Představujeme
SCANIA S LINE – Nákladní vůz roku 2017
Branko Remek 24.02.2017 05:42
Svezli jsme se
Prestižní titul International Truck of the Year 2017 (TOTY) na loňském IAA v Hannoveru získala nová generace tahače Scania třídy S. Dostali jsme příležitost vyzkoušet ji v běžném provozu.
Pouhé dva dny pobyla cestou po střední Evropě zbrusu nová předváděcí souprava Scania S Line v České republice. Magazín Automobil ji pro sebe získal na celý půlden, a tak jsme mohli čerstvého laureáta prestižního titulu „International Truck of the Year 2017“ podrobit zkrácenému testu na dálnici D5. Před stylisty ze Södertaelje stál nelehký úkol, jak elegantně zabalit nový podvozek s ústrojím pohonu do líbivého šatu, a přitom zachovat ducha, kterého Scanii před dvaceti lety vdechlo italské studio „Style Bertone“. Mimochodem, Nuccio Bertone byl také před třiceti lety autorem karoserie první sériové škodovky s předním pohonem (Škoda Favorit). Stylistům se podařilo téměř nemožné. Originální design zůstal v hlavních rysech zachován, a přitom je svými lomenými liniemi přeci jen jiný. Přístup do kabiny je po čtveřici schodů s protiskluzovou úpravou. Důležitější však je to, že z kabiny je lepší výhled, protože sloupky A budky jsou štíhlejší a sedadlo -řidiče bylo posunuto o 65 mm vpřed a o 20 mm blíže ke dveřím.
Vynikající jsou velkoplošná zpětná zrcátka, jež omezují výhled do stran a vzhůru jen minimálně. Do lomeného oblouku uspořádaná palubní deska je přehledná a ergonomicky příkladná. Veškeré ovladače jsou uspořádány po skupinách, přičemž některé z nich se nacházejí přímo na nastavitelném multifunkčním volantu. Zde je nutný zácvik a rutina získaná časem. Přínosem pro bezpečnost provozu je adaptivní, případně ve spojení s GPS/GSM i prediktivní tempomat, který udržuje nastavenou rychlost jízdy a bezpečný odstup od vozidla vpředu. Spolu se sledováním jízdy v jízdním pruhu však tato přemíra péče může vést až k ukolébávání řidiče jeho nečinností. Výčet všech otevřených i uzavíratelných odkládacích prostor je ohromný. Novinkou jsou záclonové airbagy v horní části rámu dveří, aktivované například při převrácení vozu. V prostorné kabině s plochou podlahou je za sedadly pohodlné lůžko královských rozměrů a na přání dodávané horní lůžko je jen o málo užší a kratší. Zkoušený vůz byl vybaven monitorováním jízdy prostřednictvím malého laptopu s programem Athos. Počasí nám příliš nepřálo, ale na všední den byl na D5 mimořádně mírný provoz v obou směrech. Nebylo proto problémem nechat pracovat palubní počítač a po rychlém rozjetí na zvolenou rychlost 85 km/h aktivovat tempomat.
Program dovoluje při jízdě v kopcovitém terénu odchylku od nastavené hodnoty až ±5 km/h. V příjemné atmosféře klimatizované kabiny jsme postupně probrali všechny technické zajímavosti a vyzkoušeli řadu systémů včetně palubní diagnostiky OBD. Příjemným překvapením bylo tiché, rychlé a takřka sluchem nepostřehnutelné řazení automatizované převodovky s kapalinovým retardérem GRSO925R Opticruise. Místo obvyklé synchronizace je převodovka vybavena brzdou předlohového hřídele základní třístupňové převodovky. Dvanáctistupňovou z ní dělá dvojí stálý převod na předlohu (půlené stupně) před ní a rozsahová dvoustupňová převodovka za ní. O vše ostatní, včetně ovládání spojky, se stará elektronická řídicí jednotka. Brzda nahrazuje dvojí vypnutí spojky při řazení nahoru. Výsledkem je extrémní zkrácení doby přeřazení, až na 0,4 s. Takto krátké časy mají příznivý vliv na regulaci běhu motoru a funkci turbodmychadla. Vidlicový osmiválec DC16 o objemu 16,4 l má výkon 427 kW (580 k) při otáčkách 1800 min-1 a točivý moment 2950 N.m v rozmezí otáček 1000 až 1340 min-1.
Motor využívá systémy EGR a SCR ke snížení emisí škodlivin a optimalizace činnosti motoru s převodovkou přinesla snížení provozní spotřeby až o 6 %. Se stálým převodem rozvodovky 2,92 byly otáčky motoru při zařazeném stupni 12 („do rychla“) 1100 min-1. Přímý záběr je na rychlostním stupni 11. Motorová brzda má při otáčkách 2400 min-1 výkon 320 kW (435 k). S ohledem na avizovanou kolonu před Plzní jsme stačili včas otočit a vrátit se pohodlně zpět. Monitorovací systém vydal výsledky na USB ihned po dojetí. Na trase 102,12 km jsme dosáhli s plně vytíženou soupravou (40 t) průměrné rychlosti 85,6 km/h a spotřeby 31,32 l/100 km. Zaškolený a zkušený řidič dosáhne bezpochyby ještě lepších výsledků. Nelze také zapomenout, že Scania, jako jeden z mála výrobců, dodává i vozy s motory na alternativní paliva, např. na bionaftu FAME a RME (MEŘO) nebo na plynná paliva CNG či bioplyn (metan). Cílem pro blízkou budoucnost jsou tzv. vícepalivové motory.
Převzato z časopisu