Náš test
Audi RS 5 coupé - Divocí koně
Tom Hyan 20.11.2011 10:24
Test
Ponechám‑li stranou speciál R8, pak je Audi RS 5 asi nejlepším vozem této značky, jaký jsem kdy řídil. Jízdní vlastnosti jsou neutrální, pod kapotou čeká stádo divokých koní…
Sportovní model RS 5 slavil premiéru na loňském autosalonu v Ženevě, konstruktéři do upravené karoserie A5/S5 Coupé zabudovali motor z er-osmičky, ovšem ještě se zvýšeným výkonem o dalších 20 koní (15 kW)! Třicet let po premiéře Audi Quattro tak klienti dostávají opravdu sportovní automobil, jenž těží z nové podvozkové architektury ingolstadtské značky, jejímž atributem je posunutí motoru vzad (nová A4, A5, A6 i A7). Důvodem byly samozřejmě výtky o nedotáčivosti, nic takového ovšem Audi RS 5 nehrozí a radost z jízdy zvyšuje také nové rozdělení hnací síly na kola obou náprav.
Standardně je nastaveno 60 % na zadní nápravu, tedy více než na přední, což RS 5 přináší obdobné jízdní vlastnosti jako u vozů vzešlých z klasické koncepce (tedy pohonu jen zadních kol). Jen v případě ztráty adheze může jít až 70 % na přední kola, ale také až 85 % na zadní nápravu! A to jsou opravdu dobré zprávy a připočteme‑li k tomu optimální nastavení ESP (lze vypnout), či příplatkový sportovní diferenciál, pak vůz nemá chybu. Mezinápravový diferenciál je nové kompaktní konstrukce s tzv. korunovým kolem s vyšší účinností, zadní aktivní diferenciál Sport pak rozděluje hnací moment mezi obě kola bleskurychle podle elektronického programu a podmínek adheze.
Samozřejmě, nechybí možnost volby, takže tlačítka Audi Drive Select nabízejí v samočinné funkci režimy Auto, Comfort a Dynamic; lze však řadit i manuálně páčkami pod volantem (doporučujeme), či volicí pákou na tunelu (nedoporučujeme, stále se pohybem vpřed řadí nahoru, asi jediná výtka, ale tradici lze těžko měnit, chápu). Dvouspojková sedmistupňová převodovka S tronic byla patřičně zesílena, nechybí ani možnost kontrolovaného efektního rozjezdu Launch Control s omezeným prokluzem kol. Převodovka drží stupně až do omezovače v osmi a půl tisících otáček, sama však nepřeřadí, jak se na sportovní stroj sluší.
Pastvou pro uši je zvuk motoru, linoucí se z dvojice oválných koncovek supersilného osmiválce; nepřeplňovaný motor samozřejmě lineárním nárůstem výkonu překonává všechna turba a podílí se na příkladné dynamice lvím dílem. Čtyři vačkové hřídele mají plynule proměnné časování, největší výkon 331 kW (450 k) přichází při 8250 min‑1 a vrchol točivého momentu 430 N.m je k dispozici v rozsahu 4000 až 6000 min‑1! Spontánní odezva na sešlápnutí plynového pedálu katapultuje 1725 kg těžký vůz na stovku za 4,6 sekundy, omezovač zastaví rozlet při 250 km/h (existuje však alternativa zvýšení maximálky na 280 km/h).
Spotřeba paliva je 10,8 l/100 km v kombinovaném provozu podle metodiky EU, je vcelku jasné, že jsme ji značně převýšili, šestnáct litrů je při dynamické jízdě vcelku obvyklou hodnotou! Nádrž při takovém tempu vydrží na něco kolem 400 kilometrů… Zpracování interiéru je samozřejmě příkladné, jak je u značky Audi ostatně zvykem. Můžete si ovšem připlatit za sportovní sedadla Recaro, či naopak luxusní sedadla s ventilací a vyhříváním. Kůže, alcantara, dekorace z uhlíkových kompozitů či leštěného hliníku dotvářejí sportovní atmosféru. Je jasné, že nechybí nic z dnešních multimediálních systémů, navigace a komunikační prostředky; naladění vozu systémem Drive Select se už pomalu stává nutností. Standardní kola jsou devatenáctipalcová, na přání dvacetipalcová, což je skvělé na dobrých silnicích; v České republice však zoufale rozbité cesty uštědřují vozu i posádce pořádnou lekci.
Jakmile však natrefíte na dobrý asfalt, široký úsměv se vrátí na tvář… Audi RS 5 Coupé je opravdu pěkný sportovní automobil, takže i cena kolem dvou milionů korun českých se zdá být přiměřená. Není to však vůz pro každého, nemáte‑li sportovního ducha, tak si raději kupte něco jiného. Ze zádi se při rychlosti 80 km/h vysune přítlačné křídlo, ocelové kotouče brzd lze nahradit keramicko-kompozitovými, čímž se ještě zkrátí brzdná dráha (přední kotouče dostanou průměr 380 místo 365 mm), nemluvě o větší účinnosti za vyšší cenu. Drive Select podle zvoleného režimu také nastavuje klapky ve výfuku pro správný zvuk, či upravuje charakteristiku dynamického řízení, pokud je jím vůz vybaven. Nabídka příplatkové výbavy je bohatá, základní cenu tak můžete vystupňovat do značných výšin, ale jste si jisti, že na silnici mnoho jiných majitelů stejného automobilu nepotkáte.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový osmiválec do V/90°, uložený podélně vpředu; hliníkové hlavy a blok válců; DOHC 4V Dual‑VVT; elektronické přímé vstřikování common rail; 4163 cm3 (ø 84,5 x 92,8 mm); 12,3:1; 331 kW (450 k)/8250 min‑1 a 430 N.m/4000 až 6000 min‑1. Elektrická výzbroj 12 V, alternátor 190 A, akumulátor 95 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – sedmistupňová dvouspojková převodovka S tronic s možností přímého řazení (3,69 – 2,24 – 1,56 – 1,18 – 0,92 – 0,75 – 0,62 – Z 2,94); spojky v olejové lázni; trvalý pohon všech kol, stálý převod 4,38, na přání aktivní diferenciál Sport.
PODVOZEK – samonosná karoserie s pomocným rámem vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu pětiprvkový závěs s dvojitými příčnými rameny, vzadu příčná a podélná ramena; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu nesoustřednými; příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESP; hřebenové řízení s posilovačem; pneumatiky 265/35 R 19, na přání 275/30 R 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2750 mm, rozchod kol 1595/1580 mm; d/š/v 4650/1860/1365 mm; objem zavazadlového prostoru 455 l (VDA); objem palivové nádrže 64 l; pohotovostní hmotnost 1725 kg, celková 2225 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 4,6 s; spotřeba paliva podle metodiky EU 14,9/8,5/10,8 l/100 km; emise CO2 252 g/km.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)