Představujeme
Lehké nákladní – Prodejní trhák / part one
Milan Olšanský 08.04.2014 06:04
I když lehká nákladní vozidla Fuso Canter nejsou v Česku ani na Slovensku právě největším šlágrem, vězte, že v celé řadě zemí je tomu přesně naopak.
Ne nadarmo jsou vozidla Fuso Canter suverénně nejúspěšnější konstrukční rodinou nákladních vozidel koncernu Daimler AG. Jako součást jednoho z nejúspěšnějších výrobců automobilů všech kategorií je i Fuso Canter podrobováno pravidelně konstrukční obměně a zavádění různých vylepšení. Pravda, z většiny se v poslední době jedná o důsledek dalších a dalších legislativních opatření, která zavání politickým populismem – viz nové emisní normy Euro VI či jejich ekvivalent uplatňovaný dodávkových a nákladních vozidel nižší provozní hmotnosti (pod 2380 kg).
Optimalizováno na zákazníka
Nutno však konstatovat, že se koncern například s již zmíněnými novými emisními předpisy vyrovnal přesně dle své strategie – včas a více než dostatečně. Navíc ihned využil marketingové možnosti a oznámil, že nová vozidla Fuso Canter jsou nejen „čistější, ale také hospodárnější“. Výrobce tvrdí, že se mu různými konstrukčními zásahy, mezi než patří především: zvýšení vstřikovacího tlaku paliva a snížení třecích odporů na různých úrovních hnacího traktu vozidla, podařilo „nemožné“. Při podstatném zvýšení nároků na techniku (viz Euro VI a Euro 5b+) a zvýšení vlastní hmotnosti vozu, došlo ke snížení provozních nákladů při zachování stávajících výkonů a podstatném vylepšení jízdních dovedností a komfortu vozidla! Vpravdě, konstruktéři koncernu museli nalézt „kámen mudrců“ či alespoň rozlouskli „ježka v kleci a využili Tleskačův návod na sestavení létajícího kola“. Ostatně o jízdních výkonech nových vozů Fuso Canter si povíme v samostatném textu (viz. na s. 58 a 59). Jednoznačně lze však konstatovat, že nové Fuso Canter je vozidlo, jehož koncepce a konstrukce, včetně výroby a provedení, je dotažená do optimálního stavu při zachování všech nutných vlastností a výkonů vozu vzhledem k současným zákaznickým očekáváním. V závislosti na variantě a druhu provozu je Canter až o devět procent hospodárnější než předchůdce. Současně ve stejné míře klesly hodnoty emisí CO2.
200 MPa zvyšuje účinnost
Dosavadní motor pro Fuso Canter patřil mezi technické lahůdky díky ventilovému rozvodu DOHC 4V s robustním řetězovým pohonem, vstřikování common rail a výfukovému turbodmychadlu s proměnnou geometrií. Mimochodem jde o italský výrobek společnosti FPT (Fiat Powertrain Technologies), která vznikla jako součást společnosti Fiat Industrial v rámci koncernu Fiat Group Automobiles v roce 2012 coby důsledek velkého rozčarování a deziluze z tehdy chystaného spojení s gigantem General Motors. Robustní čtyřválec se zdvihovým objemem 3,0 litru v emisních verzích Euro 5b+ a Euro VI dostal nové vstřikovače zvyšující maximální vstřikovací tlak o 25 % až na 200 MPa (2000 barů). Zdokonalená zvuková izolace zabraňuje zvýšení vnější i vnitřní hladiny hluku. U motoru této kategorie v lehkém nákladním vozidle je pozoruhodný vysoký točivý moment. Maximální hnací síla je k dispozici již od nízkých otáček v mimořádně širokém rozpětí otáček. Canter tak i ve svém nejnovějším provedení nabízí suverénní akceleraci a příkladné chování v jakékoli jízdní situaci. Start-stop systém dodávaný dosud jako příplatková výbava byl zahrnut do standardní výbavy všech modelů. Dle výrobce dokáže systém snížit spotřebu paliva při jízdách na krátké vzdálenosti až o tři procenta. Vzhledem k pružnosti relativně kompaktního motoru mohli konstruktéři nově uspořádat nabídku stálých převodů. Většina verzí má delší převod pro hospodárnější a tišší jízdu. Téměř všechny modely lze objednat také se stálým převodem, který je o cca deset procent kratší, pokud zákazník klade důraz na maximální jízdní výkony – například při častých jízdách s maximálním zatížením, s přívěsem nebo v členité krajině.
Emise dle hmotnosti
Canter používá, stejně jako dosud, dva různé systémy čištění výfukových plynů. V rámci přechodu na nové emisní třídy Euro 5b+ a Euro VI byly tyto systémy zdokonaleny a nově upraveny. Vozidla Canter s celkovou hmotností do 6,0 t splňují emisní normu Euro 5b+. Jejich výfukové plyny čistí kombinace systému recirkulace výfukových plynů, oxidačního katalyzátoru a filtru pevných částic. Výrazně složitější systém používají modely s celkovou hmotností od 6,5 t včetně modelů Canter 4x4 a Canter Eco Hybrid. Jejich motory BlueTec 6 disponují technikou SCR se vstřikováním činidla AdBlue, která je doplněna ještě oxidačním katalyzátorem. Objem filtru pevných částic a katalyzátoru SCR byl zvětšen, aby systém plnil přísnější požadavky emisní normy Euro VI. Nádrž na AdBlue byla pro jednodušší doplňování umístěna na pravé straně vozidla hned vedle palivové nádrže a pojme 12 litrů. Systém Euro VI zvyšuje hmotnost Canteru o cca 30 kg. Filtr pevných částic má ve všech modelech stejně dlouhou životnost jako vozidlo a nevyžaduje údržbu, takže nemusí být ani čištěn, ani vyměňován. Jeho regenerace probíhá automaticky. Při extrémně intenzivním provozu na krátké vzdálenosti může být vzhledem k nízkým teplotám výfukových plynů nezbytná manuální regenerace. Řidič je o tom informován ukazatelem stavu na multifunkčním displeji. Manuální regenerace je aktivována stisknutím tlačítka. Dlouhé intervaly výměny motorového oleje – každých 40 000 km nebo jednou za rok – zůstávají zachovány i u nové generace. To be continued...
Převzato z časopisu