Představujeme
SWM G01F (S402) – Kolem světa
Jiří Duchoň 04.11.2024 02:51
Foto: Jiří Duchoň
Pod značkou italských motocyklů SWM se na náš trh dostává trojice čínských automobilů. Jeden z nich jsme vyzkoušeli, ale vezměme to od začátku.
Roku 1971 v Miláně vznikla společnost SV.VM (Sironi Vergani Vimercate Milano), vyrábějící speciální, zejména motokrosové motocykly, nejprve s motory Sachs, pak Rotax. V roce 1984 továrna zbankrotovala, ovšem řada fandů své speciální stroje udržovala v provozu díky dostupnosti motorů a dalších dílů. Na milánském mezinárodním veletrhu EICMA roku 2014 však značka SWM vstala z popela: pod vedením Amelia Macchiho, někdejšího konstruktéra Cagivy či Aprilie, a s kapitálem čínské společnosti Shineray Group představila velké plány a šest nových typů. Takže z Itálie nyní do Číny. Shineray Group již tehdy byla jedním z největších domácích producentů motocyklů a značka SWM (nově Speedy Working Motors) nalezla své vývojové a výrobní středisko v jihozápadočínském městě Chongqing. To bylo již po spojení s koncernem Brilliance Auto Group, známým zejména více či méně licencovanou produkcí automobilů BMW nebo Renault. Nyní zpět do Itálie.
Foto: Jiří Duchoň
Etablovat se na evropských trzích není až tak věcí zisku, ale hlavně prestiže, což dokazuje například trvající přítomnost japonského Subaru. Jezdí se zde totiž nejrychleji a emisní, bezpečnostní a komfortní požadavky jsou tu nejnáročnější na světě. Zatímco motocykly SWM v České republice zastupuje společnost Nevima Group, automobily téže značky přiváží firma Classic Cars. Ta na jednotném mechanickém základu nabízí pětidveřové SUV G01, dynamičtěji působící a lépe vybavené provedení G01F a zvýšenou a až sedmimístnou verzi G03F Tiger (od 519 000 Kč). Pohon vždy zajišťuje přeplňovaný zážehový čtyřválec DG15T, přenášející točivý moment na kola přední nápravy prostřednictvím šestistupňové manuální nebo na přání dodávané sedmistupňové dvouspojkové převodovky, s níž se mimochodem váže ještě bohatší výbava. My jsme díky laskavosti brněnského dealerství CanoCar krátce vyzkoušeli SWM G01F s „manuálem“.
Vozu na první pohled nelze upřít docela vyvážené proporce ani hodnotný vzhled, podtržený vzad stoupající spodní linií bočního zasklení a chromovanými lištami. Snad až příliš členitá a sebevědomá příď může budit až přehnaná dynamická očekávání, a dokonce byste možná ani nehádali, že vnějšími rozměry se G01F blíží novému Kodiaqu od Škody Auto. Proti němu je SWM G01F při shodném rozchodu kol o 41 mm kratší v rozvoru a o 88 mm v délce a též o 19 mm užší a o 84 mm vyšší. Právě díky jiným proporcím v přímém kontaktu působí SWM opticky citelně menším dojmem. SWM je navíc o rovný „metrák“ lehčí než Kodiaq 1.5 eTSI, nicméně celková hmotnost, a tedy i užitečné zatížení, je o asi 200 kg nižší než u českého vozu. Číňan z Itálie však body začíná rychle ztrácet v interiéru. Ten může být jen pětimístný a svažující se záď omezuje využití maximálního objemu prostoru pro zavazadla.
Foto: Jiří Duchoň
Kvalita i dílenské zpracování obkladových a čalounických materiálů nejsou vůbec špatné a řidiče potěší přehledné fyzické přepínače na ramenech volantu, ve dveřích či na středové konzole. Displej přístrojového štítu má matový povrch omezující zrcadlení, středový dotykový displej pak nabízí přehlednou obsluhu ve stylu mobilního telefonu, a dokonce je kompletně v češtině! Automatická ventilace má vlastní tlačítkový panel. Jízda však již takovým požitkem není. Sedadlo řidiče má krátký sedák, jinak je pohodlné, ovšem i v nejnižší úrovni spočívá zbytečně vysoko. Na rozdíl od většiny konkurentů jsou zadní kola zavěšena na víceprvkových závěsech, avšak jízdní projev SWM G01F zůstává poněkud za očekáváními. Při vyrovnané jízdě na kvalitní vozovce je vůz klidný a pohodlný, a dokonce i ostřejší nerovnosti pohlcuje se solidním přehledem, ale nechtějte po něm raději nic víc: při ráznějších dynamických změnách se karoserie naklání a přejezdy nerovností SWM rozhoupou do obtížně předvídatelných trajektorií, čímž G01F připomíná první korejská SUV Kia Sportage z 90. let.
Foto: Jiří Duchoň
Že by konečně onen často skloňovaný, ovšem dosud nikde nespatřený „levný čínský automobil“? Vůz na snímcích sice neohromil, na druhou stranu je SWM G01F plnohodnotným středním SUV s elegantním designem, pěknou internacionální „pohádkou“, osvědčeným zážehovým motorem a bohatou výbavou. Víko schránky před spolujezdcem nelícovalo a diagnostika chvílemi hlásila poruchu LP bočního blikače, nicméně pokud se považujete za běžného uživatele bez vztahu k velkým značkám, jistě oceníte cenu od 644 tisíc Kč a tovární záruku na pět let nebo 150 000 km.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec DG15T, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené vícebodové nepřímé vstřikování paliva; EU6D; 1499 cm3, 98 kW (133 k) (pro AT 102 kW/139 k)/5400 min-1 a 212 N.m. Převodovka šestistupňová manuální (3,545–2,105–1,345–0,971–0,744–0,651), stálý převod 4,462, nebo sedmistupňová dvouspojková. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESC/TCS; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem EPS; pneumatiky Mileking SCEPHP Mk 668, 225/60 R 18.
Foto: Jiří Duchoň
Rozměry a hmotnosti (v závorce AT)
Rozvor náprav 2750 mm; rozchod 1575/1575 mm; d/š/v 4670/1855/ /1740 mm; objem zavazadlového prostoru 570 l; hmotnost pohotovostní/celková 1560 (1550)/1935 kg
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v závorce AT)
Nejvyšší rychlost 180 (n.a) km/h; spotřeba paliva WLTP kombinace 8,0 (8,9) l/100 km; emise CO2 182 (n.a) g/km.
Cena od 644 000 (AT 719 000) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)