Představujeme
Automobily – Elektrický Canter není maketou
Jan Neuman 28.02.2018 05:06
Elon Musk prezentuje makety vozidla Tesla Semi a bude (snad) schopen dodat je tak za dva roky. Koncern Daimler zatím dodává řadu Fuso eCanter uživatelům sériově.
Navíc do početných flotil respektovaných velkých dopravců, jakými jsou například DB Schenker, DHL, Rhenus či Dachser a mnozí další. Výrobce elektrických užitkových vozidel na rozdíl od Muska nečiní krok do tmy. Jeho technicky a technologicky špičková řada eCanter prošla testy laboratorními i provozními na širokém základě desítek prototypů. Jestliže jsme měli možnost zkusit si jízdu s prvními elektrickými prototypy již v roce 2010, poté s dalším stupněm vývoje v roce 2015, pak je jasné, jak důsledná byla příprava sériové výroby. Vozidla, s nimiž jsme jezdili Berlínem na konci roku 2017, novinářům k testu již zapůjčili ze svých flotil jejich uživatelé. Giganty DHL, DB Schenker, Rhenus a Dachser sázejí ve vozových parcích také na užitková vozidla s elektrickým pohonem. Při rozvozu ve městech Fuso eCanter významně přispějí k udržitelnému provozu. Automobilka již v říjnu potvrdila představením řady E-Fuso intenzitu zaměření na alternativní pohony. Nyní budou všechny typové řady užitkových vozidel a autobusů Fuso rozšířeny o variantu s elektrickým pohonem. Při rozhodnutí pro Fuso eCanter hrají roli snížení hluku a emisí, vyšší úroveň udržitelnosti vozového parku i ekonomické faktory. Zájemci si pořizují vozidla formou dlouhodobého pronájmu na 24 měsíců prostřednictvím společnosti CharterWay, která v koncernu Daimler pronajímá užitková vozidla.
Deutsche Post DHL je bude užívat v berlínské pobočce divize DHL Freight k doručování zásilek firemním a soukromým zákazníkům v centru města. Budou to například těžké kusové zásilky, jako jsou elektrické nebo velké domácí spotřebiče. DHL Paket nasadí čtyři vozidla v centru Berlína pro doručování zásilek firmám a velkým zákazníkům. Elektricky poháněná nákladní vozidla budou přitom kompletně integrována do podnikových procesů a na příslušných trasách nahradí dosud používaná vozidla s konvenčním pohonem. DB Schenker má možnost testovat v reálných provozních podmínkách vozidla s elektrickým pohonem v městské distribuci, například kusových zásilek v centru Berlína. V logistickém koncernu Rhenus podpoří vozidla Fuso eCanter divizi Home Delivery. Budou z centrálního skladu v Hoppegartenu rozvážet v Berlíně nábytek, hnědé a bílé zboží, stejně jako větší sportovní pomůcky a náčiní. Dachser uplatní Fuso eCanter v přepravě četných menších kusových zásilek na „poslední míli“ služeb pro e-shopy, dodávek paletovaných zásilek buď do skladů s průmyslovým zbožím, nebo přímo zákazníkům, i dopravu do třídicích poboček Dachser. Dobíjení slouží silnoproudé stanice, které uživatelé ve spolupráci s koncernem Daimler vybudovali ve svých provozních areálech.
Testování a sériovost ozdobou
V červenci byla zahájena výroba v portugalském Tramagalu, kde je kompletována řada eCanter pro evropský, ale i americký trh. V září byl v New Yorku uveden Fuso eCanter na světové trhy. Dceřiná společnost koncernu Daimler, nadnárodní celek Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC), dodá v roce 2018 vybraným uživatelům více než 500 vozidel. V USA jezdí Fuso eCanter pro logistický kolos UPS, v Japonsku je zařadila do flotily velká síť supermarketů SevenEleven a stejný krok učinila i dopravní Yamato Transport. Automobilka Fuso využívá bohaté konstruktérské a výrobní zkušenosti s hybridními a elektrickými pohony od roku 2005, když uživatelům v Evropě a Asii dodává Canter -Eco-Hybrid. Výrobce v roce 2010 představil na veletrhu IAA v Hannoveru čistě elektrický Canter, v roce 2014 již vyjela početná zkušební flotila. V následných úpravách pro hromadnou výrobu se poté uplatnily zkušenosti z testovacího provozu v Portugalsku a Německu, který se odehrál v letech 2014 až 2017 ve službách logistických společností.
Sériový eCanter poskytuje užitečnou hmotnost 4500 kg. Zdrojem proudu je baterie šesti vysokonapěťových li-ion akumulátorů o napětí 420 V s kapacitou 13,8 kWh. Kola zadní nápravy ve dvojmontáži pohání asynchronní elektromotor s permanentními magnety o výkonu 129 kW s jednostupňovou převodovkou. S točivým momentem 285 Nm dosahuje vozidlo o celkové hmotnosti 7490 kg zrychlení osobního automobilu a jeho hodnota je k dispozici od první sekundy rozjezdu. Největší rychlost je jako u všech vozidel této kategorie omezena na 80 km/h. Akumulátory o hmotnosti 600 kg umožňují při plném zatížení vozidla dojezd delší než 100 km na tratích s výraznými převýšeními a překonávají tím obvyklou denní rozvážkovou vzdálenost ve standardním městském provozu. Ve srovnání se vznětovou verzí lze tak na provozních nákladech ušetřit až 1000 euro na 10 000 km.
Převzato z časopisu