebo 4Matic…
Nástupce Audi 80 se poprvé pod jménem A4 (kódové označení B5) představil na podzim 1994, od listopadu 1995 následovalo první kombi A4 Avant. Po odbytu zhruba jednoho milionu vozů přišla druhá generace A4 (B6) v říjnu 2000, A4 Avant se objevil v létě 2001. V roce 2004 prošla a-čtyřka faceliftem, dostala i nové motory, zejména šestiválce 3.0 TDI a 3.2 FSI, ale přímý vstřik benzinu se objevil také na 2.0 FSI. Na autosalonu IAA 2007 ve Frankfurtu slavila premiéru dnešní třetí generace, další kombi Avant se uvedlo na Ženevském autosalonu 2008.
Vzhledem k tomu, že je Avant postaven na shodné podlahové plošině s rozvorem 2808 mm jako sedan, tak těží z nové podlahové plošiny B7, u níž lepší rozložení hmotnosti na nápravy zaručuje posunutí přední nápravy o 154 mm před motor, resp. ve skutečnosti změna uložení spojky a rozvodovky s diferenciálem (rozvodovka hned před motorem, spojka ještě před ní). Výrazně se tak zlepšily jízdní vlastnosti s potlačením typické nedotáčivosti, zejména u typů pouze s pohonem předních kol (stejný princip se uplatňuje na kupé i novém kabrioletu Audi A5). U provedení Quattro, jež se dodává u Avantu jen pro oba šestiválce, je navíc rozdělení točivého momentu naladěno na 40:60 % ve prospěch zadních kol, čímž Audi konečně přiznává logiku výhod klasické koncepce, zatímco mezinápravový diferenciál Torsen (Torque Sensing) při ztrátě adheze toto rozdělení podle potřeby bleskurychle mění.
Nová platforma přinesla také nové nezávislé zavěšení kol s využitím hliníkových dílů (včetně největšího kousku, kterým je přední pomocný rám); rozchod kol se zvětšil vpředu na 1564 mm a vzadu na 1551 mm. Také hřebenové řízení má hliníkovou skříň, pro šestiválce se dodává standardně posilovač Servotronic s proměnným účinkem podle rychlosti jízdy. Na přání je k dispozici snížený sportovní podvozek o 20 mm s tužším pérováním, či úprava S line, kdy je vůz snížen o dalších 10 mm, samozřejně s příslušným přitvrzením charakteristiky odpružení a tlumení. Navíc systém Audi Drive Select umožňuje nastavení vozu podle vkusu uživatele (odezva motoru, řízení a odpružení), posílené ještě při vybavení operačního systému MMI, který zahrnuje nejen navigaci, ale také rozšířenou volbu Individual. Elektronicky ovládané tlumiče pérování CDC (Continuous Damping Control), dodávané se sportovním podvozkem, pak upravují charakteristiku tlumení podle zvoleného programu a jízdních podmínek. Stabilizační systém ESP lze tlačítkem zcela vypnout. Bohatá je nabídka litých kol, včetně devatenáctipalcových od Quattro GmbH.
Vyzkoušeli jsme Audi A4 Avant s přeplňovaným zážehovým motorem 1.8 TFSI/118 kW (160 k), jehož výkon je naprosto dostačující pro každého řidiče (vůz na našich snímcích). Příznivci nafty mohou vybírat nejen ze dvou různě naladěných čtyřválců 2.0 TDI, ale také šestiválec 3.0 TDI Quattro, jenž nabízí nejlepší dynamiku při příznivé spotřebě. Vrcholem řady je zážehový šestiválec 3.2 FSI Quattro/195 kW (265 k), přičemž všechny motory se dodávají se šestistupňovou manuální převodovkou. Podle typu (viz přehled technických údajů) je k dispozici samočinná převodovka, buď klasická šestistupňová Tiptronic s kapalinovým měničem momentu, anebo plynulá Multitronic (pro vozy s předním pohonem), kde můžete řadit i manuálně, a to vcelku zbytečně vysoký počet uměle vytvořených osmi převodových stupňů! Kvalita provedení interiéru je vskutku příkladná, základní i příplatková výbava odpovídá standardu této třídy. Nechybí automatický tempomat ACC s radarovou podporou zvolené vzdálenosti mezi vozidly (dosah 180 m), pracující v rozsahu rychlostí 30 až 200 km/h; multimediální systémy včetně kvalitní audiosoustavy Bang & Olufsen, kontrola jízdy v pruhu, třízónová klimatizace a další vymoženosti dnešní doby.
Zdroj: Automobil 04/09
Autor: TH