Představujeme
Stavební vozidla – Italská hvězdička
Milan Olšanský 07.04.2016 05:05
Značka Astra má za sebou téměř padesátiletou historii výroby specializovaných vozidel. Dnes patří do portfolia italského koncernu Iveco, z něhož samozřejmě čerpá celou řadu výhod.
Nejmodernější obchodní řada těžkých stavebních vozidel Astra nese typové označení HD9. Vozidla dostala na rozdíl od předcházející generace novou kabinu, resp. její čelní výzor (masku, boky) a nový systém zpětných zrcátek, pružně uloženou na čtyřech bodech. Čelní maska sice vypadá jako by ani nebyla designována podle jemnocitu evropských zákazníků, ale zase se alespoň mezi ostatní konkurencí neztratí.
Originální výroba
Důležitým vzkazem pro zákazníky je fakt, že podvozek, resp. jeho žebřinový rám je originálním výrobkem firmy Astra, zatímco pohonný trakt a skelet kabiny pochází ze skladů Iveco, resp. FPT. Výhodou je vyšší tuhost podvozku, neboť jeho podélníky a příčníky mohou být vyrobeny z materiálu o větší tloušťce než u samotných stavebních vozidel Iveco Trakker. Motor, převod a nápravy vychází z toho nejlepšího, co italský koncern nabízí a vyrábí v poměrně velkých sériích jak pro značku Iveco, tak i pro jiné výrobce. Výsledkem jsou dlouhodobě vyzkoušené a prověřené motory Cursor splňující všechny představitelné legislativní a zákaznické požadavky a ještě navíc slibující vysokou efektivitu provozu.
Tahač nebo sólo
Nabídka vozidel obchodní řady Astra HD9 zahrnuje jedenáct základních konfigurací se dvěmi, třemi nebo čtyřmi nápravami v provedení sólo vozidlo nebo tahač. K pohonu je určeno osm různých verzí motorů Cursor 13 WG a WGT (wariable geometry turbine) s maximálním výkonem od 380 k do 560 k v emisní specifikaci Euro III nebo Euro V, dle požadavků trhu, pro nějž jsou vozidla určena. Existuje více než sto základních modelů v různých celkových délkách včetně varianty HHD. Pohonný trakt vozidel Astra HD9 byl konstruován a optimalizován s ohledem na těžký provoz jak v areálech stavebních děl, tak v lomech a povrchových dolech. Jednou z technických výhod z tohoto pohledu je implementace manuálně řazené převodovky ZF s technologií řazení jednotlivých převodových stupňů Ecosplit 4 s šestnácti stupni pro jízdu vpřed a dvěma stupni pro jízdu vzad. Na přání zákazníka je možné vybavit vozidla též automatizovanou převodovkou ZF Astronic se stejným počtem převodových stupňů.
Manuálně, automatizovaně, automaticky
Po zákazníky, kteří si potrpí na automatické převodovky, je připravena varianta se zabudovanou převodovkou Allison 4700 se sedmi převodovými stupni plus zpětným chodem. Pro vozidla určená k přepravě nadrozměrných nákladů (do celkové hmotnosti soupravy až 150 t) či do velmi obtížného terénu je k dispozici kombinace manuálně řazené převodovky a měniče točivého momentu WSK 440. Hydro mechanický převod je však možné realizovat pouze u vozidel s motory emisní specifikace Euro III. Co se týká náprav, mohou být vozidla Astra osazena vlastními výrobky s nosností 8 t a 9 t s možností výběru konečného převodu v rozmezí 3.793 do 6,588. U vozidel s pohonem 6x6 a 8x6 speciálně těch, která jsou určena pro těžký provoz, mohou být použity nápravy Kessler s nosností 8 t (do maximální rychlosti vozidla 90 km/h) a 10 t (do maximální rychlosti vozidla 70 km/h) se specifickým konečným převodem.
Převzato z časopisu