Představujeme
Automobiloví konstruktéři – Stavěl základy budoucnosti
Milan Olšanský 09.02.2018 11:22
Československá, resp. česká, automobilová konstruktérská škola je výsledkem působení celé řady velice schopných a pracovitých lidí. Jedním z nich byl nepochybně Ing. Milan Galia, který pracoval a žil pro značku TATRA.
V uplynulém roce slavili v Kopřivnici významné výročí začátků stavby automobilů se spalovacím motorem. V roce 2017 uběhlo od té památné chvíle právě sto dvacet let. Společnost Tatra Trucks své výročí oslavila a připomněla celou řadou významných aktivit včetně vydání exkluzívní publikace TATRA Nesmrtelná (formát A4, 504 stran, velkoformátové fotografie, celá řada zcela poprvé publikovaných informací a fotografií, autor: Milan Olšanský). V několika kapitolách knihy je zmínka právě o Ing. Milanu Galiovi, který se významně zapsal do dějin konstrukce, výroby a zkušebnictví právě vozidel značky TATRA, a to shodou okolností v obou hlavních výrobních segmentech. Ve výrobě osobních automobilů a v produkci nákladních vozidel. Na postu hlavního konstruktéra kopřivnické Tatry působil téměř neuvěřitelných dvacet čtyři let. Právě v roce oslav 120 let výroby automobilů se spalovacím motorem v Kopřivnici nás však Ing. Milan Galia navždy opustil. Kniha TATRA Nesmrtelná se tak stala jistým holdem svého druhu, který mu společnost Tatra Trucks složila. Nepochybně by si zasloužil více, třeba na to také jednou dojde.
Tatra – jeho osud
Profesní a vlastně celý život Ing. Milana Galii byl, tak jako u mnohých dalších, těsně spojen s naší nejstarší českou automobilkou. Přes první konstruktérské práce na systému řízení závodního vozu T 607, konstruování částí terénního nákladního vozu T 128, později významné konstrukční činnosti na modelových řadách těžkých nákladních vozidel T 138/T 148 a původně vojenské čtyřnápravové T 813 se Ing. Milan Galia vypracoval na hlavního konstruktéra automobilky. Z této pozice významným způsobem ovlivnil, kromě jiného, dva obrovské projekty: osobní limuzínu T 613 a těžký nákladní automobil T 815. Jejich význam je z historie automobilky Tatra dostatečně známý.
Především řada nákladních vozidel T 815 je pro značku TATRA zcela zásadní a svým způsobem nenahraditelná. Výborně založený projekt s dlouhou fází pečlivého vývoje, ověřování a zkoušení dovolil, a stále dovoluje automobilce nabízet skvělá řešení i ve dvacátém prvním století.
T 815 je zkrátka základ, ze kterého výroba těžkých nákladních vozidel Tatra roste a čerpá i dnes. Důkazem je stále vyráběná a specifickými zákaznickými skupinami oblíbená T 815-2, s motory až do emisní specifikace Euro V stále vyráběná Tatra TERRN01 a chystaná evoluce s „revolučními“ konstrukčními řešeními s názvem Tatra TERRA. Ostatně nebylo-li by T 815, těžko by mohly vzniknout v takové kvalitě a s takovými jízdními vlastnostmi i další modelové řady těžkých nákladních vozidel Tatra – FORCE a PHOENIX. V této souvislosti je třeba připomenout ještě jednu z hlavních rolí Ing. Milana Galii, a to tu, kterou sehrál při vzniku a výstavbě Zkušebního polygonu a rozvoji vývojového centra Tatra.
Naše hrdost
Zkušební polygon takového rozsahu a možností, kterým dnes disponuje společnost Tatra Trucks je u mnohých jejích obchodních konkurentů jen předmětem snů. A to dokonce i těch podstatně větších a z hlediska globálního automobilového průmyslu významnějších výrobců. Kromě jiného to potvrzuje i fakt odrážející se ve vysoké míře atraktivity komerčního využití Zkušebního polygonu externími společnostmi, z nichž mnohé jsou právě automobilkami či výrobci dílů a komponent automobilového průmyslu. Ing. Milan Galia byl tím, kdo stál u samotného zrodu prakticky využitelného projektu výstavby Zkušebního polygonu, který je doslova jedinečným zázemím vozidel Tatra. Je to jen krátká vzpomínka, ale přesto intenzivní. Uvidíme-li na silnici těžký nákladní vůz Tatra, vzpomeňme na Ing. Milana Galiu, stejně jako na ty, kteří byli před ním a těšme se z práce těch, kteří jsou zde po něm.
Převzato z časopisu