Představujeme
Stavební vozidla – Lom v Granollers – parte primera
Milan Olšanský 10.01.2014 07:57
Znovuzrozená nabídka značky Renault Trucks zahrnuje také kompletní řadu stavebních vozidel. Jízdní vlastnosti a možnosti nabízené techniky jsem, díky pečlivě připravené a velkoryse pojaté prezentační akci, mohl vyzkoušet přímo v terénu těžebního díla.
Rok 2013 se zapsal do historie francouzské značky Renault Truck jako doba restartu. Nová šance, znovuzrození, povstání z popela, chceme-li. Současný majitel francouzského výrobce Volvo Group po letech určité volnější koexistence značek Volvo a Renault Trucks pořádně zaostřil svoji pozornost na efektivitu výroby a naordinoval Francouzům doslovnou kuratelu. „Čo bolo, to bolo. Terazky som....“, přesně v duchu, který mnozí známe z četby humorného románu páně Švandrlíka došlo v roce 2013 na kompletní obměnu nabídky nákladních vozidel se znakem života na masce chladiče. Vše minulé bylo zapomenuto, staré pořádky odvrženy, původní organizační schéma zapovězeno – zkrátka začalo se od začátku. Vývoj nových nákladních vozidel se nedělá přes noc, ba ani ne za měsíc či jen tak za rok. Takže nové modelové řady nákladních vozidel Renault Trucks byly připravovány zhruba během uplynulých pěti let. V okamžiku, kdy se měla začít tak obrovská investice zhodnocovat, došlo na změnu organizace, obchodní a servisní struktury a především na masivní marketingovou kampaň.
Vysoká míra synergie
Povstal nový Renault Trucks založený na vysokém stupni synergie se schvalovacím razítkem Volvo Group. Designem vnějších tvarů a vybranou základní prezentační barvou (khaki metalíza) mnohé šokoval. Použitou konstrukcí, technologií a vyvážeností jednotlivých konstrukčních skupin velmi mile překvapil. Synergie jak se zdá přinesla svoje ovoce, a přitom Francouzi dokázali vtisknout svým novým produktům zcela nezaměnitelnou tvář. Tvary tak nekonvenční, že si na ně budeme muset chvilku zvykat. Na druhou stranu je však také potřeba říci, že jiné barvy – třeba bílá nebo modrá – staví neotřelý design do zcela jiného světla. Vozidla jsou hnedle příjemnější. Jak však bylo již řečeno – technika vypadá skvěle. Ta vozidla mohou být pro své zákazníky opravdu po čertech zajímavá. První svezení mě v pravdivosti této hypotézy jen utvrdilo.
Pečlivý výběr lokality
Při jakékoliv dynamické prezentaci, tedy zkušebních jízdách, je velmi důležitý prvotní výběr trasy či různých tras. Prezentace nákladních vozidel, zvláště těch těžkých, se zcela diametrálně liší od testovacích jízd osobních automobilů. Tam sice také platí pravidlo: „od vytýčení trasy se neodchýlíš“, jenže v osobáku jsi sám či s kolegou a jet si prakticky můžeš kam chceš. Pokud je trasa nezajímavá či vybraná „příliš měkce“, není problém zatočit volantem a trasu změnit. Organizátoři jízd se prakticky ani příliš nezajímají, zda zájemce dodržel předepsanou trať – ono to nakonec ani moc nejde. Důležité je, aby se nikomu nic nestalo a majetek ve formě nepoškozeného vozu zůstal zachován. Ne tak však u nákladních vozidel. Přesto, že k jejich řízení je třeba příslušného řidičského oprávnění, karty řidiče a trochy zkušeností, v kabině s tebou sedí vždy instruktor, který dohlíží nejen na dodržení všech zásad provozu a vytýčené trasy, ale také na to, aby se s vozem zacházelo dle předpokládané míry slušnosti. Proto je zcela na organizátorech jízd, jakou šanci řidič při řízení těžkého nákladního vozu dostane. Více než kdykoliv jindy záleží na dokonalém výběru trasy. Společnosti Renault Trucks je nutno v této souvislosti vyseknout velkou poklonu. Trasy pro jízdy se stavebními vozidly nových modelových řad K a C v lomu v Granolles, severovýchodně od Barcelony, byly vybrány skvěle. Výrazné výškové rozdíly, strmá stoupání, klesací padáky, utažené zatáčky, vracečky a hlavně všechno úzké – akorát tak na šíři prezentovaných vozidel. Pokud bylo účelem ukázat skvělou manévrovací schopnost vozidel, téměř dokonalé možnosti robotizovaných převodovek a strmý zátah motorů – pak se to organizátorům fakt povedlo.
Renault Trucks K520
Jako první mi připadl k vyzkoušení čtyřnápravový Renault Trucks K520 8x4 Euro VI s třináctilitrovým motorem. Pravděpodobně tím, že Renault je vlastně nejmodernějším těžkým nákladním vozidlem, stačili se konstruktéři poučit z jistých nedostatků konkurence. Excelentní je například zpracování tzv. „laboratoře“ za výfukem (Euro VI). Její malé kompaktní rozměry nejenže dovolují bezproblémové umístění mezi první a druhou nápravou, vývod výfuku nad kabinu po pravé straně, ale dokonce nabízí též místo pro instalaci hydraulické stabilizační patky. O motoru a převodu stavebních vozidel Renault Trucks není třeba vůbec pochybovat. Obě dvě konstrukční skupiny pochází z Volvo Group a to je 100 % zárukou nejen jejich spolehlivosti, ale především funkčnosti a zákaznické vstřícnosti. Třináctilitr DTI 13 Euro VI má zachován vstřikovací systém čerpadlo-tryska. Maximální výkonová varianta 382 kW/520 k je pro stavební vozidla více než dostatečná. Točivý moment na úrovni 2550 N.m je zárukou klidného, ale jistého pohybu plně naloženého vozu po stavebním či těžebním díle stejně jako po upravených silnicích. Automatizovaný systém řazení, resp. jeho software je originálním příspěvkem společnosti Renault Trucks do koncernové pokladnice konstrukčních řešení – a funguje parádně. Rychle, přesně, bezpečně jej lze ovládat pohybem pedálu akcelerátoru – samozřejmě v rámci možností...continuará...
Převzato z časopisu