Představujeme
Silniční tahače – Efektivita po americku!
Milan Olšanský 26.07.2016 05:02
Jeden z nejmodernějších výkřiků nabídky těžkých US trucků pod kuratelou veskrze evropského koncernu Daimler AG útočí především na peněženky zákazníků. Ano je to tak, i v Americe se musí šetřit!
Podle statistiky prodejů osobních automobilů v USA to sice tak nevypadá, zvláště když si uvědomíme, jakou pozici mají tzv. Full Size pick upy, ale výše provozních nákladů je na žebříčku ekonomické hitparády za „Velkou louží“ dost vysoko. Svým způsobem protichůdné trendy charakterizované výrokem: „obrovské, hranaté a super výkonné tahače s nízkými nároky na provoz“, dostávají překvapivě reálnou podobu právě pod hlavičkou značky Western Star. Poprvé mohla veřejnost nový Western Star 5700 XE spatřit ve filmu Transformers 4. No ano, archaický Peterbilt 379 byl vyhozen na smetiště dějin a Optimus Prime (jak trefné a působivé pojmenování) přijal na sebe podobu právě popisovaného WS 5700 XE. To je panečku téměř dokonalá transformace Transformerů! Či spíše skvělý úspěch marketérů v soutěži zvané „Product Placement“. Kolik to opravdu koncern Daimler AG stálo, to se asi nikdy nikdo nedozví. Nicméně zjevně to marketingovému oddělení německého gigantu automobilového průmyslu „stálo za to“.
Poprvé v Las Vegas
Oficiální představení obrovského Western Star 5700 EX, několik málo dní po premiéře hollywoodského technologického dojáku, se událo v Las Vegas. Právě zde, v samotné mekce gamblingu a zábavy chtěli totiž odpovědní představitelé značky Western Star dát najevo, že se s novým produktem chtějí stát opravdu velkým hráčem na poli dálničních tahačů v USA. Michael Jackson (shoda jmen zcela náhodná), velký šéf značky, k tomu všemu prohlásil: „Chceme získat větší podíl na trhu. A chceme to udělat vlastní cestou. Dnes máme zhruba 1,5 % trhu, ale plánujeme se velmi rychle dostat na procenta dvě. Nakonec bychom chtěli ovládnou 5 %. To všechno s pomocí našeho nového tahače.“ V projevu dále vyzvedl možnosti nového trucku. Podle něj míří produkt především na malé a středně velké fleety. Na operátory souprav s cisternami a sily, stejně jako na operátory vozidel dálkové silniční dopravy. Z rozhodného slova je sice cítit jistá míra obchodní agresivity, ale výše plánovaného „marketšéru“ hovoří o tom, že i koncern kalibru Daimler AG je ochoten „vyžírat“ kdejaký obchodní případ, jen aby své produkty dostal po obchodní stránce kupředu.
Amerika s evropskými střevy
Western Star 5700 EX je hra na city pravověrných Američanů, kteří jistě časem pochopí, že je správné si nechat implantovat evropské srdce, evropský převod a kde co dalšího. „American way of the life“ je opravdu specifický přístup k životu. Lidé samotní sice vypadají stejně jako ti v Evropě (ostatně odtud také do Nového světa celá řada z nich před léty přišla), ale hodnotové žebříčky a především metodiku, jak se v nich pohybovat, mají zcela odlišnou. Kromě toho, že se životní strategie Američanů promítá do celého jejich společenského uspořádání a generálního postoje, je velmi dobře pozorovatelná též v rámci automobilového trhu. Speciálně v segmentu nákladních vozidel a ještě k tomu tahačů silničních souprav dálkové dopravy. Do nedávna byl mezi americkými zákazníky velmi rozšířený trend výběru motoru dle vlastních představ. Trucky různých věhlasných značek jako GM, Kenworth, Peterbilt, Western Star, Freigtliner, Sterling, Pacific, International (Navistar) a mnohých dalších putovaly ke svým zákazníkům vybaveny tu motorem Cummins, Caterpillar, Detroit Diesel nebo dokonce MAN – přebarveným a opatřeným názvem MAXX FORCE.
V rámci tzv. globalizace však již před léty přišly velcí výrobci z Evropy a „tradiční“ americké značky pohltili a postupně přetvořili k obrazu svému. Nejprve tak zahynuly pilíře amerického autoprůmyslu, jako byly White (Volvo AB) a Mack (Renault později Volvo AB). Freghtliner, Western Star, Sterling a Detroit Diesel se dostaly do koncernu Daimler AG a Kenworth s Petrebiltrem se staly součástí skupiny PACCAR, kde se uplatňuje strategie přejímání komponent z evropské části DAF. Dnes jsme tak svědky toho, že pokud ještě žije značka Mack (například v Austrálii) jsou její vozidla vybavována motory Volvo. White již neexistuje, nahradila ho kapotová Volvo VN. Peterbilt s Kenworthem mají motory PACCAR MX, což není nic jiného než původní motor DAF. Sterling byl ukončen a vozidla Freightliner a Western Star jsou primárně osazována motory Detroit Diesel, který výrazně technicky těží ze synergie koncernové značky Mercedes-Benz.
Potřebná synergie
Ostatně Daimler AG investoval velké množství finančních prostředků do přípravy a realizace celosvětové platformy motorů pro pohon těžkých nákladních vozidel, které přiznal značku DD plus číselné označení zdvihového objemu motoru. I když v evropském teritoriu se u Mercedesů hovoří o motorech OM, jde jen o marketingovou úpravu. Význam celé hry je logicky rozpoznatelný. Globální výrobce se vyznačuje širokou nabídkou svých produktů na všech kontinentech světa. I když v rámci různých trhů platí různá legislativně ošetřená pravidla, například emisní limity, je nanejvýš žádoucí, aby konstrukční, materiálová a technologická synergie v jednom, byť (či právě proto) globálním, koncernu byla co možná nejvyšší. Cesta vede přes uplatnění toho nejlepšího v co možná nejširší nabídce produktů. Proto dnes v arciť amerických truckcích zákazníci nachází v primární nabídce koncernové motory. Protože legislativa nejvíce skřípla evropské výrobce, prosazují se evropské konstrukce motorů a návazných agregátů pohonu vozidel i u značek automobilů, kde by to zákazník dříve nečekal.
Přesvědčování je to sice dlouhodobé, ale zcela nezbytné. Zářným příkladem je právě super americký Western Star 5700 XE s motorem DD15 (k dispozici jsou i DD13 a DD16), automatizovanou převodovkou DT12 a překonstruovanou, koncernovou zadní hnanou nápravou. Evropský vliv je více než patrný ve vylepšené aerodynamice. Ostatně k tomu již zmíněný Jackson podotýká: „Při vývoji nového tahače jsme vycházeli z toho nejlepšího co nám koncern Daimler AG mohl přes naši sesterskou značku Freightliner nabídnout. Odrazili jsme se od výsledků koncernové synergie zhmotněné ve skvělém tahači Freightliner Cascadia a samozřejmě jsme měli přístup k nejlepší koncernové technice.“
Nejefektivnější Western Star
To je jasná řeč, podívejme se tedy na Western Star 5700 EX blíže. Na první pohled zaujme nový, aerodynamicky optimalizovaný nárazník (vyroben ze čtyř kusů), nové hlavní světlomety s halogenovou technologií, výrazná kapota s aerodynamickou rampou před čelním sklem a propracovaná karosérie speciálně v přechodu ke spacímu modulu a v rozvoru tahače. Vše je samozřejmě podřízeno aerodynamice, nicméně je dobré se zmínit o kapotě a čelním skle. Jednou z tradičních hodnot amerických trucků je vedle výrazné kapoty také kolmé (či téměř kolmo posazené) čelní sklo. To aerodynamice opravdu moc nepomáhá. Ale protože designéři nechtěli o tuto hodnotu zákazníka připravit (resp. se nechtěli v rámci vylepšení aerodynamiky připravit o zákazníky sami), zapřemýšleli a přišli se skvělým řešením. Horní hranu čelního skla osadili sluneční clonou se zjevným aerodynamickým efektem a do kapoty integrovali prvek „aerodynamická rampa“, který těsně před čelním sklem usměrňuje obtékání vzduchu laminárním způsobem. Skvělá práce!
Koncern Daimler AG prohlásil, že utratil více než miliardu Euro za vývoj nového Actrose. Jestliže Western Star 5700 EX dokáže být o 15 % efektivnější ve spotřebě motorové nafty než jeho předchůdce 4900 FE, potom je třeba si uvědomit, že to není jen tím, že by se projel Hollywoodem! Tohle je opravdu „science“ ne „science fiction“. Popravdě však první polovina z těch výše uvedených procent jde na vrub aerodynamiky a druhá je součtem jednotlivých částí, které přidávají nový motor, novou převodovku, novou hnanou nápravou a super singly Michelin. Označení XE je zkratkou pro „Extrémní Efektivitu“. „Zmixováním legendární drsnosti značky Western Star, aerodynamických inovací a v současnosti nejefektivnějšího hnacího traktu, jsme dostali to nelepší, co se v současné době může pohybovat na amerických dálnicích“, vyslovil se ještě jednou k originalitě WS 5700 XE Jackson.
V Americe jako v Evropě
Standardně je WE 5700 XE k dispozici s motorem DD15 či menším DD13 určeným pro pohon vozidel regionální dopravy. DD15 je osazena asymetrickým turbodmychadlem a vylepšeným systémem vstřikování typu Common Rail, co mu v Americe říkají X-pulse. Další motor v řadě DD16 nabízí nejvyšší maximální výkon, jaký si americký zákazník může přát. Těm, kteří by chtěli vědět něco o výše zmíněné globalizaci vývoje a nabídky, uvádím pár čísel. Western Star s motorem DD16 (15,6 l) nabízí maximální výkony na úrovni od 475 k do 600 k, Mercedes-Benz Actros s OM 473 LA (15,6 l) je k dispozici ve třech úrovních maximálního výkonu 520 k, 580 k a 630 k. Wester star s DD13 (12,8 l) má výkon 350 k až 470 k a MB Actros s OM 471 LA (12,8 l) nabízí výkon 420 k, 450 k, 480 k a 510 k. Detriot Diesel DD15 (14,8 l) s maximálním výkonem 455 k až 505 k nemá evropskou alternativu, ale na druhé straně Actros může být na starém kontinentě vybaven některým z menších motorů o zdvihovém objemu 10,7 l nebo dokonce 7,7 l.
Model 5700 XE je standardně nabízen s automatizovanou převodovkou Detroit DT12. Nikdo to samozřejmě oficiálně neřekne, ale DT12 je minimálně inspirovaná automatizovanou převodovkou Mercedes PowerShift, pakliže z ní přímo nevychází (varianta „B“ bude asi správně). V rámci top nabídky s opravdu extrémní efektivitou provozu je Western Star 5700 EX vybaven motorem DD15 s maximálním výkonem 400 k a maximem točivého momentu 2372 N.m (1750 ft. lbf – foot-pound). A tak se zdá, že v rámci boje o co nejmenší provozní náklady, by mohl být americký zákazník chycen na vějičku ultra amerického trucku s ohlazenými hranami (na kterých mu tolik záleží), s motorem o výkonu cca 400 koní (kde je ten pocit síly mezi nohama?) a automatizovanou převodovkou (a že si dlouho americký trucker nedokázal představit nic lepšího než manuál bez synchronizace!). Inu časy se mění! A jestli to ve Western Star, resp. Daimler AG, dobře vystihli, to uvidíme podle tržního podílu. Tak alespoň ty dvě procenta staří braši!
Převzato z časopisu