Představujeme
Nákladní automobily – Podvozek lehké nákladní TATRY
Ing. Bohumil Olšanský 17.02.2016 06:17
I když mnohým se to slovní spojení v titulku může zdát až absurdní, je pravdivé a platí.
V padesátých letech minulého století byla zkonstruována a sériově vyráběna „osmsetpětka“, tedy TATRA 805, lehký nákladní terénní automobil určený hlavně pro armádu, ale v různých verzích užívaný i v civilním sektoru.
Mnoho různých
Těch verzí bylo snad padesát; nejčastější byl valník, časté byly skříňové nástavby pro sanitky, různé radiovozy i hasiče, ale byly i cisterny a dokonce i „valník kabriolet“, oficiálně Tatra 805 Komando – pro výsadkáře; specialitou byly vozy s karoserií autobusového typu – furgony. Později byly původní stroje upravovány pro civilnější služby, například na pojízdné knihovny, zametací stroje, sklápěčky a snad i na rozmetadlo hnoje.
Lehký podvozek
Základem pro všechna výše uvedená provedení byl samozřejmě jednotný podvozek. Podvozek typicky tatrovácký, 4x4 s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Novinkou bylo pérování torzními tyčemi a redukce v kolech – elegantní řešení, které spolu s malými celkovými rozměry – rozchod 1600 mm a rozvor 2700 mm, vzduchem chlazeným benzinovým osmiválcem se suchým karterem, přídavnou převodovkou a uzávěrkami diferenciálů umožňovalo průjezd i velmi zvlněným terénem stejně jako pohodovou jízdu po běžných komunikacích. Vysoké těžiště většiny nástaveb však při jízdě v terénu bylo příčinou pohupování kolem podélné osy a vyneslo osmsetpětce nepříliš lichotivou přezdívku Kačena.
Z osobních zkušeností
S Tatrou 805 valník jsem v roce 1957 v branecké autoškole odjezdil asi 10 hodin po silnicích kolem Prostějova a v letech 1959–60 se zúčastnil sportovních soutěží, pořádaných Automobilním učilištěm Nitra, jejichž součástí bylo i překonávání zatravněného protitankového příkopu na cvičišti Štitáre.V létě 1960 jsem absolvoval cca 600 km převoz šasí – podvozek s budkou, ale bez nástavby – po vlastní ose z Prahy-Letňan do Nemecké u Brezna.
Převzato z časopisu