Představujeme
VDL BOVA FUTURA – Luxusní svezení s Futurou
Jiří Štěpánek 05.04.2012 08:05
Společnost VDL, jejíž součástí je i značka Bova, již více než padesát let vyrábí dálkové autobusy, sídlí v nizozemském Valkenswaardu.
Závod Bova v současné době vyrábí čtyři modely autobusů – Futuru, Magic, Lexio a Synergy. Samotná historie společnosti Bova je mnohem delší a sahá až do roku 1878. Tehdy Jacob Bots založil ve městě Velkenswaard obchod se dřevem, který později (v roce 1910) jeho syn a nástupce Simon Bots přejmenoval Bova. Firma Bova tedy vznikla jako zkratka složená z počátečních písmen dvou jmen – BOts a VAlkenswaard. Bova se nejprve věnovala pouze nástavbám, které montovala na podvozky osvědčených značek – DAF, Scania Vabis, Mercedes – Benz, Büssing, Opel, Magirus Deutz, Bedford a dalších. V roce 1970 byl představen nový autobus Benelux. A o sedm let později byl uveden na trh model Europa v dálkové turistické verzi. Europa se dobře prodávala v zemích Beneluxu a později v Dánsku i ve Francii. Začátkem osmdesátých let, kdy končila výroba produkce tohoto autobusu Europa proniká Bova na britský trh, kde v letech 1981–1985 bylo úspěšně prodáno 231 kusů autobusů Bova. V letech 1983 – 1985 se model Europa dodával pouze do Británie a ve zbytku Evropy už se prodával nový model Futura.
Na začátku byly nabízeny dvě výškové varianty – 3,26 m vysoká FL a 3,55 m FH. První FH měla stejná přední okna jako FL. Tato byla brzy nahrazena většími. Zpočátku byla Futura nabízena s motory DAF a Mercedes – Benz. DAF byl více populární, Mercedes se více rozšířil jen ve Francii. Když se v roce 1993 rozpadlo konsorcium United Bus (DAF, Bova a ostatní), jako alternativa byl nabízen motor MAN a trochu později pro britský trh Cummins. Verze s motory DAF a Mercedes byly nabízeny jako FLD 12, FHD 12, FLM a FHM. Délka prvních Futur byla 12 m, ačkoliv první, vyrobené pro belgický trh, měly 11,76 m a třínápravové pro Austrálii kolem 12,25 m (FHS). Futury s motorem MAN byly FHX a s Cumminsem FLC. První skutečně novou variantou byla verze 10,4 m dlouhá. Všechny vozy této velikosti byly až do roku 2007 FH a s motory DAF. Ve zmíněném roce se objevila i nízká varianta. Speciálně pro Central Nederland vznikla tzv. „Shuttle“ verze. Byla nižší než FL (3,08 m) a označována jako FVD 12. Velkým vývojovým krokem bylo vytvoření patnáctimetrové Futury Magnum v roce 1993 (FHD 15 a FLD 15). Dalšími typy byly 12,7 m a 13,5 m (FHD 13, FHX 13 a FHD 14). Malé množství FL 13 bylo vyrobeno pro dopravce v Lucembursku.
Součástí koncernu VDL Group se Bova stává roce 2003 a automobilka dostává nový název VDL Bova. K velké změně vzhledu Futury došlo v roce 1993, kdy byla kompletně přepracována zadní část. V roce 1999 následoval další facelift. S nástupem ekologických norem Euro 4/Euro 5 získaly autobusy novou tvář a to jak na přední tak i na zadní části autobusů, kde vévodí nápis VDL. K designovým změnám došlo i v interiéru a na přístrojové desce. Tyto změny byly zaměřeny na zvýšení komfortu, zlepšení výkonu a rozšíření produktové řady. Změny se nedotkly jen designu, ale hlavně motoru. Provedené změny také zaručují dlouhý bezproblémový provoz a s novými převodovkami pro řidiče dostatek síly v každé situaci. Aby byl zdůrazněn více elegantní a moderní vzhled byla například přední část vozidla přepracována tak, aby mohla být použita kompaktní světelná jednotka. Další podstatnou změnou je, že VDL Bova Futura se přestala vyrábět v třínápravové verzi a autobus Magiq byl o tyto verze rozšířen. Řada autobusů Bova Futura se skládá z několika verzí. Pro linkovou meziměstskou dopravu je určen dvounápravový dvanáctimetrový a třináctimetrový typ FLD 120 a FLD 127. Luxusní autobusy pro dálkovou přepravu jsou vyráběny o délce 10, 12, 13 metrů FHD 104, FHD 120 a FHD 127 a nejnověji FHD 129.
Jsou vybaveny podle typu motoru manuální šestistupňovou převodovkou, 12stupňovou automatizovanou převodovkou AS Tronic nebo automatickou převodovkou ZF a jsou poháněny řadovými šestiválcovými motory DAF. Nový autobus Futura splňuje nejrůznější požadavky podle individuálních přání každého zákazníka. Díky různé délce vozidla a pomocí chytré a modulární konstrukce vozidla různým variantám interiérů a motorů může být Futura zcela přizpůsobena provozu v každém regionu. K redakčnímu testu jsme získali nejnovější dvanáctimetrový dvounápravový dálkový autobus Bova FHD 129-410, který je v majetku dopravní firmy Jiří Vykouřil z Rašovic u Brna, jehož majitel nám umožnil redakční test. Námi testovaný zájezdový autobus Bova vyhovoval emisním normám Euro 5, a na první pohled zaujala jeho elegantní stříbrná metalíza. Design byl změněn oproti starším typům k větší aerodynamice a modernějším tvarům. Bylo zvětšeno přední okno a tvar přední části se napřímil. Přibylo velké logo VDL, která avizuje příslušnost Futury do rodiny VDL Bus & Coach. Úplně se změnil tvar a umístění předních světlometů i reflektorů do mlhy. Změnil se i tvar předních postranních dveří, které se staly prostornějšími. Také zadní část byla změněna, přibylo opět velké logo VDL a zásadní změnou prošly i zadní reflektory – tvarem i umístěním připomínají přední reflektory.
Interiér. Interiér Futury se vyznačuje stylovým a atraktivním designem – okna, osvětlení a sedadla jsou dobře sladěny tvarem, barvou i funkčností a samozřejmě jízdním komfortem. Mnoho detailů bylo zcela přepracováno a například zákazník může volit typ čalounění „Luxe“ anebo ještě pohodlnější „Top Luxe“, kde jsou unikátní nastavitelné opěrky hlavy z vysoce kvalitní kůže a boční nastavitelné opěry. Sedadla i sedáky jsou nastavitelné a opěradla jsou vyrobena z kvalitního a odolného plastu. Cestující může snadno ovládat osvětlení a klimatizaci. Pro snadný nástup a výstup slouží pohodlné a široké dveře, které mají na všech schodech orientační světelné body. K pohodlnému pobytu v autobusu přispívá i rovná podlaha. Také uspořádání řidičova pracoviště je povedené a splňuje požadavky nejnáročnější ergonomie. Rozmístění ovladačů, přepínačů a ukazatelů na palubní desce je proto velmi přehledné a ovládací prvky jsou velice dobře dosažitelné. Řidič si může individuálně nastavit polohu sedáku, opěradla i opěrky, a z autobusu má vynikající výhled. Také na úložných prostorách pro řidiče konstruktéři vůbec nešetřili a také pro průvodce připravili optimální pohodlí. Testovaný autobus Bova Futura pojme v základním provedení 48 osob, v konfiguraci 54 + 1 + 1. V této konfiguraci mají i vyšší a robustnější cestující dost místa na nohy.
Motor. Testovaná Futura je poháněna šestiválcovým řadovým agregátem DAF Paccar MX300U4PR Euro 5/EEV o výkonu 300 kW (410 hp),/2000 Nm při 1000 – 1500 ot./min-1. Zdvihový objem motoru je 12.9 litrů a je umístěn za zadní nápravou. Agregát má přímý vstřik paliva a je vybaven turbodmychadlem s mezichladičem stlačeného vzduchu. Hnací síla motoru se přenáší na hnanou nápravu pomocí dvanáctistupňové automatizované převodovky ZF AS Tronic. Aby bylo řazení co nejvíce pohodlné, je autobus vybaven hydraulickým posilovačem řazení.
Podvozek. Při celkové délce karoserie 12 895 mm autobus vystačí se dvěma nápravami. Skelet autobusu tvoří samonosná ocelová karoserie. Celková výška vozidla je 3700 mm, výška v interiéru je 1920 mm, šířka 2550 mm. Mezinápravový rozvor je 6830 mm, celková hmotnost je 18 000 kg.
Zavazadlový prostor má objem je 12 m3. Autobus jezdí na pneumatikách o rozměru 295/80 R 22,5. Autobus Futura je velice dobře odpružen. Přední náprava má plně pneumatické účinné pérování se dvěma vzduchovými měchy (vlnovci) a dvěma tlumiči Koni. Autobus má nezávislé zavěšení předních kol ESC (Electronic Stability Control). Zadní náprava má plně pneumatické pérování se čtyřmi vzduchovými měchy, 4 tlumiči Koni a jedné stabilizační tyče. Elektronicky kontrolované pneumatické pérování ECAS (elektronické regulace pérování) zabezpečuje stabilní světlou výšku vozidla. Brzdová soustava vozu je vzduchová, dvouokruhová, s kotoučovými brzdami na všech kolech, s chlazením ZF/Knorr na přední a zadní nápravě. Na displeji přístrojové desky lze vyčíst údaj o opotřebení brzd. Ruční brzda brzdí zadní nápravu. Řidič má k dispozici motorovou brzdu, APU (řídicí pneumatickou jednotku) se čtyřcestným ochranným ventilem a vysoušečem vzduchu. Dále elektronickým brzdícím systémem (EBS), brzdovým asistentem a samozřejmě ABS a ASR. (protiprokluzový systém). Tlakovzdušná soustava je navíc vybavena i čtyřmi bezpečnostními ventily a vysoušečem stlačeného vzduchu. Řidič může na displeji přístrojové desky pomocí jednoho tlačítka kontrolovat různé funkce vozidla, což je umožněno digitálním multiplexním systémem CAN (Controller Area Network). I o příjemné klima v autobuse je postaráno pomocí „Futurair“ – vytápění, větrání a klimatizace. To zahrnuje klimatizační zařízení, postranní topné kanálky se čtyřmi podlahovými topnými tělesy, přední topné těleso s odmrazováním čelního skla, střešní vytápění, Webasto. Jelikož má nová Futura konstrukční prvky z nerezové oceli je dosaženo dlouhých intervalů údržby a dlouhé životnosti. Výhradním zástupcem společnosti VDL Bova a dovozcem pro Českou republiku VDL Bova je firma VDL Bus & Coach CZ, s. r. o., se sídlem v Praze a pobočkou v Dačicích. Kompletní servis autobusů Bova v současnosti zajišťuje síť DAF a další smluvní servisy, přičemž náhradní díly dodává DAF Trucks Praha. V celoevropském rámci je servis vozidel zajištěn jednou z nejhustších sítí opraven ITS Bova.
Převzato z časopisu