Představujeme
Těžká nákladní vozidla – Mezi elitou
Milan Olšanský 30.12.2014 07:26
Mnichovský MAN se opět vrátil mezi elitní skupinu finálních výrobců těžkých nákladních vozidel s motory o maximálním výkonu více než 442 kW/600 k. Od září uvádí na trh modelovou řadu MAN TGX D38.
Poměrně dlouho se mluvilo o vývoji a přípravě nového, velkého řadového šestiválce MAN se zdvihovým objemem přes patnáct litrů. Dlouho se spekulovalo, zda převzetí druhdy samostatného výrobce mnichovských těžkých nákladních vozidel nenasytnou VW Group neučiní ostrý škrt tomuto vývoji. Dokonce to chvíli vypadalo, že se švédským výrobcem nákladních vozů Scania pod jednou střechou domu, kterému vládne automobilový bůh Ferdinand Piech, bude značce MAN přisouzena úloha „mouřenína“. Spekulovalo se, kdo že je v tomto majetkoobchodním vztahu vlastně „Master“ a kdo „Slave“. Která značka bude „prémiovou“, a která tak říkajíc tou „dělnickou“.
Kdo je kdo?
Zatímco v jiných seskupeních jsou tyto role zcela přesně determinovány (viz Volvo AB – Volvo/Renault Trucks), uvedením modelové řady vrcholových těžkých nákladních vozidel s novým motorem MAN D3876 mnichovské „impérium vrací úder“. Znovu tak můžeme jen spekulovat, jak to vlastně celé, v páně Piechem řízené a spravované skupince, mající ambice k vytvoření největší automobilky světa, vlastně je. Faktem zůstává, že značka Scania si v rámci VW Group drží podivuhodně významnou pozici, i když nabídka jejich nákladních vozidel se s rozsahem nabídky MAN nedá prakticky srovnat. Jako jediná si zachovala, dnes zřejmě již přežitý a jen kultem živený, těžký osmiválcový vidlicový motor. Naproti tomu MAN si splnil sen svých konstruktérů a vidlicového motoru, který vyráběl společně s firmou Liebherr, se zbavil a dokonce jej nahradil novým – o 160 kg lehčím – ultra moderním řadovým šestiválcem, který ho svým maximálním výkonem až 640 k poslal opět do již zmíněné elitní skupiny VIP producentů. A to prosím za vlády generálního ředitele Anderse Nielsena, který přišel do Mnichova před časem ze Sődertajle. Skutečnost, že vozidel s motory o výkonu nad 500 k MAN ročně prodá relativně zanedbatelné množství na hranici jednotek procent celkových prodejů, činí tento krok ve světle naznačených majetkoprávních vztahů jen ještě více zajímavým. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že pokud mnichovský MAN pustí nějaké nové konstrukční řešení do sériové výroby má ho opravdu velmi dobře vyvinuté a dlouhodobě odzkoušené. Možná také proto poměrně dlouho trvalo, než si Man osvojil technologii tzv. GPS tempomatu či vybavil svá vozidla automatizovanou převodovkou s ultra moderními funkcemi, jako je EfficientRoll (nebo-li tolik populární „plachtění“), Speed Shifting (zrychlené řazení tří nejtěžších převodových stupňů) či systém zajišťující ve vhodných okamžicích jízdu na volnoběžné otáčky. To všechno právě přichází s novými vozidly MAN TGX D38 vybavenými automatizovanou převodovkou MAN TipMatic 2 (i když by si celá řada odborníků ještě před několika měsíci vsadila na to, že se MAN dohodne s firmou ZF na dodávkách moderní převodovky Traxon).
Topografický tempomat
Jak již bylo naznačeno, konstruktéři MAN zahrnuli mezi inovace nového vozu modelové řady MAN TGX D38 též novou generaci bezpečnostních a asistenčních systémů. MAN TGX D38 disponuje tempomatem EfficientCruise, který využívá informace systému GPS (tzv. předvídavý tempomat): systém mapuje trasu před vozidlem prostřednictvím informací GPS – zjišťuje a analyzuje blížící se stoupání a klesání, přizpůsobí rychlost vozidla tak, aby takové úseky projelo s co možná nejnižší průměrnou spotřebou paliva. Tempomat EfficientCruise využívá ke své funkci integrované 3D mapy. Tahače vybavené tímto systémem v předstihu „vidí“, co bude následovat. Automaticky tak mohou zvýšit hnací moment před blížícím se stoupáním, aby maximálně využily vlastní kinetickou energii před vrcholem stoupání začnou „rolovat“, aby v následujícím klesání pokračovaly jen vlastní setrvačností. Využívání systému EfficientCruise v dálkové dopravě nebo regionální rozvážkové službě přináší až šestiprocentní úsporu spotřeby paliva – bez toho, aby došlo k prodloužení dojezdového času. Takový elektronický asistenční systém znamená velmi cennou pomoc řidiči, zvláště potom na dlouhých tratích. Systém se totiž na rozdíl od člověka neunaví a funguje stejně dobře ve dne jako v noci. Ve stoupáních systém EfficientCruise řídí činnost převodovky MAN TipMatic 2 tak, aby nepodřadila na nižší převodový stupeň, pokud je zřejmé, že vozidlo dosáhne vrchol stoupání s pomocí daného převodového stupně, který je právě zařazený. Tempo jízdy a jednu ze čtyř možností tolerance rychlosti si volí řidič sám. Na tomto základě potom systém EfficientCruise vypočítá a udržuje optimální rychlost pro nejefektivnější překonání stoupání, resp. následně při jízdě z kopce ji adekvátně reguluje.
Výhodná elektronika
EBA (Emergency Brake Assist – systém nouzového brždění): bude v sériovém provedení ve výbavě vozidel MAN TGX D38. Jeho úkolem je předejít kolizi, anebo alespoň zmírnit následky nárazu zezadu do vozidla jedoucího před vlastní silniční soupravou. Podle statistik patří právě více než 32 % nehod nákladních vozidel do této kategorie. Systém EBA s pomocí radaru umístěného v přední části vozidla rozpoznává pohybující se vozidla i statické objekty v jízdním pruhu. Pokud řidič nereaguje na blížící se překážku, systém EBA zahájí, nezávisle na něm, nouzový brzdný manévr. Nový model je standardně dodáván s elektronickým stabilizačním programem, který ovládá selektivní přibrzďování také kol návěsu. LGS (Lane Guard System – systém varování mimovolného opuštění jízdního pruhu): je v novém provedení ještě více zaměřen na podporu práce řidiče. Vylepšení byla zacílena na vyšší schopnost rozlišení – kamera monitoruje jízdu ve zvoleném jízdním pruhu s větší přesností, a přispívá tak ještě více k vyšší míře bezpečnosti provozu.
Adaptivní tempomat (Adaptive Cruise Control – ACC): automaticky přizpůsobuje rychlost jízdy po rychlostních komunikacích tak, aby byl dodržený bezpečný odstup od vozidel jedoucích vpředu. Pokud se stane zvolená vzdálenost vzhledem k rostoucí rychlosti nebezpečnou, systém sníží točivý moment motoru a v dalším kroku zaktivuje brzdový systém až do 30 % brzdného výkonu, který má vozidlo k dispozici.
Nová modelová řada
Vozidla modelové řady MAN TGX D38 jsou nejen mimořádně výkonná, ale též variabilní: v nabídce jsou modely vozidel s pravo či levostranným řízením, s kabinami typu XL, XLX a XXL, se širokým spektrem konfigurací náprav pro tahače a podvozky. Zákazníci působící v dálkové dopravě a ve stavebnictví mají na výběr tahače návěsů, resp. podvozky 4x2 s kombinovaným odpružením listové pružiny/vzduchové měchy a 4x2 s oběma nápravami odpruženými pneumaticky. Tři nápravy v konfiguraci 6x2 s vodící nebo vlečenou nápravou nabízí vyšší celkovou hmotnost vozidla. Ve verzi 6x4 se zadní poháněnou tandemovou dvounápravou nabízí MAN TGX D38 vysokou trakci pro plnění nejnáročnějších dopravních úkolů i v terénu. Čtyřnápravové vysoce výkonné modely pro těžké transporty se znakem náprav 8x4/4 se dvěma hnanými zadními nápravami mohou mít celkovou hmotnost až 41 t. Maximální celková hmotnost silničních souprav s tahačem MAN TGX D38 může dosáhnout až 250 t. MAN TGX D38 je tedy nejen prestižním top modelem v nabídce nejvýkonnějších vozidel MAN, ale též efektivním řešením pro dálkovou dopravu v náročné topografii s celkovou hmotností 40 t nebo 44 t. S mimořádně hospodárnými převodovkami s přímým záběrem může celková hmotnost silniční soupravy vystoupat až na 65 t. Pro specifický provoz jsou k dispozici převodovky s rychloběhem, s kterým dokáže MAN TGX D38 tahat soupravu o celkové hmotnosti až 65 t. Verze pro nejtěžší, nadrozměrnou přepravu s celkovou hmotností soupravy až 250 t jsou vybaveny spojkou a měničem točivého momentu.
Stavební vozy s velkým motorem
Pokud jde o potenciál z hlediska trakce, vozidla modelové řady MAN TGX D38 jsou přímo ideálním řešením pro plnění dopravních úkolů v segmentu stavebního průmyslu, při svozu dřeva, zpracování odpadu či jako podvozky pro mobilní jeřáby. Se svými výkonnými motory dokáží přepravovat těžké náklady vysokou průměrnou rychlostí. Off-roadové verze mohou mít standardní nebo středně vysoký podvozek a ocelové nárazníky. I při přepravě těžkých stavebních mechanismů na nízkoplošinových návěsech vykazují vozidla modelové řady MAN TGX D38 vynikající výsledky – poradí si též se soupravou i o celkové hmotnosti až 65 t. Typickou oblastí využití výjimečné výkonnosti nových těžkých vozidel MAN jsou sklápěče 6x4 v kombinaci s přívěsy nebo jako natahováky kontejnerů. Charakteristický svým dvoustupňovým systémem přeplňování poskytuje MAN TGX D38 maximum točivého momentu v rozmezí otáček 930 min-1 až 1350 min-1 a tedy čerpá svůj výjimečný výkon při nízkých otáčkách, včas přeřazuje a disponuje velkým točivým momentem motoru i při těžkých převodových stupních.
Nadrozměr s přehledem
Přeprava extrémně těžkých nákladů je dalším důležitým segmentem, ve kterém je MAN TGX D38 jako doma. Právě pro tyto dopravní úkoly nabízí společnost MAN nejvýkonnější verze MAN TGX D38 s motorem o maximálním výkonu 560 k a 640 k. Vozidla MAN TGX D38 pro nejtěžší aplikace využívají pro přenos výkonu a točivého momentu od motoru na kola hnaných náprav spojku doplněnou měničem točivého momentu spojenou samozřejmě s automatizovanou převodovkou MAN TipMatic 2. Tato kombinace dovoluje vozidlům MAN TGX D38 rozjezd s nepřerušovaným příkonem výkonu a maximálním točivým momentem až 3000 N.m. Funkce jízdy při volnoběžných otáčkách motoru umožňuje hladké manévrování s těžkým nákladem a pohyb tzv. plazivou rychlostí. Nově vyvinutá vysokovýkonná výfuková brzda Turbo EVB je ideální pro přepravu extrémně těžkých nákladů, proto bude nabízena nejprve do modelů vozidel MAN TGX D38 určených pro tento segment dopravy. Poskytuje výjimečné výkonové průběžné brzdění (s brzdným výkonem až 600 kW), přitom minimálně zatěžuje chladící systém vozidla.
Převzato z časopisu