Představujeme
Těžká nákladní vozidla – Fenomenální T 813
Milan Olšanský 19.08.2015 05:57
Poprvé jsem ji potkal, zřejmě jako celá řada z vás, v rámci vojenské prezenční služby. Neobvyklé čtyřnápravové vozidlo s prostornou, ohromně prosklenou kabinou pro sedm členů posádky – to tedy bylo něco!
Na vojenské prezenční službě jsme mnozí shledávali celou řadu negativ (většinou nesprávně, jak to tak v životě bývá), to co ji však nikdo nemohl upřít (až na pár technických ingnorantů), byla možnost seznámit se pěkně zblízka s moderní technikou. Především s kolovými a pásovými vozidly. Nezřídka pak „vojna“ slula sladkou možností usednout za volant či „rajčáky“ vozidel, o jejichž existenci měli civilisté jen mlhavé představy. A co víc? Celá řada vojáků základní služby si v rámci svazarmovské přípravky či vlastní vojenské služby prošla prakticky zadarmo autoškolou a získala oprávnění k řízení motorových vozidel všech možných skupin až po C, D a E. Někteří si dokonce do civilu odnesli díky KŘK (krátkodobý řidičský kurz) a pozdější mnohaměsíční praxi rozšířené schopnosti řízení těžkých nákladních vozidel s přívěsy či návěsy. O základních návycích jízdy v koloně či proudu ani nemluvě - a jak se to dnes na našich silnicích některým řidičům hodí! U všech výše zmíněných činností výrazně asistovaly vojenské speciály Tatra. Nakonec i ty vojenské speciály včetně T 813, měly celou řadu civilních aplikací. Takže někteří mohli za jejich volanty vlastně pokračovat i v občanském zaměstnání.
Specifika ovládání
Jako u každého stroje, i u T 813 8x8 Kolos musí řidič ctít určitý postup, zvládnout a zautomatizovat si jednotlivé návyky ovládání vozidla. Již jen nastartování motoru má svá specifika. T 813 8x8 Kolos a varianta 6x6 – přívěsový tahač – jsou vybaveny dvojicí spouštěčů motoru. Před samotným nastartováním je tedy třeba vybrat jeden z nich, popřípadě spouštět motor pomocí obou dvou. Vlevo od spínací skříňky je volící skříňka spouštěčů s polohami „1“, „1+2“ a „2“. V poloze „1“ nebo „2“ se motor spouští levým či pravým spouštěčem, analogicky v poloze „1+2“ se motor spouští za paralelního chodu obou spouštěčů. Chytrá kniha – firemní návod k ovládání automobilu T 813 – předepisuje spouštět motor vozidla střídavě jedním či druhým spouštěčem. Paralelní chod startérů je doporučen při spouštění motoru za nízkých teplot či při použití cizího zdroje energie. Ovšem před tím, než se tak stane, je třeba krátce prověřit funkci obou spouštěčů samostatně.
Pokud byl vůz delší dobu odstaven, je třeba dočerpat palivo do palivového systému – u provedení vozidel Kolos se děje pomocí elektrického čerpadla (u ostatních variant vozidel potom ručním čerpadlem). Není snad třeba připomínat, že pro nastartování T 813 je třeba také zapnout spínač dálkového odpojovače akumulátorů a zasunout klíček do spínací skříňky. Pokud je opravdu zima, vytáhněte tlačítko přidavače paliva. Po samotném spuštění motoru je třeba vrátit přidavač do původní polohy a pákou ruční regulace otáček umístěné po pravé straně sloupku řízení nastavit otáčky běžícího motoru na „poněkud rychlejší“ než je jeho předepsaný volnoběh. Pohybem páky nahoru se otáčky motoru zvyšují a naopak.
A ještě jedna „drobnost“ než vyrazíme na silnici či do terénu – je třeba zkontrolovat tlak vzduchu v brzdové soustavě. Pokud je tlak nízký, zní kabinou vozu akustický signál. Jakmile tlak vzduchu v systému dosáhne, u variant Kolos a tahač přívěsů, hodnoty alespoň 490 kPa, výstražný signál utichne a ve sdruženém přístroji se rozsvítí příslušné kontrolky. Čtyřista devadesát kilopascalů je sice tlak, který opravňuje řidiče Kolosu vyrazit na cesty, ale je třeba si uvědomit, že vozidlo je vybaveno pneumatickým posilovačem řazení převodových stupňů. Maximálního posilového účinku systém dosahuje při plném provozním tlaku, což je u varianty Kolos 570 kPa (u ostatních provedení potom 780 kPa).
Řadit až do „nekonečna“
Na kulové rukojeti řadící páky je vyznačeno jednoduché schéma řazení pěti převodových stupňů a zpětného chodu. Je třeba mít na paměti, že první převodový stupeň a zpětný chod není vybaven synchronizací – takže z „dvojky na jedničku“ vždy s dvojím vyšlápnutím spojkového pedálu a příslušným meziplynem. A zpětný chod je možno řadit jen při stojícím vozidle. Ostatně při řazení obou dvou krajních převodových stupňů je potřeba vždy překonat odpor pojistné pružiny – tím je zajištěno, že i technický analfabet zpozorní. Pod kulovou rukojetí řadící páky je páčka předvoliče sloužící u vozidel Kolos a přívěsový tahač 6x6 k předvolení přídavných převodů, u ostatních typů pak k předvolení stálých záběrů. V levé krajní poloze je předvolen „normální“ přídavný převod (stálý záběr), v pravé poloze je předvolen „redukovaný“ přídavný převod (stálý záběr). Předvolený převod se automaticky zařadí při nejbližším úplném vyšlápnutí spojkového pedálu.
Ale pozor, speciálně u varianty Kolos a přívěsový tahač 6x6 musí být před řazením přídavných převodů páčka přepínače, umístěného v prostřední části palubní desky po pravé straně, v poloze „SILNIČNÍ+REDUKCE“. V poloze „NEUTRÁL“ nelze očekávat, že by převodovka něco dovolila zařadit a určitě se nerozjedete. Řidič má k dispozici „velké“ a „malé“ převody – tedy celých deset pro jízdu vpřed a dva pro jízdu vzad. Ale to ještě není všechno. Právě varianty Kolos a přívěsový tahač 6x6 jsou osazeny planetovým rychloběhem, který má dva stupně. Rychloběh tedy počet možných převodových stupňů zvojnásobuje. Dvacet jemně odstupňovaných převodů pro jízdu vpřed a čtyři pro jízdu vzad – to je něco, co se hned tak nevidí. Řazení převodů planetového rychloběhu je mechanické a provádí se pomocí páky umístěné po pravé straně sedadla řidiče. Řazení lze provést pouze při stojícím vozidle a odbrzděné parkovací brzdě (při zabrzděné parkovací brzdě je páka ovládání planetového rychloběhu aretována). Přestavením páky do krajní přední polohy je rychloběh vyřazen.
V nejhoším uzavřít!
Všechna vozidla řady T 813 jsou vybavena děličem točivého momentu, který rozděluje rovnoměrně hnací moment mezi přední a zadní dvojici náprav (u verze 4x4 mezi přední a zadní nápravu). U třínápravových a čtyřnápravového provedení jsou použity ještě mezinápravové diferenciály, které rozdělují hnací moment mezi nápravy v poměru 1:1. Jak dělič, tak mezinápravové i osové diferenciály lze uzamknout – tedy vyřadit z provozu. Závěrka děliče momentu a mezinápravových diferenciálů se ovládá společně pomocí spínače na přístrojové desce. Závěrky osových diferenciálů jsou opět ovládány společně, a to pomocí páčkového spínače (u varianty Kolos, u ostatních variant je třeba použít tlačítkový spínač, který je zapnut jen po dobu, co jej řidič přidržuje). Uzávěrky osových diferenciálů se uvádí v činnost zpravidla jen při jízdě v kluzkém terénu (nikoliv na suché silnici) a samozřejmě je třeba citlivě vnímat, jak dlouho mohou být zapnuty. Výrobce doporučuje využívat je pouze na dobu nezbytně dlouhou – tedy jen pro průjezd obtížným úsekem, kde jízda s normálně nastaveným vozem nestačí. T 813 je stále velmi zajímavý stroj, který nabízí téměř nepřeberné možnosti při jízdě terénem. Je dokonalým důkazem pravdivého tvrzení, že vozidla značky Tatra cesty prakticky nepotřebují - naopak vytvoří si je prostou jízdou samy – a kolikrát ji doslova vybudují i pro vozidla ostatní!
Převzato z časopisu