Náš test
Ford Focus Kombi 1.0 Ecoboost Hybrid – Litrové loučení
Lukáš Dittrich 03.04.2024 02:42
Foto: Lukáš Dittrich
Ford Focus čtvrté generace se pomalu chystá na svůj odchod mimo scénu. Se zájemci se loučí kromě sportovní verze ST už jen naftovou patnáctistovkou a litrovým mild-hybridním tříválcem. Vyzkoušeli jsme ten silnější.
Rok 2018 znamenal vstup aktuální generace typu Focus na český trh (viz AR 5 a 8/’18). Automobilka tenkrát prezentovala tento vůz jako naprosto klíčový. Proto také dostal novou platformu označenou jako C2 a velké množství nejrůznějších technických vymožeností, včetně například pokročilého parkovacího asistentu. Od tohoto momentu dnes už uplynulo více než pět let a časy se naprosto změnily. Automobilka Ford vyrazila naplno vstříc elektrické budoucnosti a z nabídky začaly mizet dříve naprosto tradiční modely, jako bylo Mondeo nebo Fiesta. A další na řadě je i Focus. Současná generace v podstatě dosluhuje a přímý nástupce už nepřijde. Je to škoda, protože jde stále o velmi povedený automobil, jenž s karoserií kombi dokáže bezpečně uspokojit potřeby i početnějších rodin, podvozkem umí potěšit zapálené řidiče a díky akčním cenám je aktuálně na dnešní poměry docela levný.
Foto: Lukáš Dittrich
Ford v průběhu let bohužel dost zredukoval nabídku pro typ Focus. Výbavy jsou sice k dispozici čtyři včetně designově atraktivních variant Active X a sportovně střižené ST-Line X, ale s motorizacemi je to poněkud horší. Když odhlédneme od sportovního modelu Focus ST, pak zákazníkům zbyly pouze tři možnosti. Slabý vznětový motor o objemu 1,5 l (82 kW/115 k) a mild hybridní litrový tříválec, dostupný ve verzích o výkonu 92 a 114 kW (125 a 155 k). Slabší zážehový motor je vždy spojen s přímo řazenou převodovkou, vznětový agregát a silnější zážehová jednotka mají 8stupňovou samočinnou, resp. 7stupňovou dvouspojkovou převodovku. V době uvádění aktuální generace na trh bylo k dispozici jedenáct různých motorizací, šest výbav a Focus startoval s dnes již těžko uvěřitelnou cenovkou 359 990 Kč. Časy se vážně změnily.
Co se ale nezměnilo, to je fakt, že na pohled ani po pěti letech typ Focus příliš nezestárnul a pořád vypadá k světu. Je to především zásluhou modernizace z roku 2021, jež přinesla novou tvář, zahrnující také matricové LED světlomety a v interiéru nový multimediální systém s 13,2palcovým středovým displejem. Testovaná ST-Line X k tomu přidává agresivnější nárazník, specifickou masku chladiče, dvojitou koncovku výfuku, atraktivní kola a loga ST-Line na blatnících. Na první pohled není těžké tento vůz zaměnit za skutečný Focus ST, leč v našem případě je pod kapotou litrový EcoBoost o výkonu 114 kW (155 k) spojený s manuální převodovkou. Pro pořádek, tato kombinace nedávno z ceníku vypadla, ale na českém trhu jsou pořád k dostání skladové vozy v konfiguraci spojující silnější zážehový agregát a přímo řazenou převodovku.
Výbava ST-Line se samozřejmě podepisuje také na interiéru. Sportovně tvarovaný volant má červené prošívání, jež se objevuje také na sedadlech nebo na řadicí páce. Strop je standardně černý a výbava obecně bohatá. Focus, zejména v provedení Kombi, ale nakonec zaujme spíše vnitřním prostorem. V rubrice Náš test se čtvrtá generace před lety už objevila (viz AR 10/’18) a už tehdy jsme nabídku místa v interiéru chválili, zajímavé ale je, že i dnes jde pořád o jedno z těch vůbec největších kombi nižší střední třídy, jaké se na trhu nachází. Stále dokonce dokáže v určitých ohledech nabízet více než nejnovější generace tolik populární Škody Octavia. Tak například Focus Kombi disponuje větším prostorem pro hlavy cestujících v obou řadách (vpředu +49 mm, vzadu +80 mm), více místa je i pro nohy vzadu (+12 mm) a za pozornost stojí též zavazadlový prostor. Základní objem je totiž velmi solidních 635 litrů, přičemž Focus Kombi získává litry především šířkou. I v tom nejužším místě má 1158 mm (+153 mm proti aktuální Octavii Combi). Možná to na první pohled není úplně patrné, ale německé kombi je parádní rodinný vůz, a také velmi schopný automobil pro stěhování. Variabilní podlaha nebo páčky pro sklopení zadních opěradel jsou už jen vítanými drobnostmi navíc.
Foto: Lukáš Dittrich
Nabídka motorizací určitě vzbudí u některých lidí jisté kontroverze. Přece jen litrový tříválcový agregát coby jediná dostupná možnost pro zážehovou část nabídky je u vozu nižší střední třídy neobvyklý. Jenže ono u typu Focus nakonec nejde o zas tak velkou novinku. Už v roce 2018 byl vrcholem tříválec, ačkoliv měl objem 1,5 litru, a ještě navíc systém deaktivace jednoho válce při nižším zatížení. V aktuální podobě přeplňovaný EcoBoost sice válec nevypíná, ale zase má silnější elektrickou pomoc. Jeho startér-generátor disponuje parametry 11,5 kW (15,6 k) a 240 N.m, přičemž systém pracuje s napětím 48 V. Výsledkem je pořád docela solidní výkon 114 kW (155 k) a zajímavá dynamika.
V našem testu jsme naměřili pro sprint z nuly na 100 km/h čas 9,4 s, což je mimochodem téměř identické číslo, jaké jsme v roce 2018 zjistili u Focusu Kombi 1.5 EcoBoost ST-Line, jenž ale disponoval výkonem 134 kW (182 k). Respektive je to dokonce hodnota o desetinu sekundy lepší než u starší tříválcové verze. Důvodem není nic jiného než kratší převody manuální převodovky. Ostatně zmíněná starší varianta zvládla až 220 km/h, testované provedení se rozjede maximálně na 209 km/h. To ale nic nemění na faktu, že tento litrový motor jede velmi slušně, a pokud ho někdo označuje za „chrastítko“, tak to není zrovna na místě. Navíc je to motor kultivovaný a neprodukující žádné velké vibrace. Nevýhodou je pouze zvukový projev při svižnější jízdě. Ten je samozřejmě typicky tříválcový a jaksi odpovídá tomu, na co jsme zvyklí třeba u Škody Fabia nebo Fordu Fiesta.
Foto: Lukáš Dittrich
Mild hybridní EcoBoost také dokáže být vcelku úsporný, i když na dnešním trhu existují i úspornější jednotky, jež mají větší počet válců i větší objem. Například čtyřválec Volkswagen 1.5 eTSI. Na naší tradiční testovací trase vykázal aktuálně testovaný Focus Kombi 1.0 EcoBoost Hybrid výsledek 6,3 l/100 km při průměrné rychlosti 84,1 km/h. Starší Focus Kombi 1.5 EcoBoost byl při téměř stejném průměru (83,1 km/h) horší o 0,2 l/100 km, což je zanedbatelný rozdíl. Golf Variant 1.5 eTSI zvládl stejnou trasu za 5,4 l/100 km. Volkswagen ale byl vybaven dvouspojkovou převodovkou, takže systém mohl motor při ustálené jízdě zcela vypnout. To samozřejmě Ford s manuální převodovkou neumí, ale také šetří, jak může. Kromě rekuperace a zpětného používání elektrické energie pro akceleraci systém také pomáhá s řazením podobně, jako to dělá Mazda. Za běžných okolností si toho patrně nevšimnete, ale když budete řadit pomaleji, uvidíte, že po vyřazení například vytočeného druhého rychlostního stupně otáčky nespadnou rovnou na volnoběh, ale klesnou na hodnotu odpovídající dalšímu stupni (tedy v našem případě tomu třetímu) a na volnoběh klesnou až zhruba po pěti sekundách, pokud řidič nepřeřadí. Ford nám bohužel nebyl schopen říci, co přesně se zde děje, nicméně u Mazdy to funguje tak, že otáčky spalovacího motoru udržuje elektromotor a během této chvíle je uzavřen přívod paliva. Vůbec bychom se nedivili, kdyby u Fordu použili stejný „fígl“.
Foto: Lukáš Dittrich
Mild hybridní systém zároveň umožňuje při dojíždění ke křižovatce brzké vypnutí spalovacího motoru (jak moc brzy se má vypnout, to lze v několika krocích nastavit) a zároveň platí, že při rozjezdu se motor nestartuje ve chvíli, kdy řidič šlápne na spojku, ale až v momentě, kdy ji začne pouštět, a tedy se začne rozjíždět. Nastartování tříválce je dílem okamžiku. Bohužel přes to všechno platí, že zmíněného šestilitrového průměru lze dosáhnout spíše při klidnější a striktně předpisové jízdě s prázdným automobilem. Malý přeplňovaný motor, ačkoliv je to mild hybrid, je totiž velmi závislý na zatížení, takže už při svižnějším dálničním cestování spotřeba rychle naroste k osmi litrům.
Ford Focus je i po zhruba pěti letech na trhu pořád zajímavým automobilem. Za necelých 700 tisíc korun je k dostání s poměrně svižným motorem, automatickým řazením a kompletní výbavou. Obecně dobré jízdní vlastnosti podpoří u testovaného modelu ST-Line sportovně laděný podvozek a vnitřní prostor bude majitele těšit pokaždé, když se někam vypraví s celou rodinou. Případní zájemci by ale asi neměli váhat, protože tahle nabídka podle všeho nebude mít příliš dlouhého trvání.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový tříválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování ventilů Ti-VCT; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, Euro 6d; 999 cm3 (ø 71,9 x 82,0 mm), 10,0:1, 114 kW (155 k)/6000 min-1 a 220 N.m/3000 min-1. Pomocný startér/generátor, 48 V, 11,5 kW (15,6 k), 240 N.m.
Foto: Lukáš Dittrich
Převodné ústrojí
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,417–1,958–1,276–0,943–0,757–0,634–Z 3,833), stálý převod 4,643; pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson; vzadu víceprvková náprava; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/EBA, ESP; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 14,3:1; pneumatiky Michelin ePrimacy, 234/40 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2700 mm; d/š/v 4672/1825/1487 mm, rozchod kol 1572/1566 mm, světlá výška 125 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 635–1653 l; objem palivové nádrže 52 l; hmotnost pohotovostní/celková 1398/1970 kg. Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 705/1000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 209 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,6 s; spotřeba paliva WLTP 5,3–5,5 l/100 km; emise CO2 121–125 g/km.
Cena od 660 900 Kč (s dvouspojkovou převodovkou)
Výsledky měření
Největší rychlost
na V. ... 209 km/h
na jedn. stupně při 6500 min-1 I./II./III./IV. ... 48,9/86,3/133/177,2 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,4
0 až 80 km/h ... 6,3
0 až 100 km/h ... 9,4
0 až 120 km/h ... 12,5
0 až 140 km/h ... 17,4
0 až 160 km/h ... 23,0
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 30,4 s (175,5 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h III./IV./V. ... 5,2/7,3/10,6 s
90 až 130 km/h III./IV./V. ... 6,5/8,0/11,2 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 84,1 km/h naměřená/palubní počítač ... 6,3/6,0 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,2 l/100 km
Rychloměr
Udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
Skutečná (km/h) ... 58,1 ... 78,4 ... 97,6 ... 117,3 ... 138,2 ... 157,1
Chyba (%) ... 3,2 ... 2,0 ... 2,4 ... 2,3 ... 1,3 ... 1,8
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,07
Vnitřní rozměry
Vnitřní rozměry (vpředu/vzadu)
Šířka ve výši loktů ... 1458/1437 mm
Šířka ve výši ramen ... 1417/1384 mm
Výška nad sedákem ... 641 až 1014/1004 mm
Vzdálenost před sedákem ... 162 až 417 mm
Výška sedáku nad vozovkou ... 518 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 997/1671 mm
Šířka (min./max.) ... 1158/1366 mm
Výška (min./max.) ... 436 mm
Výška nakládací hrany ... 570 mm
Výška otevřeného víka ... 1816 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)