Představujeme
Těžká nákladní vozidla – Nákladní turecké Fordy
Otto Langmaier 28.08.2017 05:57
Již několik let je můžeme potkávat na našich silnicích či především silnicích východoevropských států Evropy. Celkem pravidelně několik vozů vídávám na dálnici D2 směřující z nebo do České republiky.
Nelze je, díky výraznému vnějšímu designu, zaměnit s výrobkem jiné značky. Přesto, že byly vyvinuty v Turecku, mají poměrně velké ambice zaplnit bílá místa na trzích východní či střední Evropy. Z těžké konkurence standardních sedmi evropských výrobců si pranic nedělají. Naopak přemýšlí o své blízké i vzdálené budoucnosti velmi pozitivně. Značka Ford Trcuks si razantně vymezuje svoje území. Prezentaci nových produktů pojímá v globálním měřítku, využívá k tomu všechny komunikační kanály včetně těch televizních či sponzorských podepření vysoce atraktivních sportovních podniků, jako je například světová série vytrvalostních automobilových závodů FIA WEC.
Globálně i regionálně
Ford Trucks pořádá celou řadu regionálních představení svých výrobků a vhodně je doplňuje dynamickými představeními technických a jízdních možností svých nákladních vozidel. Během několika posledních let Ford Trucks vybudoval a slavnostně otevřel třicet prodejních a servisních zázemí v Turecku. Tři zázemí na středním východě, v Muscatu v Ománu, v Manamě v Bahrajnu a v Erbilu v Iráku. Velmi aktivní je též v Africe: osm zastoupení v pěti státech – kromě jiných v Marocké Casablance či Marakéši, v Alžírsku v Algiers a ve městě Tema v Ghaně. Velmi rychle buduje svoji dealerskou síť také v Evropě. V květnu společnost Ford Trucks otevřela show room a servis Cefin Trucks v Bukurešti (Rumunsko), ve stejném měsíci také Delta Trucks v Budapešti (Maďasko), v červnu Bulavto v Sofii (Bulharsko). V září přibude do prodejní a servisní sítě značky Ford Trucks nové zastoupení Avtohrvatska v Zagrebu (Chorvatsko), které bude obsluhovat také trhy v Bosně a Makedonii. Ještě v září přijde na pořad zastoupení Crnamarkovic v Bělehradě (Srbsko) a v prosinci potom Avtek v Kyjevě (Ukrajina). Poté je připravena společnost Ergotrak v Řecku.
Také v Česku a na Slovensku
Nebude trvat dlouho a budou slavnostně do dealerské a servisní sítě zapojena importérství v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, v pobaltských republikách a v Bělorusku. V plánu je otevřít zastoupení v patnácti evropských krajinách. Nejprve ovládnout Balkán a střed Evropy a poté možná i dále. Mezitím samozřejmě připadá v úvahu Rusko – tam se ostatně, jak jsem již dříve psal, nákladní vozy Ford Trucks montují, konkrétně v ruské anklávě v okolí Kaliningradu. V loňském roce ustanovil Ford Trucks mezinárodní silniční asistenci s rozsáhlým call centrem. Navíc jeho zákazníci mohli využít až 26 servisních zázemí, samozřejmě synergicky těžící ze sítě automobilů Ford. Letos bude vybudován centrální sklad náhradních dílů v Polsku a bude podepsáno na 60 smluv s důležitými servisními partnery po celé Evropě.
Tři kategorie vozidel
Nabídka těžkých nákladních vozidel Ford Trucks je logicky členěna do tří segmentů. Rozvážková vozidla reprezentují modely s podvozky 4x2, 6x2 a 8x2 s devítilitrovými nebo třináctilitrovými motory Ford Ecotorq s maximálními výkony 330 k, 420 k a 430 k v emisních třídách Euro III, Euro V a Euro VI. Silniční tahače dálkové přepravy zboží jsou k dispozici v modelových provedení 4x2 a 6x2 s třináctilitrovým motorem Ford Ecotorq s maximálními výkony 420 k, 430 k (pouze Euro III) a 480 k
v emisních specifikacích Euro III, Euro V a Euro VI. Třetí skupinou vozidel jsou stavební aplikace s podvozky 6x4, 8x4, 4x2, 6x2 a 8x2. K pohonu slouží stejné motory, které jsou montovány do rozvážkových vozidel. Ex works jsou k dispozici sklápěče, domíchávače betonových směsí nebo vozy s čerpadly betonových směsí. Nejmodernější provedení vozidel Ford Trucks bazíruje na vlastních motorech emisní specifikace Euro VI. Menší z nich, devítilitr disponuje maximálním výkonem 330 k a maximem točivého momentu 1300 N.m. Větší třináctilitr (12,7 l) je k dispozici s maximálním výkonem 420 k/2150 N.m nebo 480 k/2500 N.m. Jak mi sdělili firemní odborníci, další nejbližší vývoj povede k představení motoru 12,7 l s maximálním výkonem 500 k. I když těch dvacet koní maximálního výkonu prakticky nic neřeší, je zřejmé, že Ford Trucks nechce nechat nic na náhodě. Zvláště ne tam, kde se to týká zákazníků – zkrátka pěti set koňový motor chtějí téměř všichni, dobře se to prodává, tak proč jim nevyhovět!
Pro modelový rok 2017 připravili ve Ford Trucks pro segment rozvážkových nákladních vozidel několik konstrukčních novinek. Za prvé jde o automatizovanou převodovku s několika módy provozu. Točivý moment nových motorů je o celých 35 % vyšší než u předcházející generace. Vozidla jsou vybavena elektronickými asistenčními systémy podporujícími výrazně nejen efektivitu, ale především bezpečnost provozu. K dispozici je nově též motorová brzda a na přání zákazníka extra dlouhý rozvor náprav. To, že jdou ve vývoji u Ford Trucks dobrým směrem, je podpořeno i kontinuálním navyšováním podílu na tureckém automobilovém trhu v příslušném segmentu vozidel: v roce 2014 to bylo 53,2 %, o rok později 55,1 % a loni dokonce 58,4 %, což je ve srovnání s rokem 2015 nárůst o 3,3 %. U stavebních vozidel Ford Trucks, resp. u jejich motorů, došlo k navýšení točivého momentu o 55 %. Brzdný výkon celého hnacího traktu je sedmkrát vyšší než u předcházející verze a servisní interval byl zvýšen na 1500 motor hodin. Také poloměr otáčení nových vozidel je o 22 % menší než u vozidel předcházejícího provedení. Také v segmentu stavebních vozidel zaznamenala značka Ford Trucks z hlediska podílu na trhu výrazný nárůst. V roce 2014 měl Ford Trucks v Turecku 23,3 % podíl, v roce 2015 potom 24,4 % a v roce 2016 dokonce již 32,7 %, což je o 8,3 % více než v předcházejícím období.
Vlajkové lodě
Silniční tahače, vlajkové lodě, zaznamenaly v modelovém ročníku 2017 nárůst točivého momentu o 20 %, doznaly rozšířeného vybavení elektronických asistenčních systémů, dvakrát se zvýšil servisní interval, spotřeba paliva poklesla o 8,5 % a koeficient TCO se snížil o 25 %. V tomto extrémně konkurenčním segmentu Ford Trucks rovněž zaznamenal nárůst podílu na trhu: 2014: 12,9 %, 2015: 12,9 a 2016: 15,4 %. Pro silniční tahače nového provedení jsou k dispozici tři převodovky. Automatizovaná dvanáctistupňová ZF Traxon 12 TX 2210AMT a dvě provedení manuálně obsluhovaných převodovek ZF 16S 2230 a ZF 9S 1310. Nový systém přídavných brzd pracuje s novou motorovou brzdou o výkonu 400 kW a intardérem o brzdném výkonu 600 kW. V součtu lze počítat s brzdným výkonem 1000 kW, což je sedmkrát více než u předcházejících modelů. Vozidla jsou v souladu s evropskými legislativními nároky vybavena elektronickými asistenčními systémy: ESP, LDWS (Lane Departure Warning System) systémem hlídání zvoleného jízdního pruhu a AEBS (Advanced Emergency Braking System) systémem panického brzdění.
Horká nabídka
Na vysoké efektivitě provozu tahačů Ford Trucks modelový rok 2017 se podílí především konstrukční opatření na motoru, která lze shrnout do několika termínů: vstřikovací tlak 2500 bar, optimalizovaný spalovací prostor, VGT turbodmychadlo, vypínatelný vzduchový kompresor, chytrý alternátor, elektro-viskózní spojka ventilátoru a dvourychlostní vodní čerpadlo se spojkou. Svým dílem se na nižší spotřebě paliva podílí též optimalizovaný hnací trakt, těžší převod v zadní nápravě a nová aerodynamika kabiny především v oblasti „A“ sloupků. A to nejlepší nakonec: zástupci značky Ford Trucks uvedli, že takto vybavený silniční tahač Ford Trucks 1848T Euro 6
4x2 (12,7 l, 480 k, 2500 N.m, Extra High Roof Sleeper Cab, Engine Brake, automatizovaný Traxon, intarder, asistenční systémy: ESP, LDWS, AEBS) bude k dispozici za cca 64 500 Eur. Zkuste i to porovnat s těmi tahači, které se u nás aktuálně prodávají.
Převzato z časopisu