Představujeme
Tramvaje – Nákladní tramvaj v Drážďanech
Jan Neuman 03.08.2018 05:25
Vznik současné drážďanské nákladní tramvaje ovlivnila automobilka Volkswagen, která chtěla postavit unikátní montážní závod přímo uprostřed města.
Tzv. „skleněná továrna“ je totiž řešena tak, aby se i kolemjdoucí lidé mohli skleněnými stěnami podívat, jak probíhá montáž automobilu. Umístěním automobilky v podstatě do centra města ovšem vznikla určitá komplikace s jejím zásobováním, neboť sklady se nacházejí v jiné části Drážďan. Kamionová přeprava z hlediska životního prostředí a provozního zatížení města nepřipadala v úvahu, proto vznikl projekt CarGoTram, tedy zásobování pomocí nákladních tramvají. Projekt si vyžádal stavbu spojky napojující automobilku na běžnou městskou tramvajovou síť, a pochopitelně také výrobu vlastního dopravního prostředku.
Po podpisu smlouvy mezi DVB (Dresdner VerkehrsBetriebe – drážďanský dopravní podnik) a VW bylo osloveno několik světových výrobců tramvajových vozidel, žádný ale o kontrakt neprojevil zájem, neboť požadavek se týkal stavby pouze dvou kusů nestandardních vozidel. DVB si tak musel poradit sám a výsledný produkt tak vznikl z komponentů mnoha výrobců včetně ČKD, od něhož se použily příslušně upravené podvozky (10 kusů) z tramvaje T4D. Základní CarGoTram je řešený jako pětidílné obousměrné vozidlo s pohonem všech dvaceti náprav asynchronními elektromotory o výkonu 45 kW. Tramvajová skříň je hliníková a nákladový prostor kryjí shrnovací dveře. Vozidlo provozované na tramvajových kolejích s klasickým rozchodem (1435 mm) má úctyhodnou celkovou délku 59 400 mm, šířku 2200 mm, pohotovostní hmotnost 90 t, užitečnou 60 t a celkovou 150 t. Užitečný objem nákladového prostoru vozidla 214 m3, celkový výkon motorů 900 kW a max. rychlost 50 km/h. Přepravovaný materiál je umístěný na speciálních paletách a kompletní náklad lze vyložit během dvaceti minut. Tramvaj se pohybuje po trase dlouhé 4,2 km, kterou projíždí za cca 20 minut. Pro případ nepředvídatelných událostí jsou k dispozici odklonové trasy. V maximálním nasazení realizovala plně naložená tramvaj 12 až 14 jízd denně, přepravila tedy 720 až 840 tun nákladu. Jak již bylo zmíněno, pětivozových tramvají CarGoTram byly postaveny dva kusy, a k tomu ještě jeden motorový a jeden vložený vůz jako záložní.
Obě tramvaje nebyly nikdy nasazovány do přepravy současně, jezdila vždy jen jedna, a druhá byla v záloze. Nákladní tramvaje se v první fázi výroby automobilky provozovaly cca 14 let, do března 2016. Po určité pauze byl provoz obnoven v souvislosti s výrobní změnou automobilky – montáž ektromobilů VW. Pro tuto přepravu stačí zmenšená kapacita jednoho vozidla, které prošlo generální opravou a repasí. Snížení kapacity se provedlo vyjmutím jednoho vloženého vozu, CarGoTram je teď tedy čtyřvozovou soupravou. Na fotografiích jsou také vidět měchy, kryjící spojení jednotlivých vozů, jde ale opravdu pouze o zakrytí spojů, vozy nejsou průchozí. V každém případě se jedná nejen o unikátní vozidlo, ale také o unikátní druh dopravy. Nákladní tramvaje sice nejsou žádnou novinkou, ty existovaly v minulosti i v tuzemsku, ale v současné době je jejich nasazení problematické především z hlediska zatížení tramvajových tratí osobní dopravou. Proto jsou dnes k dispozici tramvaje spíše užitkové: mazací, kropicí, měřící apod.
Převzato z časopisu